„Maja” jak Peterek, Faber i Piech

Data dodania: 2018-03-05 11:44:00

Swój pierwszy oficjalny występ w barwach Ruchu zanotował wczoraj Mateusz Majewski. Już w debiucie 25-letni napastnik wpisał się na listę strzelców zostając 30. piłkarzem w historii, który strzelił gola w swoim pierwszym meczu w „Niebieskich” barwach.

Majewski trafił na Cichą na początku roku z rezerw Legii Warszawa. Co prawda, w zimowych sparingach ani razu nie udało mu się trafić do siatki, ale, jak się okazało, amunicję zostawił na rozgrywki ligowe. W 41. minucie spotkania z Bytovią idealnie wykończył dośrodkowanie Miłosza Przybeckiego podwyższając prowadzenie „Niebieskich”. – Bramka oczywiście bardzo cieszy, oby tak dalej było ze skutecznością – skomentował krótko swoje trafienie „Maja”. – Nowi zawodnicy pokazali, że łatwo i szybko wkomponowali się w zespół – zaznaczył po mecz trener Chouan Ramon Rotsa mając na myśli również Pawła Wojciechowskiego oraz Jakuba Kowalskiego, ale w jego przypadku nie można mówić o debiucie, wszak występował już przy Cichej w latach 2013-2015.

Debiutancki gol Majewskiego to idealna okazja, by przypomnieć historię piłkarzy, którzy także strzelali bramki już w swoim pierwszym występie w  „Niebieskich” barwach.

Pierwszym takim zawodnikiem był Alojzy Frost. Wychowanek „Niebieskich” pokonał bramkarza Legii Warszawa w wyjazdowym meczu rozegranym jesienią 1927 r. Przed wojną tego wyczynu dokonało jeszcze pięciu graczy. Pierwszym piłkarzem, który po wojnie trafił do siatki w debiucie, był Bernard Morys. Co ciekawe, w spotkaniu, w którym Ruch odniósł rekordowe zwycięstwo nad Widzewem (13:1), strzelił on dwie bramki. To pierwszy przypadek w historii „Niebieskich”, kiedy debiutant zanotował dwa trafienia. Później dokonało tego jeszcze tylko dwóch zawodników – Zygmunt Pieda w 1952 r. i Włodzimierz Siudek w 1983 r. Historia premierowego występu tego ostatniego warta jest rozwinięcia. Siudek debiutował w „Niebieskich” barwach w 1. kolejce sezonu 1983/1984, w którym chorzowianie mierzyli się na wyjeździe z Górnikiem Zabrze. Wychowanek Gwardii Warszawa potrzebował niespełna dwóch minut gry w koszulce z „eRką” by wpisać się na listę strzelców, co jest klubowym rekordem. – Akcję przeprowadził Mirek Bąk. Kropnął mocno, a Eugeniusz Cebrat zdołał tylko odbić piłkę. Miał pecha, bo piłka potoczyła się prosto pod moje nogi. Dobitka była formalnością – opowiadał po latach Siudek. W drugiej części meczu zabrzanie wyrównali, ale ostatnie słowo należało do napastnika Ruchu. – Ach, ten drugi gol! Szkoda, że nie mam go nagranego, bo był naprawdę piękny. Dostałem piłkę z 40 metrów przed bramką Górnika. Kogoś kiwnąłem i oddałem piłkę Bąkowi. Szybka klepka i już miałem za plecami Tadeusza Dolnego, stopera Górnika. To już była 83 minuta, więc ze zmęczenia pot zalewał mi oczy. Strzeliłem płasko w róg. Cebrat sparował piłkę na słupek, ale znowu miał pecha, bo ta wróciła mi przed nos. Rzuciłem się szczupakiem i trafiłem! – śmiał się Siudek. „Niebiescy” po jego dwóch trafieniach pokonali Górnika 2:1. Było to pierwsze ligowe zwycięstwo Ruchu w Zabrzu.

Aż dwóch debiutantów trafiło do siatki rywali w spotkaniu rozegranym 27 lipca 2007 r. Golkipera Dyskobolii pokonywali wówczas Martin Fabus i Pavol Balaz.

W gronie debiutantów, którzy zdobywali ligowe bramki dla Ruchu znajdziemy zawodników, którzy wkrótce po premierowych golach stali się gwiazdami zespołu, m.in. Teodor Peterek i Eugeniusz Faber, ale byli również tacy, dla których debiut okraszony golem był jedynie epizodem w „Niebieskich” barwach. Najlepszym przykładem jest tutaj postać Jerzego Świerka. Ten urodzony w Rudzie Śląskiej obrońca w swoim pierwszym meczu dla Ruchu, latem 1958 r. przeciwko Cracovii, zdobył zwycięską bramkę pokonując golkipera „Pasów” efektownym strzałem w ostatniej minucie spotkania! Świerk nigdy więcej nie zagrał już w barwach Ruchu. Na kartach historii zapisał się jednak jako pierwszy obrońca, który debiutując w ligowym meczu z „eRką” na piersi, wpisał się na listę strzelców. Drugim był dopiero Adam Pazio w 2016 r.

Osobny akapit poświęcamy debiutantom, którzy trafiali do siatki wchodząc z ławki. Pierwszym rezerwowym, który strzelił w debiucie był Zygmunt Pieda. W derbowym spotkaniu z AKS-em rozegranym 7 września 1952 r. wszedł do gry na początku drugiej połowy i w ciągu 15. minut zdobył dwa gole. „Niebiescy” wygrali ostatecznie 4:0. Kolejnym debiutantem, który trafił po wejściu z ławki był Stefan Herisz – w spotkaniu z Zagłębiem Wałbrzych rozegranym 24 września 1969 r. (1:1). Niespełna dwa tygodnie później wyczyn Herisza powtórzył Henryk Golus, który w meczu z Szombierkami wszedł na plac gry po przerwie i w 82. minucie zdobył dla Ruchu zwycięską bramkę. Kolejnymi debiutantami, którzy trafiali wchodząc na boisko z ławki byli… Arkadiusz Piech, Maciej Jankowski, Eduards Visnakovs, Mariusz Stępiński i Jakub Arak.

Nim Mateusz Majewski pokonał Michała Szromnika w niedzielnym meczu, ostatnim debiutantem z golem był Adam Pazio, który również trafił do siatki w wyjazdowym meczu z Górnikiem Łęczna, jeszcze w Ekstraklasie.