Aktualności

Wspomnienie Gerarda Wodarza

Data dodania: 2018-11-08 16:27:35

Dokładnie 36 lat temu zmarł Gerard Wodarz, jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii Ruchu, pięciokrotny Mistrz Polski.

Gerard Wodarz urodził się 10 sierpnia 1913 r. w Hajdukach. W wieku 13 lat rozpoczął treningi w Ruchu. W barwach „Niebieskich” zadebiutował nie mając jeszcze ukończonych 16. lat życia! 7 lipca 1929 r. wystąpił w meczu ligowym z Warszawianką rozegranym na boisku AKS-u Królewska Huta. Wodarz zapewne nie wspominał dobrze swojego debiutu, gdyż Ruch przegrał 1:4, a on sam został wykluczony z gry przez arbitra w 84. minucie. Był to jego jedyny występ w sezonie 1929. W kolejnym lewoskrzydłowy był już podstawowym graczem „Niebieskich”. Zagrał we wszystkich 22. meczach ligowych zespołu z Hajduk. Do czasu wybuchu II Wojny Światowej wystąpił w 184. ligowych spotkaniach, w których strzelił 51 bramek. Z  Ruchem pięciokrotnie świętował zdobycie mistrzostwa Polski! Wraz z Ernestem Wilimowskim i Teodorem Peterkiem współtworzył najlepszą linię ataku w historii klubu. Z reprezentacją Polski grał na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie, gdzie był najlepszym zawodnikiem biało-czerwonych. W spotkaniu z Wielką Brytanią strzelił trzy gole w zaledwie 9 minut! Dwa lata później wystąpił na Mistrzostwach Świata. 


Reprezentacja Polski przed pamiętnym meczem z Brazylią (5:6) na Mistrzostwach Świata we Francji. Trzeci od lewej stoi Gerard Wodarz, piąty od lewej Ernest Wilimowski. Strasburg, 5 czerwca 1938.

Po wybuchu wojny występował w Bismarckhütter SV (1939-1941), po czym został wcielony do Wehrmachtu. Od 1944 r. służył już w polskich siłach zbrojnych. W 1945 grał w Anglii w klubie RAF Newton Notts, a następnie razem z Janem Przecherką w szkockim Fraserburg. W styczniu 1946 r. wrócił do kraju i ponownie znalazł się w szeregach „Niebieskich”. Występował przez dwa sezony w rozgrywkach A klasy, a jesienią 1947 r. pomógł jeszcze w eliminacjach do odradzającej się w Polsce I ligi. Próbował swoich sił jako trener. Dwukrotnie prowadził „Niebieskich”. Po raz pierwszy w okresie od lipca do grudnia 1949 r. i później od stycznia do kwietnia 1961 r.

 

Wodarz był nie tylko wielkim piłkarzem, ale i wspaniałym człowiekiem. Autor monografii „75 lat Niebieskich” z serii Encyklopedia Piłkarska Fuji – Andrzej Gowarzewski, tak pisał o Wodarzu:

Jeden z najwybitniejszych piłkarzy naszego futbolu, fenomenalny skrzydłowy i doskonały strzelec; człowiek wielkiej prawości i godności. W gronie najpiękniejszych symboli „niebieskich”.

A w innym miejscu:

Wielu twierdzi, że był najlepszym lewoskrzydłowym polskiego futbolu, a jak pisał dr Stanisław Mielech – „ideałem gracza na tej pozycji, w każdym calu nowoczesnym”. Wiadomo, że był świetnym technikiem o imponującej szybkości w akcji z piłką, wspaniałych dośrodkowaniach o niezwykłej celności i zadziwiającej miękkości, a przy tym miał doskonały, silny strzał oddawany w pełnym biegu z najbardziej nieprawdopodobnych pozycji.

(…)

W szeregach Ruchu był kimś niezastąpionym, choć miał w najlepszych latach obok siebie takie indywidualności, jak Ernest Wilimowski i Teodor Peterek. Mówiono o nich „trzej królowie”, bo istotnie – na piłkarskim placu byli nimi w setkach spotkań. Każdy z nich inny – jako piłkarz i człowiek, w trakcie meczu tworzyli idealną komitywę. Rozumieli się bez słów i grali fenomenalnie, skutecznie i efektownie. Wodarz zadebiutował w ekstraklasie przed ukończeniem 16 lat i pozostał klubowi wierny na zawsze.

Gerard Wodarz zmarł 8 listopada 1982 r. w Chorzowie.

 Grób Gerarda Wodarza na cmentarzu przy ul. Granicznej w Chorzowie.

 

Tomasz Ferens

źródło: własne; A. Gowarzewski, J. Waloszek, 75 lat "Niebieskich" - Księga Jubileuszowa. Wydawnictwo GiA
Lipiec
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
zobacz więcej...

Sponsorzy

Partnerzy

Partnerzy medialni