Aktualności

WR, czyli same PLUSY

Data dodania: 2020-11-14 17:33:33

Zapraszamy do lektury felietonu Marco z FC Katowice, który ukazał się w ostatnim numerze biuletynu „Niebieska eRka”.

Długo trwał proces formowania Stowarzyszenia Kibiców Ruchu Chorzów „Niebiescy”, które zarejestrowane zostało w 2013 roku. Poza nazwą i fajnym logo, nie zdołało ono jednak wykonać kolejnego kroku. To zamierzchłe już czasy, zwłaszcza w kontekście powszechnego wykorzystania Social Mediów oraz dobrodziejstw wynikających z upowszechnienia Internetu. Wielki Ruch, też nie miał łatwych początków, ale konsekwentnie parł do przodu. Musimy też wziąć pod uwagę samą sytuację w klubie, której towarzyszyło w pewnym momencie przeraźliwe wołanie o pomoc. Dziś, a to już trzy lata od założenia WR, możemy powiedzieć, że druga baza za nami i szerokie horyzonty przed. Pracy jest jednak co niemiara.

Co możemy zyskać za sprawą stowarzyszenia? Dlaczego tak ważne jest abyśmy wszyscy w nie uwierzyli i chcieli regularnie wspierać? W poniższym tekście, szukając odpowiedzi na postawione pytania, przyjrzymy się potencjalnym KORZYŚCIOM związanym z jego funkcjonowaniem oraz dalszym rozwojem.


Wspieranie Ruchu 

Pierwszym naturalnie nasuwającym się zadaniem stowarzyszenia jest niesienie pomocy samemu klubowi. Na samym początku ta dotyczyła głównie Akademii, która zyskała sprzęt, niezbędny do otrzymania srebrnej gwiazdki w szkoleniu PZPN.

Wraz z przyrostem liczby członków, beneficjentem został bezpośrednio Ruch w ramach zawartego porozumienia o współpracy. Co kwartał przelewana jest kwota 20 tys. zł. W podziękowaniu na tyle meczowej koszulki zamieszczone zostało charakterystyczne logo WR. Daleko nam jeszcze do pomocy, jaką od Socios Wisła otrzymuje Biała Gwiazda. Kwota 1,12 mln zł za roczne wsparcie w bieżącym sezonie robi wrażenie.


Dbanie o wizerunek i obrona praw 

Jak nas widzą, tak nas piszą i pokazują. Niestety zniekształcone mniej, lub bardziej spojrzenie na naszą społeczność trafia do umysłów i wyobraźni tych, którzy na co dzień futbolem nieco mniej się interesują. Cierpi na tym sam klub, bo obecni i potencjalni sponsorzy zwracają baczną uwagę na to z kim i z jakimi zachowaniami będzie kojarzona ich firma. Cierpimy my sami, bo stadiony według obiegowej opinii są uważane za miejsca mniej bezpieczne, co odbija się na ich zapełnianiu. 

Sprawnie funkcjonujące stowarzyszenie może nam pomóc w obronie naszego wizerunku poprzez publikację listów, sprostowań, a także udział w dyskusji, czy w ostatecznej formie poprzez korzystanie z rozwiązań prawnych. Przykładem i rezultatem takiego zachowania jest zwrot pieniędzy kibicom za zakupione bilety za nieobejrzany mecz w Gaci. WR może też wpływać na kreowanie wizerunku poprzez liczne akcje i nagłaśnianie wzorowych zachowań.


Historia, tradycje i edukacja

Na każdym etapie istnienia naszego klubu, a zwłaszcza podczas obchodów 100-lecia podkreślamy jakie znaczenie mają liczne sukcesy, wielopokoleniowe tradycje oraz zwyczaje. To elementy naszej bogatej historii. W życiu jednak jest już tak, że jak się o coś nie dba, to łatwo to ulatuje. Dodatkowo obecne czasy, które znamionuje szybkie tempo życia sprawiają, że nowe błyskawicznie wypiera poprzednie i niekoniecznie już stare.

Domagamy się też, aby nasi zawodnicy reprezentowali eRkę z dumą i zaangażowaniem, by młodzi adepci, dorastający przy Cichej, byli wychowywani w duchu Niebieskich wartości. Dążymy, aby nasza kibicowska społeczność rosła w siłę, a na stadion przychodziły tysiące osób. Będzie się tak działo jeżeli sami będziemy o to dbać, a jednym z kluczy jest popularyzowanie odpowiednich postaw.

Wielki Ruch może pochwalić się powołaniem działu historycznego, który stara się przybliżać nam zapomniane anegdoty i zwyczaje.  Dzięki odkrytym archiwom, ale i aktywnej postawie powstał pierwszy tom o historii Ruchu, który blisko na 400 stronach opowiada o jego formowaniu i pierwszych sukcesach.

Sama edukacja powinna odnosić się nie tylko do aspektów historycznych, ale też do naszych obecnych zachowań. Kształceniu zatem powinna podlegać umiejętność rywalizacji, dyskusji, radzenia sobie z emocjami, czy postawa wspierająca klub. Świetnym przykładem jest szeroka działalność fanów Niebieskiej eRki angażujących się w rozwój sektora rodzinnego, organizację turniejów dla najmłodszych, wizyty w szkołach, w szpitalach, czy działalność ośrodka Kibice Razem i siedziby stowarzyszenia.


Szkolenie potencjalnych kadr

Nie wszystkie decyzje podejmowane przez członków WR będą trafione, nie wszystkie akcje będą nam się podobać. Musimy jednak pamiętać, że ta cenna nauka pozwoli unikać kosztownych błędów w przyszłości. Samo stowarzyszenie może zatem działać jak kuźnia przyszłych kadr. Potrzebni nam są przecież nie tylko zawodnicy, nowe zastępy sympatyków, ale i osoby, które będą szeroką działalnością  klubową sprawnie kierować.

Przez lata obserwowaliśmy jacy ludzie trafiali do Ruchu, kto jest wybierany do Rady Miasta, czy na urząd Prezydenta. Za sprawą stowarzyszenia będzie nam łatwiej nieco aktywniej zaznaczyć swój udział w następnych wyborach. Osoby legitymujące się społeczną postawą, chętne do poświęcania swojego czasu i sił, to świetny materiał na przyszłych działaczy klubowych, czy samorządowców.


Głos kibica w klubie

Ideą socios, które znamy chociażby z Hiszpanii, jest posiadanie realnego wpływu na działania w klubie. Kibice Barcelony właśnie szykują się do wyboru nowego prezesa, czy też partycypują w podejmowaniu strategicznych decyzji. Aby jednak głos kibica miał taką siłę, musi być liczny, dobrze zorganizowany i majętny. Stan finansów socios Barcelony jest przy blisko 150 tys. członkach tak duży, że wystawiając swoją drużynę w Ekstraklasie, z założenia staliby się faworytem do wygrania rozgrywek.

W naszych warunkach wygląda to dziś trochę inaczej, bo i budżet jest znacznie skromniejszy. Póki co jesteśmy na etapie formowania wewnętrznego systemu, który pozwoli członkom WR podejmować wspólnie decyzje. Tu oprócz odpowiedniej i kosztownej infrastruktury technologicznej jest potrzebne wyrobienie nawyków kibicowskiej demokracji. Wyzwolenie jednakże takiego mechanizmu (wespół z rosnącym budżetem), to krok w kierunku współdecydowania o losach klubu.


Priorytety

Stowarzyszenie może zaznaczać swoją obecność na wielu płaszczyznach, począwszy od tych wizerunkowych, po te czysto materialne. Musimy też pamiętać, że i samych adresatów ewentualnego wsparcia jest sporo. Wśród nich znajduje się akademia, klub, społeczność kibicowska, no i oczywiście sami członkowie WR. Mając na uwadze tak wiele tematów i rozbudowaną strukturę nietrudno odgadnąć, że aktywność na każdym polu wymaga dobrej organizacji i oczywiście określonych środków. Ważne zatem jest ustalenie priorytetów i dążenie do ciągłego rozwoju. Większe stowarzyszenie, to przecież i większe możliwości.

W drogę powrotną do Ekstraklasy Ruch Chorzów nie wyruszył sam. U swego boku zawsze miał kibiców, a teraz ma drugie co do wielkości stowarzyszenie w Polsce, oparte na idei socios. Gdy zameldujemy się w Ekstraklasie, to wierzę, że Wielki Ruch będzie jednym z ważnych filarów jego funkcjonowania i taką trochę polisą zabezpieczającą przed popełnieniem błędów z przeszłości. Zorganizowane społeczności potrafią o siebie i swoje otoczenie zadbać bardziej. Nikt tego przecież nie zrobi lepiej, jak my sami.

www.wielkiruch.pl 

#wspieramWR #100latRuchu #staysafestayhealthy

 

Marco FC Katowice

martowicz.mariusz@gmail.com  

 

 

 

źródło: Niebieska eRka 7/2020; foto: PressFocus
Wrzesień
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 • LWJS: Ruch - UKS Ruch Chorzów
  Godzina: 10:00
1
2
 • 7. kolejka eWinner II ligi: Ruch - Chojniczanka Chojnice
  Godzina: 20:00
3
 • Urodziny Jakuba Siwka
 • LWJS: Zagłębie Sosnowiec - Ruch
  Godzina: 15:30
4
 • CLJ U17: Zagłębie Lubin - Ruch
  Godzina: 13:00
5
678910
 • 8. kolejka eWinner II ligi: KKS Kalisz - Ruch
  Godzina: 18:00
 • LWJS: Ruch - Ruch Radzionków
  Godzina: 11:00
 • CLJ U17: Ruch - Górnik Zabrze
  Godzina: 12:00
11
12
131415
 • Urodziny Filipa Żagla
16
17
 • 9. kolejka eWinner II ligi: Ruch - Wigry Suwałki
  Godzina: 18:00
18
19
2021222324
 • 10. kolejka eWinner II ligi: Sokół Ostróda - Ruch
  Godzina: 16:00
25
26
2728
 • Urodziny Konrada Kasolika
29
30 
zobacz więcej...

Sponsorzy i partnerzy

Partnerzy medialni