Remis jak porażka

Data dodania: 2014-05-19 19:52:51

Ruch Chorzów zremisował z Wisłą Kraków 2:2. Choć „Niebiescy” byli zdecydowanie lepszym zespołem, to nie udało im się przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść.

Krakowianie przystępowali do meczu przy Cichej z przemeblowaną obroną. Wobec kontuzji Głowackiego i Bunozy oraz słabszej postawy Nalepy w poprzedniej kolejce w spotkaniu z Legią, blok defensywny opierał się na parze stoperów Czekaj – Dudka. Na lewą stronę obrony powrócił Piotr Brożek. Od pierwszych minut na boisku oglądaliśmy natomiast Łukasza Gargułę. W składzie Ruchu doszło do tylko jednej roszady. Jakuba Kowalskiego, który w meczu z Zawiszą złamał kość stopy, zastąpił Kamil Włodyka.

W pierwszych minutach żadnej z drużyn nie udało się stworzyć większego zagrożenia pod bramką przeciwnika. Na pierwsze sytuacje podbramkowe kibice czekali do 13. minuty, kiedy to najpierw Włodyka, a później Sadlok strzelali po dośrodkowaniach z rzutów rożnych. W odpowiedzi Štilić prostopadłym podaniem uruchomił Guerriera, który stanął oko w oko z Buchalikiem. Nasz golkiper przytomnie wyszedł z bramki skracając kąt, a czarnoskóry pomocnik Wisły pomylił się o włos. Było to ostrzeżenie ze strony krakowian. W 24. minucie kolejne prostopadłe podanie Štilicia zakończyło się bramką, a do siatki trafił najskuteczniejszy strzelec gości Paweł Brożek. „Niebiescy” nie podłamali się takim obrotem sprawy. Już 3 minuty później mogli doprowadzić do wyrównania, ale strzał z pola karnego Macieja Sadloka zmierzający do bramki Miśkiewicza wybił jeden z obrońców. Po chwili Ruch dopiął swego. W polu karnym Chrapek sfaulował rozgrywającego dobry mecz Włodykę i sędzia wskazał na jedenasty metr. Pewnym egzekutorem karnego był Starzyński i na tablicy wyników pojawił się remis. „Niebiescy” poszli za ciosem. Podopieczni trenera Kociana często stosowali agresywny pressing, przez co Wiślacy mieli problemy z przedostaniem się pod bramkę Buchalika. W 36. minucie niecelnie strzelił jeszcze Surma, ale chwilę później Ruch objął prowadzenie. Z prawej strony precyzyjnie dośrodkował Szyndrowski, wprost na głowę Kuświka, który nie dał szans Miśkiewiczowi. Kibice nie zdążyli jeszcze usiąść po bramce, a „Niebiescy” mogli prowadzić już 3:1. Starzyński prostopadłym podaniem wypuścił „Kuśwę”, ale mając przed sobą tylko golkipera Wisły strzelił obok bramki. Ruch coraz bardziej się rozkręcał, walczył na każdym metrze boiska. Wydawało się, że kolejne gole dla chorzowian są tylko kwestią czasu. Jednak w ostatniej minucie pierwszej połowy krakowianie niespodziewanie doprowadzili do wyrównania. Wypuszczony prostopadłym podaniem Brożek mijając Buchalika padł jak rażony piorunem. Sędzia podyktował rzut karny, co spotkało się z bardzo ostrymi sprzeciwami zawodników Ruchu. Krzysztof Jakubik nie zmienił jednak swojej kontrowersyjnej decyzji i Brożek trafił z wapna ustalając wynik pierwszej odsłony, i jak się później okazało także meczu.

Po przerwie na murawę nie wyszedł już Grzegorz Kuświk, który doznał urazu. W jego miejsce na placu pojawił się Maciej Jankowski. W drugiej połowie „Niebiescy” nie grali już z takim polotem. Ruch przeważał, jednak brakowało klarownych okazji na ponowne objęcie prowadzenia. Wiślacy swoją grę ofensywną ograniczyli do posyłania długich piłek w kierunku Pawła Brożka, który w pojedynkę nie był w stanie zbyt wiele zdziałać. Pierwszy groźny strzał kibice zobaczyli dopiero w 68. minucie. Stojący przed polem karnym Jankowski zgrał piłkę klatką piersiową do nabiegającego Smektały, który huknął z woleja tuż obok bramki. Im bliżej końca meczu tym przewaga „Niebieskich” rosła. Momentami chorzowianie zamykali przyjezdnych w polu karnym, jednak nie sposób było się przebić przez zmasowaną obronę Wisły,  która chyba zadowoliła się wynikiem remisowym i nie kwapiła się do ataków. Jeśli nie udawało się z akcji, podopieczni trenera Kociana próbowali ze stałych fragmentów. W 76. minucie Starzyński wykonywał rzut wolny niemal z narożnika pola karnego. Piłka po jego strzale w krótki róg odbiła się od poprzeczki, a następnie spadła na pierwszy metr przed bramką. W tej sytuacji zabrakło nieco szczęścia. Obraz gry w końcówce nie zmienił się. Wisła grała na czas, a Ruch nie potrafił sforsować krakowskiego „autobusu”. Rzutem na taśmę 3 punkty chorzowianom mógł zapewnić Babiarz, który  doliczonym czasie zdecydował się na strzał z dystansu, jednak piłkę zmierzającą pod poprzeczkę bramki zdołał z trudem wybić Miśkiewicz. Ruch choć był zespołem zdecydowanie lepszym, nie zdołał pokonać  bezbarwnej dziś Wisły. „Niebiescy” wciąż znajdują się na 3. miejscu i mają trzy punkty przewagi nad krakowianami i gdańską Lechią. O utrzymanie podium chorzowianie powalczą w następnej kolejce w meczu z Legią w Warszawie.