Podział punktów w Krakowie

Data dodania: 2014-08-10 19:52:48

W meczu 4. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Ruch Chorzów zremisował na wyjeździe z Wisłą 2:2. Bramki dla „Niebieskich” zdobyli Daniel Dziwniel i Michał Efir.

„Niebiescy” jechali do Krakowa opromieni czwartkowym sukcesem w eliminacjach Ligi Europy. Celem chorzowian było zdobycie pierwszych punktów w nowym sezonie T-Mobile Ekstraklasy. Trener Kocian posłał do boju identyczną jedenastkę, jak w rewanżowym meczu z Esbjergiem. Pierwsze minuty to wzajemne badanie. Pierwsze poważne zagrożenie stworzyli „Niebiescy”. W 8. minucie Jakub Kowalski otrzymał podanie od Michała Helika i uderzył półwolejem sprzed pola karnego. Strzegący bramki Wisły Michał Buchalik nie dał się jednak zaskoczyć. W odpowiedzi w polu karnym szarżował Paweł Brożek, ale świetnie w tej sytuacji zachował się Krzysztof Kamiński. W 13. minucie piłkę w siatce Ruchu umieścił Brożek, jednak chwilę wcześniej arbiter odgwizdał zagranie ręką Marcina Malinowskiego i gol nie został uznany. Wiślakom pozostał jedynie rzut wolny sprzed linii pola karnego, którego nie zdołali zamienić na bramkę. Krakowianie nie zwalniali z atakami i w 18. minucie dopięli swego. W polu karnym Malinowski sfaulował Jankowskiego i arbiter Daniel Stefański wskazał na „wapno”. Do piłki podszedł Rafał Boguski i umieścił piłkę w siatce, choć Kamiński był bliski obrony strzału. W 22. minucie do wyrównania mógł doprowadzić Marek Zieńczuk, ale z bliska kopnął nad poprzeczką. Jednak to „Wiślacy” dominowali. Co chwilę pod bramką Ruchu robiło się gorąco. Krakowianom albo brakowało precyzji, jak Łukaszowi Gargule w 30. minucie, gdy nie trafił z bliska w bramkę, albo świetnie spisywał się Kamiński. W 32. minucie „Kamyk” popisał się kolejną świetną interwencją, gdy wygrał pojedynek „sam na sam” z Gargułą. „Niebiescy” skupili się na defensywie i próbowali wyprowadzać kontry. Jedna z nich przyniosła efekt trzy minuty przed przerwą. Starzyński z głębi pola zagrał do niepilnowanego Bartłomieja Babiarza, ten przełożył Gargułę i kapitalnym zagraniem piętą podał za plecy do wbiegającego Daniela Dziwniela. Lewy obrońca Ruchu mocnym strzałem z ostrego kąta pokonał Buchalika.

Po przerwie Wiślacy nadal groźnie atakowali. W 47. minucie bliski zdobycia gola był Brożek, ale uderzył minimalnie obok słupka. W drugiej połowie „Niebiescy” o wiele częściej niż w pierwszej odsłonie gościli pod bramką Buchalika. W 60. minucie golkiper krakowian z trudem odbił strzał Łukasza Surmy z dystansu. 60 sekund później z woleja nad poprzeczką uderzył Starzyński. Po następnej akcji Ruch powinien prowadzić 2:1. Zieńczuk podaniem na prawe skrzydło do Starzyńskiego zainicjował kontrę chorzowian. Na osamotnionego Arkadiusza Głowackiego pędziło dwóch zawodników „Niebieskich”. „Figo” podał do Babiarza, ten ograł jeszcze Gargułę i wyłożył piłkę nadbiegającemu Grzegorzowi Kuświkowi. Rozgrywający dziś setny mecz w Ekstraklasie „Kuśwa” mając przed sobą tylko Buchalika kopnął obok bramki. Chwilę później oddał jeszcze strzał z dystansu, który golkiper Wisły wybił na róg, a w 68. minucie najlepszy snajper chorzowskiego zespołu w poprzednim sezonie opuścił boisko. W jego miejsce na placu gry pojawił się Michał Efir. Trener Kocian miał nosa, gdyż 5 minut po wejściu na boisko 22-letni napastnik dał „Niebieskim”  prowadzenie. Ruch wyprowadził zabójczą kontrę. Kowalski zagrał do Starzyńskiego, a ten prostopadłym podaniem na wolne pole uruchomił Efira. Nasz napastnik popędził na bramkę Wisły i mimo asysty doświadczonych obrońców – Dariusza Dudki i Arkadiusza Głowackiego – zdobył bramkę strzałem po ziemi lewą nogą. Piłka zanim wpadła do siatki odbiła się jeszcze od słupka. Wspaniały gol! Dla Efira była to debiutancka bramka w barwach Ruchu oraz pierwsze w karierze trafienie na boiskach Ekstraklasy. Po zdobytym golu Ruch nadal grał głęboko cofnięty, a Wisła jeszcze bardziej się otworzyła, co stwarzało okazje na kolejne kontry. W 78. minucie prowadzenie mógł podwyższyć Zieńczuk. Nasz pomocnik stanął „oko w oko” z Buchalikiem i próbował go przelobować, jednak były bramkarz Ruchu nie dał się zaskoczyć. W odpowiedzi gorąco robiło się pod bramką Kamińskiego. Po dośrodkowaniu Sarkiego z prawej strony z bliska pomylił się Brożek. Chwilę później ten sam zawodnik dopiął swego doprowadzając do remisu. Z lewej strony wrzucił kolejny były gracz Ruchu – Maciej Sadlok – a snajper Wisły ładnym strzałem głową pokonał „Kamyka”. Krakowianie do ostatnich sekund szukali szans na zdobycie zwycięskiej bramki, jednak nasza defensywa nie dała się już zaskoczyć i spotkanie zakończyło się podziałem punktów.

Mamy mieszane uczucia po dzisiejszym meczu. Z jednej strony cieszymy się z pierwszej zdobyczy punktowej w sezonie ligowym, na dodatek uzyskanej na terenie trudnego przeciwnika. Z drugiej strony czujemy mały niedosyt, gdyż „Niebiescy” mieli okazje by strzelić dziś więcej goli. Trafnie pomeczowy nastrój określił trener naszego  zespołu Ján Kiocian, który powiedział: „Mamy punkt, mogliśmy mieć trzy ale praktycznie mogliśmy też nie mieć żadnego”. Miejmy nadzieję, że dzisiejszy remis będzie zwiastunem dobrej gry i punktów w kolejnych ligowych potyczkach.

Wisła Kraków – Ruch Chorzów 2:2 (1:1)

1:0 Rafał Boguski z karnego, 18 min.
1:1 Daniel Dziwniel, 43 min.
1:2 Michał Efir, 73 min.
2:2 Paweł Brożek, 83 min.

Wisła: Buchalik – Burliga, Głowacki, Dudka, Sadlok – Boguski, Stilić, Uryga (55 Sarki), Jankowski, Garguła (69 Zając) – Brożek; trener: Franciszek Smuda.
Rezerwowi: Bieszczad, Czekaj, Żemło, Lech, Kuczak.

Ruch: Kamiński – Helik (56 Kuś), Malinowski, Stawarczyk, Dziwniel – Surma, Babiarz – Kowalski (77 Włodyka), Starzyński, Zieńczuk – Kuświk (68 Efir); trener: Ján Kocian.
Rezerwowi: Lech, Gigołajew, Szyndrowski, Urbańczyk.