Ruch pokonał Elanę w Meczu Przyjaźni

Data dodania: 2014-09-06 12:25:16

W towarzyskim spotkaniu pomiędzy Elaną Toruń a Ruchem Chorzów rozgrywanym pod hasłem „braterstwo dla piłki”. „Niebiescy” zwyciężyli 3:0.

Przerwę na mecze reprezentacji narodowych drużyna Ruchu wykorzystała na rozegranie meczu towarzyskiego z czwartoligową Elaną Toruń. Kibice obu zespołów od wielu lat żyją w przyjaźni i dzięki ich staraniom udało się doprowadzić do pierwszej w historii konfrontacji między „Niebieskimi” a Elaną.

Wielu podstawowych zawodników Ruchu pozostało w domu, a w Toruniu szansę gry otrzymali głównie piłkarze rezerwowi. W wyjściowym składzie znaleźli się m.in. bramkarz Kamil Lech oraz pozyskany tuż przed zamknięciem okienka transferowego Słowak Ján Chovaniec. Już pierwsza ofensywna akcja „Niebieskich” zakończyła się golem. W polu karnym znalazł się Michał Szewczyk i po minięciu kilku rywali zagrał z prawej strony wzdłuż bramki. Stojący tuż przed nią Grzegorz Kuświk nie zwykł marnować takich okazji i z bliska skierował piłkę do siatki. Ruch wyraźnie przejął inicjatywę. Piłkarze trenera Kociana długo rozgrywali piłkę próbując rozmontować toruńską defensywę. W pierwszej części aktywni byli zwłaszcza Grzegorz Kuświk, który często cofał się po piłkę i szukał gry oraz Michał Szewczyk. Na prawym skrzydle ciągle „pod grą” był Jakub Kowalski. „Niebiescy” polowali na kolejne trafienia. Na bramkę Elany strzelali Szewczyk, Kowalski, Babiarz, Kuświk i Chovaniec. W odpowiedzi torunianie stworzyli bardzo groźną sytuację w 15. minucie, kiedy to Janicki strzelił minimalnie obok słupka bramki strzeżonej przez Lecha. Pięć minut później Ruch podwyższył prowadzenie. Z rzutu rożnego dośrodkował Bartłomiej Babiarz, a celną główką popisał się Martin Konczkowski. W kolejnych minutach chorzowianie bombardowali bramkę gospodarzy strzałami z dystansu. Prym w tym wiódł Szewczyk, który najbliżej szczęścia był w 36. minucie. Golkiper Elany – Kryszak – spisywał się jednak bez zarzutu. Mimo dużej przewagi Ruchu, gospodarze odgryzali się groźnymi kontrami, wyprowadzanymi najczęściej długimi podaniami, jednak Lech ani razu nie dał się pokonać. Po przerwie na boisku nie oglądaliśmy już m.in. Kuświka i Kowalskiego, których zastąpili odpowiednio Michał Efir i debiutujący w „Niebieskich” barwach Wołodymyr Tanczyk. Ukraiński pomocnik potrzebował 11 minut gry, aby wpisać się na listę strzelców. Po akcji na prawej stronie boiska, filigranowy Tanczyk precyzyjnym strzałem w długi róg od słupka podwyższył na 3:0. W dalszym ciągu chorzowianie dominowali, jednak nie stwarzali już tylu okazji jak w pierwszej połowie. Najlepsze szanse na gole mieli Efir, Włodyka i ponownie Tanczyk. Obie drużyny do końca starały się strzelić kolejne bramki, lecz wynik nie uległ już zmianie i mecz zakończył się zwycięstwem Ruchu 3:0.

Na specjalne słowa uznania zasługują organizatorzy spotkania, czyli Stowarzyszenie Kibiców Elany Toruń. Cała impreza dopięta była na ostatni guzik. Meczowi towarzyszyło wiele atrakcji, że wspomnimy tylko o spadochroniarzach, którzy w przerwie lądowali na murawie Stadionu Miejskiego w Toruniu. Z kolei kibice Ruchu i Elany stworzyli wspaniałą atmosferę na trybunach. Pod wielkim wrażeniem otoczki spotkania był m.in. trener „Niebieskich” Ján Kocian.  – Chciałbym wyrazić swój wielki szacunek dla organizatorów tego meczu, czyli kibiców toruńskiej Elany. Panowała tu dzisiaj wspaniała atmosfera. Wynik nie był najważniejszy. Na pierwszym miejscu było braterstwo między tymi dwoma klubami, między kibicami Elany i Ruchu. Piłkarze po meczu również pokazali, że sympatyzujemy z zespołem z Torunia – mówił opiekun chorzowian.

Sobotę spędzoną w Toruniu należy uznać za bardzo udaną, dlatego w dobrych humorach wracamy na Śląsk.

Elana Toruń – Ruch Chorzów 0:3 (0:2)

0:1 Grzegorz Kuświk, 1 min.
0:2 Martin Konczkowski, 20 min.
0:3 Wołodymyr Tanczyk, 57 min.

Elana: Kryszak (46 Osiecki) – Zamiatowski (18 Jarowij), Więckowski, Parzyszek, Czajkowski – Mądrzejewski (46 Mielnik) – Rogóż (46 Piskorski), Młodzieniak (46 Grube), Maćkiewicz (46 Majchrzak), Poczwardowski (77 Wróbel) – Janicki (46 Tomaszewski) trener: Krzysztof Jabłoński.

Ruch: Lech – Konczkowski (46 Gieraga), Helik, Szyndrowski, Gigołajew (66 Konczkowski) – Babiarz (46 Janik), Urbańczyk – Kowalski (46 Tanczyk), Szewczyk, Chovanec (46 Włodyka) – Kuświk (46 Efir); trener: Ján Kocian.
Rezerwowy: Kamiński.

Sędziował: Sylwester Rasmus (Toruń).