„Niebiescy” bez punktów

Data dodania: 2014-11-28 19:52:01

Próba opuszczenia strefy spadkowej nie powiodła się. Ruch przegrał w Łęcznej z Górnikiem 0:3.

Dzisiejsze starcie w Łęcznej było niezwykle ważne dla obu rywali, których w ligowej tabeli dzieliło przed tym meczem zaledwie 3 punkty. Ewentualne zwycięstwo mogło wyciągnąć „Niebieskich” ze strefy spadkowej. Trener Waldemar Fornalik musiał radzić sobie bez Jakuba Kowalskiego, który w tygodniu doznał kontuzji uda. Jego miejsce na prawej flance zajął Michał Szewczyk. Dla 22-letniego pomocnika był to pierwszy występ w I drużynie od sześciu tygodni. Z kolei Górnik przystąpił do gry osłabiony brakiem Lukasa Bielaka pauzującego za kartki i Radosława Pruchnika, który leczy uraz. Na lewą stronę obrony w zespole gospodarzy powrócił natomiast Patrik Mraz.

Pierwsza połowa nie należała do najciekawszych. Obie drużyny skupiły się na zabezpieczeniu dostępu do własnej bramki, stąd niewiele strzałów i okazji bramkowych. W 14. minucie strzegącego chorzowskiej bramki Krzysztofa Kamińskiego próbował zaskoczyć miękkim strzałem Fedor Cernych. Drużyna gospodarzy oddała pole Ruchowi nastawiając się na grę z kontry. „Niebiescy” zmuszeni do ataku pozycyjnego z trudem przedostawali się pod bramkę łęcznian. Pierwsze zagrożenie chorzowian to świetna prostopadła piłka Filipa Starzyńskiego do wychodzącego Rołanda Gigołajewa w 24. minucie. Rosjanin będący w niezłej sytuacji nie opanował jednak piłki. Po chwili prowadzenie mogli objąć gospodarze. Wychodzącego do piłki Kamińskiego uprzedził Grzegorz Bonin, po czym z ostrego kąta uderzył z bliska nad bramką. W odpowiedzi Gigołajew wypatrzył w polu karnym Grzegorza Kuświka, ale nasz najlepszy strzelec uderzył obok bramki. Niezłe sytuacje mieli jeszcze Cernych i Starzyński z rzutu wolnego, jednak najważniejszą akcję pierwszej odsłony przeprowadzili gospodarze w doliczonym czasie gry. Po dośrodkowaniu z prawej strony Bonina piłkę do chorzowskiej bramki głową skierował Łukasz Mierzejewski i „Niebiescy” zeszli do szatni przegrywając 0:1.

Trener Fornalik zareagował na boiskowe wydarzenia wprowadzając do gry Michał Efira w miejsce Gigołajewa. Po jego akcji w 47. minucie sprytnie na bramkę Górnika uderzył Szewczyk, ale Sergiusz Prusak na raty obronił jego próbę. W odpowiedzi łęcznianie podwyższyli prowadzenie. W pole karne przedarł się Bonin. Podał do Cernycha, a ten umieścił piłkę w siatce. Po chwili kontaktową bramkę mógł zdobyć Efir, ale z jego strzałem poradził sobie golkiper gospodarzy. Dwubramkowe prowadzenie rozochociło miejscowych, którzy coraz częściej gościli w okolicach pola karnego chorzowian. W 60. minucie po interwencji Krzysztofa Kamińskiego w polu karnym padł Cernych i arbiter spotkania wskazał „na wapno”. Do piłki podszedł Tomasz Nowak i kompletnie myląc naszego golkipera podwyższył na 3:0. Po tym trafieniu podopieczni trenera Jurija Szatałowa skupili się na defensywie wyprowadzając od czasu do czasu groźne kontry. Z pewnością nie można było odmówić „Niebieskim” zaangażowania, jednak sama gra pozostawiała wiele do życzenia. Nasz zespół nie stwarzał zagrożenia pod bramką rywali, a akcjom chorzowian często brakowało precyzji.

O dzisiejszym meczu trzeba jak najszybciej zapomnieć i skoncentrować się na kolejnym rywalu, którym będzie Podbeskidzie Bielsko-Biała. W tym roku do zdobycia jest jeszcze 6 punktów i taki cel powinni obrać teraz „Niebiescy”. Tym bardziej, że oba pozostałe do rozegrania spotkania odbędą się przy Cichej.

Górnik Łęczna – Ruch Chorzów 3:0 (1:0)

1:0 Łukasz Mierzejewski, 45+1 min.
2:0 Fedor Cernych, 49 min.
3:0 Tomasz Nowak z karnego, 61 min.

Łęczna: Prusak – Mierzejewski, Bożić (76 Sasin), Kalkowski, Mraz – Nikitović, Nowak – Bonin, Burkhardt, Bożok (72 Szałachowski) – Cernych (64 Hasani); trener: Jurij Szatałow.
Rezerwowi: Rodić, Buzała, Kalinowski, Burzyński.

Ruch: Kamiński – Konczkowski, Malinowski, Stawarczyk, Dziwniel – Surma, Starzyński (63 Babiarz)– Szewczyk (82 Chovanec), Zieńczuk, Gigołajew (46 Efir) – Kuświk; trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Prus, Szyndrowski, Tanczyk, Visnakovs.

Żółte kartki: Bożok, Nikitović – Gigołajew, Dziwniel, Konczkowski.