Aktualności

3000 gol w historii – padł czy nie?

Data dodania: 2014-12-10 12:07:58

Nie tak dawno media sportowe informowały, że gol Grzegorza Kuświka w meczu ze Śląskiem był 3000. bramką strzeloną przez Ruch w najwyższej klasie rozgrywkowej. Inne źródła wskazywały, że jubileuszowe trafienie padło w poniedziałek. Spieszymy z wyjaśnieniami.

Tabela wszechczasów ekstraklasy informuje, że w tym momencie „Niebiescy” mają na koncie 3002 strzelone gole, co wskazuje, że jubileuszowe trafienie padło w starciu ze Śląskiem. Z tym nie zamierzamy polemizować, jednak należy pamiętać, że bilans bramkowy figurujący w tabeli wszechczasów jest sumą bilansów bramkowych poszczególnych sezonów, a przecież zdarzały się w historii mecze, w których Ruch wygrywał 3:0 bez wychodzenia na boisko. Czy takie „gole” należy również liczyć? Oczywiście nie zamierzamy podważać bilansu bramkowego 14-krotnych mistrzów Polski, który znajduje się w tabeli wszechczasów. Chcemy jedynie w tym miejscu wskazać i wyliczyć gole, które naprawdę zostały strzelone i uznane, z pominięciem tych, które dopisano lub odjęto od bilansu bramowego w efekcie walkowerów.

Zanim przystąpimy do liczenia należy przyjąć kilka założeń, którymi będziemy się kierować przy zaliczaniu bądź nie poszczególnych trafień. My przyjęliśmy następujące – do STRZELONYCH goli zaliczamy te, które:

a) zostały zdobyte realnie, a więc w takcie gry, mają swoich autorów – strzelców
b) zostały uznane za zdobyte prawidłowo zarówno przez sędziów poszczególnych meczów, jak i przez organ weryfikujący wyniki

W historii ligowych potyczek „Niebieskich” było kilka takich, które nie doszły do skutku, bądź wynik uzyskany na boisku, był później weryfikowany przez władze piłkarskie. Nie będziemy wnikać dlaczego i czy decyzja o weryfikacji była słuszna. Przyjmujemy, że organ weryfikujący decydował na podstawie obowiązujących przepisów i przyjętych regulaminów. Wszystkie te spotkanie wymienimy chronologicznie i omówimy.


07.08.1927
Ruch – Polonia Warszawa 6:2, zweryfikowany jako wo. 0:3.

Tych sześciu strzelonych bramek nie uznajemy, gdyż nie spełniają przyjętego przez nas założenia „b”, trafień nie uwzględnia również tabela wszechczasów.


28.10.1928
TKS Toruń – Ruch wo. 0:3 po wycofaniu TKS

Do bilansu „Niebieskich” dopisano wówczas 3 „gole”, uwzględnia je również tabela wszechczasów. Jednak licząc STRZELONE bramki (patrz założenie „a”), nie możemy ich brać pod uwagę.


08.09.1929
Ruch – Garbarnia Kraków 3:0 – uznany za nieważny, władze piłkarskie zarządziły powtórkę.

Trafiań nie uwzględniamy, nie liczy ich również tabela wszechczasów. Zaliczamy gola strzelonego w powtórce meczu (Ruch wygrał 1:0), tak jak tabela wszechczasów.


06.10.1929
Polonia Warszawa – Ruch 3:2, zweryfikowany jako wo. 3:0

Dwóch strzelonych bramek nie uznajemy, gdyż nie spełniają przyjętego przez nas założenia „b”. Trafień nie uwzględnia również tabela wszechczasów.


03.09.1933
Ruch – Legia Warszawa 4:1, zweryfikowany jako wo. 3:0

Ruch wygrał strzelając bramki prawidłowo (założenie b). Trafienia naszych piłkarzy uwzględniono w klasyfikacji strzelców.  Do nieprawidłowości doszło w obozie „Wojskowych”. Władze piłkarskie zweryfikowały wynik na 3:0, który uwzględnia tabela wszechczasów. My zaś wybieramy „realne” trafienia.


07.10.1934
Ruch – Strzelec Siedlce wo. 3:0 po wycofaniu Strzelca

Do bilansu „Niebieskich” dopisano kolejne 3 „gole”, uwzględnia je również tabela wszechczasów. Jednak licząc STRZELONE bramki (patrz założenie „a”), nie możemy ich brać pod uwagę.


1937
Dąb Katowice – Ruch wo. 0:3
Ruch – Dąb Katowice wo. 3:0

Dwa zwycięstwa bez wychodzenia na boisko, po zawieszeniu Dębu. Tabela wszechczasów uwzględnia oba wyniki. W naszym wyliczeniu nie będą one brane pod uwagę, bowiem zgodnie z założeniem „a” – nikt ich nigdy nie widział.


05.09.1954
Wisła Kraków – Ruch 2:1 – decyzją władz piłkarskich unieważniony. Zarządzono powtórkę.

Bramki nie zaliczamy (założenie „b”), podobnie jak tabela wszechczasów. W powtórce Ruch przegrał 0:1.


21.06.1987
Ruch – Zagłębie Lubin 2:0 – decyzją władz piłkarskich wynik anulowano, nie zaliczając punktów i goli.

Bramek nie zaliczamy (założenie „b”), podobnie jak tabela wszechczasów.


09.06.2001
Ruch Radzionków – Ruch Chorzów 2:3, zweryfikowany jako wo. 0:3

Zwycięstwo „Niebieskich” nie podlegało dyskusji zarówno na boisku jak i przy weryfikacji. Wobec naruszenia regulaminu przez gospodarzy, Radzionków został pozbawiony strzelonych goli. Natomiast dwie bramki Śrutwy i jedna Wosia są uwzględnianie w klasyfikacji strzelców. Po stronie STRZELONYCH zostawiamy więc liczbę 3.


03.06.2003
Ruch – Pogoń Szczecin wo. 3:0

Kolejne trzy trafienia dopisane do bilansu, choć mecz nie doszedł do skutku wobec nie stawienia się rywali. Tabela wszechczasów uwzględnia te „gole”, a my nie, zgodnie z założeniem „a”.


Podsumowując, od bazowej liczby 3002, którą znajdziemy w tabeli wszechczasów odejmujemy więc 15 „bramek” z meczów nierozegranych i przez to zweryfikowanych jako walkowery 3:0 na korzyść Ruchu. Otrzymujemy wynik 2987, do którego dodajemy jeszcze jedno trafienie z meczu z Legią w 1933. W ten sposób dochodzimy do końcowego wyniku 2988. strzelonych bramek. Tak więc na realnie zdobytego jubileuszowego 3000. gola musimy zaczekać najprawdopodobniej do wiosny.
 
Na zakończenie naszych rozważań pragniemy jeszcze raz podkreślić, że powyższa analiza nie jest próbą podważania ogólnie przyjętych bilansów, które znajdziemy w tabeli wszechczasów. Jest to jedynie ciekawostkowe wskazanie goli, które w rzeczywistości zostały strzelone przez „Niebieskich” na murawach polskich boisk ligowych i uznane za prawidłowe. Który wynik jest ważniejszy? To już do oceny zostawiamy Wam! 
 
 
źródło: własne; dokumentacja: EP FUJI, Kolekcja Klubów Tom 1 "Ruch Chorzów", Wydawnictwo GiA, Andrzej Gowarzewski, Joachim Wal
Czerwiec
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
zobacz więcej...

Sponsorzy

Partnerzy

Partnerzy medialni