Remis ze wskazaniem

Data dodania: 2015-01-26 12:48:59

W pierwszym meczu kontrolnym na zgrupowaniu w tureckim Side Ruch zremisował ze szwajcarskim FC Winterthur 1:1. Bramkę dla „Niebieskich” zdobył Eduards Visnakovs.

Tradycyjnie drużyna Ruchu została podzielona na dwie jedenastki, z której każda miała rozegrać po 45 minut. W odwodzie pozostał jeszcze Konrad Mularczyk, który także zaliczył dziś kilkanaście minut gry. Poza kadrą znaleźli się tylko bramkarz Kamil Lech i niespodziewanie kapitan „Niebieskich” Marcin Malinowski. – Ma pewien dyskomfort w mięśniu prawej nogi. Nie jest to nic poważnego – uspokajał po meczu trener Waldemar Fornalik.

Można było przypuszczać, że nie będzie to łatwy mecz dla chorzowian. Zespół ze Szwajcarii kończy właśnie swoje zgrupowanie na Riwierze Tureckiej i za tydzień przystąpi do walki o ligowe punkty na zapleczu szwajcarskiej ekstraklasy. Było to więc dla nich generalny sprawdzian formy. Z kolei Ruch jest na początku obozu. „Niebiescy” trenowali zaledwie dwa razy w tym roku na naturalnej trawie.

Początek był trudny. Szwajcarzy zaczęli bardzo agresywnie. Dość swobodnie operowali piłką i widać było, że są dobrze przygotowani motorycznie. Z czasem „Niebiescy” zaczęli się rozkręcać. Dłużej utrzymywali się przy piłce i często gościli w okolicach pola karnego rywali. Pierwszą okazję na gola chorzowianie stworzyli w 16. minucie. Eduards Visnakovs wyłożył piłkę Bartłomiejowi Babiarzowi, jednak nasz pomocnik zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału. Ruch starał się atakować skrzydłami, próbując zagrozić bramce rywali po dośrodkowaniach. Były one jednak niecelne lub padały łupem obrońców i bramkarza. Bliski szczęście po wejściu z lewego skrzydła w pole karne był Visnakovs, ale w ostatniej chwili zatrzymał go bramkarz. Łotysz doczekał się celnego uderzenia w 41. minucie, kiedy to płaskim strzałem z okolicy „szesnastki” wyprowadził Ruch na prowadzenie. Chwilę później na 2:0 mógł podwyższyć Mateusz Kwiatkowski, ale jego uderzenie trafiło w poprzeczkę.

Po przerwie na murawie w ekipie „Niebieskich” pojawiała się zupełnie nowa jedenastka m.in. z Pawłem Oleksym, Kamilem Mazkiem i dwójką napastników – Grzegorzem Kuświkiem i Michałem Efirem. Wspomniany Mazek mógł podwyższyć prowadzenie w 59. minucie, po bardzo ładnej akcji chorzowian. Maciej Urbańczyk zagrał na prawo do Jakuba Kowalskiego, a ten wrzucił dobrą piłkę w pole karne. Wbiegający Mazek uderzył z bliska głową, ale trafił prosto w bramkarza Szwajcarów. Niewykorzystana sytuacja zemściła się w 65. minucie. Z rzutu wolnego wrzucił Kofler, a piłkę do bramki Ruchu skierował Joao Paiva. Portugalczyk w tej sytuacji zderzył się z Piotrem Stawarczykiem i z rozbitym łukiem brwiowym opuścił plac gry. „Niebiescy” mieli jeszcze okazje do ponownego objęcia prowadzenia. Dwóch goli Kuświkowi nie uznał arbiter, doszukując się spalonych. Dobre sytuacje miał także Marek Szyndrowski, jednak piłka nie chciała wpaść do bramki przeciwników.

Ruch Chorzów – FC Winterthur 1:1 (1:0)
1:0 Eduards Visnakovs, 41 min.
1:1 Joao Paiva, 65 min.

Ruch: (I połowa) Putnocky – Konczkowski, Grodzicki, Helik, Gigołajew – Surma, Babiarz – Kwiatkowski, Starzyński, Zieńczuk – Visnakovs; (II połowa) Skaba – Kuś, Stawarczyk, Szyndrowski, Oleksy – Kowalski, Trojak, Urbańczyk, Mazek (75 Mularczyk) – Efir, Kuświk; trener: Waldemar Fornalik.

Winterthur: Minder – Schuler (86 Lanza), Akanji (80 Elvedi), Hajrovic (62 Iten), Iapichino – Nushi (62 Fassnacht), D’Angelo, Marchesano (78 Milani), Cicek (46 Kofler)– Paiva (68 Bengondo), Krasniqi; trener: Jurgen Seeberger.

Żółta kartka: Kuświk.

źródło: własne; foto: Łukasz Laskowski/PressFocus; video: TVP Katowice