Ruch lepszy od Mariupolu!

Data dodania: 2015-01-29 15:35:21

W swoim drugim sparingu na zgrupowaniu w Turcji „Niebiescy” wygrali z ukraińskim zespołem Illicziweć Mariupol 1:0. Zwycięską bramkę dla chorzowian zdobył Marek Zieńczuk.

Po remisie ze szwajcarskim FC Winterthur „Niebieskimi” przyszło się mierzyć w kolejnej grze kontrolnej z ostatnią drużyną ukraińskiej Premier Lihi – Illicziweć Mariupol. Trener Waldemar Fornalik zaskoczył wystawiając do gry od pierwszej minuty Marcina Malinowskiego na pozycji defensywnego pomocnika. Nasz kapitan ostatni raz występował w pomocy blisko 1,5 roku temu (więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ).

W kadrze na dzisiejszy mecz zabrakło Michała Helika i Łukasza Surmy. – Michała dopadło przeziębienie i miał temperaturę, więc jego udział  w meczu był wykluczony. Niedyspozycję zdrowotną miał także Łukasz Surma, dlatego też oszczędzaliśmy go – wyjaśniał po meczu trener Waldemar Fornalik.

„Niebiescy” zaczęli więc w następującym zestawieniu:

Skaba – Konczkowski, Grodzicki, Stawarczyk, Szyndrowski – Malinowski, Babiarz – Zieńczuk, Starzyński, Gigołajew – Kuświk

Gra w pierwszych minutach meczu była dość wyrównana. Choć to Ruch mógł szybko objąć prowadzenie. Po dośrodkowaniu Marka Zieńczuka bliski trafienia głową był Grzegorz Kuświk. W 7. minucie golkiper Ukraińców z dużym trudem obronił strzał aktywnego dziś Rołanda Gigołajewa. Z biegiem czasu „Niebiescy” uporządkowali grę i przejęli inicjatywę. Szybko na swoją nową – starą pozycję przestawił się Marcin Malinowski i dawał solidne wsparcie nie tylko kolegom z linii pomocy, ale także obrońcom. Nasi piłkarze zmuszeni do gry w ataku pozycyjnym długo rozgrywali piłkę szukając sposobu na rozmontowanie defensywy rywali. Po raz pierwszy Ukraińcy zagrozili bramce strzeżonej przez Wojciecha Skabę w 15. minucie. Po dośrodkowaniu z lewej strony piłkę do siatki próbowało skierować dwóch zawodników z Ukrainy, ale na szczęście żaden z nich nie sięgnął futbolówki. Pięć minut później na listę strzelców powinien się wpisać Kuświk. Nasz napastnik znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Mariupola, jednak nieczysto trafił w podskakującą piłkę i nadal mieliśmy bezbramkowy remis. Gola doczekaliśmy się w 30. minucie. Po kolejnym ostrym faulu na Gigołajewie arbiter podyktował rzut wolny z lewej strony boiska. Dośrodkowaną przez Filipa Starzyńskiego piłkę strącił jeden z interweniujących obrońców. Futbolówka trafiła w słupek, a najszybciej dopadł do niej Marek Zieńczuk i skierował  do siatki.

Bardzo solidnie grała chorzowska defensywa. Nasz blok obronny nie pozwalał rywalom na wiele, wobec czego sytuacje stworzone przez Ukraińców można było spokojnie policzyć na palcach jednej ręki. Okazją wartą odnotowania była akcja z doliczonego czasu gry pierwszej połowy. Po dośrodkowaniu z lewej strony tuż obok słupka piłkę posłał Gryn.

Po przerwie trener Fornalik posłała do gry ośmiu nowych zawodników. Na placu pozostali jedynie Skaba oraz duet stoperów Rafał Grodzicki i Piotr Stawarczyk. „Grodek” już po 10. minutach drugiej połowy opuścił boisko po jednym ze starć. Mecz się wyrównał. Ukraińcy mieli więcej miejsca  na boisku i dłużej utrzymywali się przy piłce. Częściej także zagrażali chorzowskiej bramce. Po przeciwnej stronie próbował Maciej Urbańczyk, a niezłą okazję w 81. minucie miał Eduards Visnakovs, jednak powstrzymał go golkiper rywali. W końcówce mecz się ożywił dzięki sytuacjom bramkowym. Najpierw wprowadzony za Skabę Kamil Lech przeniósł nad poprzeczkę groźny strzał z dystansu. W odpowiedzi bliski trafienia głową był Marek Szyndrowski, a w ostatniej akcji meczu dośrodkowanej z rzutu wolnego piłki nie sięgnął tuż przed bramką Zubkov.

„Niebiescy” ostatecznie wygrali. Cieszyć może nie tylko wynik, ale i wiele udanych fragmentów gry, zwłaszcza w pierwszej połowie. Na słowa pochwały zasługuje również chorzowska defensywa, która nie dopuściła dziś do straty bramki.

Zapraszamy do lektury naszej relacji LIVE.

Ruch Chorzów – Illicziweć Mariupol 1:0 (1:0)

1:0 Marek Zieńczuk, 30 min.

Ruch: Skaba (61 Lech) – Konczkowski (46 Kuś), Grodzicki (55 Szyndrowski), Stawarczyk, Szyndrowski (46 Oleksy) – Malinowski (46 Urbańczyk), Babiarz (46 Trojak, 79 Babiarz) – Zieńczuk (46 Kowalski), Starzyński (46 Efir, 79 Mularczyk), Gigołajew (46 Kwiatkowski, 67 Mazek) – Kuświk (46 Visnakovs); trener: Waldemar Fornalik.

Illicziweć: Churilov (46 Galchuk) – Vovkodav (46 Matvienko), Vakulenko (46 Sukhodub), Matvyeyev (46 Zubkov), Ochigava (46 Tsiupa) – Luchyk (46 Skoblov), Myshnov (46 Dikhtyarenko) – Gichikov (46 Pryadun), Yanakov (46 Roslyakov), Shevchuk (46 Eremenko) – Gryn (46 Livinskiy); trener: Nykola Pavlov.

Żółte kartki: Babiarz - Churilov, Gryn.
Sędziował: Zeki Cakal (Antalya).

źródło: własne; foto: Łukasz Laskowski/PressFocus