Pewne zwycięstwo w sparingu! Koncert „Kowala”!

Data dodania: 2015-02-01 15:48:54

„Niebiescy” pokonali w meczu kontrolnym macedoński FK Horizont Turnovo 3:1. Ozdobą spotkania była piękna bramka Filipa Starzyńskiego.

W sparingu z siódmym zespołem ligi macedońskiej trener Waldemar Fornalik sprawdzał kolejne ustawienie swojego zespołu. Tym razem „Niebiescy” zaczęli z parą stoperów Marcin MalinowskiMichał Helik, Rołandem Gigołajewem na lewej stronie defensywy i Maciejem Urbańczykiem w środku pola.

Ruch zaczął bardzo agresywnie. Chorzowianie często atakowali rywali już na ich połowie, szukając przechwytów. „Niebiescy” szybko przejęli inicjatywę, szanowali piłkę i grali dokładnie. Po poprzednim sparingu kapitan Marcin Malinowski przyznał, że często grali zbyt ryzykowanie i trzeba popracować nad tym elementem. Jak się okazało „Malina” nie rzucał słów na wiatr. Poprawa była widoczna gołym okiem. Piłkarze Ruchu wymieniali sporo podań, nie szukali na siłę gry do przodu. Gdy nie było okazji przesunięcia akcji pod bramkę rywali wycofywali piłkę do obrony, a nawet do bramkarza. Dzisiejszą grą Matus Putnocky potwierdził, że jego słowa o dobrej grze nogami nie były zwykłymi przechwałkami. Wybicia Słowaka były niezwykle precyzyjne, na nogę, nawet gdy był naciskany przez rywali.

Pierwsze groźne sytuacje „Niebiescy” zaczęli stwarzać po kwadransie gry. Najpierw sprytną wrzutkę Filipa Starzyńskiego na gola próbował zamienić Grzegorz Kuświk, a po chwili tuż obok bramki uderzył Martin Konczkowski. Na pierwszą bramkę czekaliśmy do 30. minuty. Jak się później okaże bohater meczu – Jakub Kowalski – podał do Starzyńskiego, a ten cudownym lobem umieścił piłkę w siatce. Po chwili mogło być już 2:0, ale bramkarz Turnova w ostatniej chwili wybił piłkę spod nóg Marka Zieńczuka. Rywale nie mieli zbyt wiele do powiedzenia. Macedończycy naciskani przez naszych piłkarzy często zmuszani byli do grania długą piłką z pominięciem linii pomocy. Nasz obrona spisywała się jednak bez zarzutu. Goście pierwszy strzał na bramkę oddali w 32. minucie. Przeleciał on jednak daleko obok bramki. Dużo groźniej było siedem minut później. Kąśliwy strzał na bramkę Putnocky’ego oddał Markov, jednak Słowak kapitalnie odbił piłkę zmierzającą do bramki tuż przy słupku. W kolejnej akcji to Ruch cieszył się z gola. Kowalski zagrał za plecy obrońców do Kuświka. Nasz snajper wyprzedził jednego z rywali i strzałem w długi róg podwyższył prowadzenie. Tuż przed końcem pierwszej połowy kolejną świetną obroną popisał się jeszcze Putnocky i obie drużyny zeszły na przerwę.

W składzie Ruchu na drugą połowę zaszło kilka zmian. Trener Fornalik wymienił niemal całą linię defensywną. Na placu został tylko Martin Konczkowski, jednak tym razem popularny „Konczi” miał biegać na lewej flance. Kilka minut po wznowieniu gry Macedończycy byli bliscy zdobycia bramki kontaktowej, gdy Tanushev trafił w poprzeczkę z rzutu wolnego. W odpowiedzi potężną bombę na bramkę Turnova posłał Zieńczuk, ale nieznacznie się pomylił. Chwilę później „Zieniu” został brutalny sfaulowany przez Mavrova, za co prowadzący to spotkanie polski arbiter Tomasz Wajda z Żywca ukarał Macedończyka czerwoną kartką. „Niebiescy” nie kontynuowali jednak gry z przewagą jednego zawodnika. Usuniętego Mavrova na placu gry zastąpił Bolinov. W 65. minucie padł trzeci gol dla Ruchu. Kolejnym świetnym otwierającym podaniem popisał się Kowalski, a wprowadzony kilka minut wcześniej Michał Efir uderzył w krótki róg. Chorzowianie mieli ochotę na kolejne gole. Oko w oko z golkiperem rywali znalazł się Zieńczuk, ale Zahov obronił jego strzał. Bliski trafienia był także Konczkowski, który po podaniu… Kowalskiego uderzył tuż obok bramki. W 76. minucie próbkę swojej szybkości zaprezentował wprowadzony Kamil Mazek. Młody skrzydłowy mocno wypuścił sobie piłkę na lewym skrzydle i uciekł aż trzem rywalom. Swoją przebojową akcję zakończył strzałem na bramkę, z którym poradził sobie jednak Zahov. Pod koniec meczu Macedończycy coraz częściej gościli na połowie Ruchu. W tym fragmencie „Niebiescy” skupili się na defensywie szukając okazji do kontrataków z wykorzystaniem szybkich skrzydłowych Kamila Mazka i Mateusza Kwiatkowskiego. Nie było jednak kolejnych goli dla chorzowian, a bramkę zdobyli przeciwnicy. W 80. minucie strzałem w długi róg Putnocky’ego pokonał Gjorgiev. Ostatnią klarowną okazję w tym meczu stworzyli za sprawą Kwiatkowskiego, który popisał się świetnym rajdem na prawej stronie. Zawodnik Ruchu zagrał w pole karne, gdzie w dogodnej sytuacji pomylił się Eduards Visnakovs.

„Niebiescy” w pełni zasłużenie pokonali dziś zespół z Turnova. Chorzowianie byli drużyną zdecydowanie lepszą. Cieszy wygrana i dobra gra, ale tak jak mówił po meczu trener Fornalik, najważniejsze, że obyło się bez kontuzji. Kolejnym rywalem Ruchu będzie gruziński zespół Spartaki Cchinwali, który po rundzie jesiennej zajmuje 5. miejsce w lidze swojego kraju. Mecz zostanie rozegrany we wtorek.

Zapraszamy do lektury naszej relacji LIVE.

Ruch Chorzów – Horizont Turnovo 3:1 (2:0)

1:0 Filip Starzyński, 30 min.
2:0 Grzegorz Kuświk, 40 min.
3:0 Michał Efir, 65 min.
3:1 Dragan Gjorgiev, 80 min.

Ruch: Putnocky – Konczkowski (74 Helik), Malinowski (46 Szyndrowski), Helik (46 Stawarczyk), Gigołajew (46 Kuś) – Surma (62 Efir), Urbańczyk (46 Babiarz) – Kowalski (71 Mazek), Starzyński (71 Urbańczyk), Zieńczuk (71 Kwiatkowski) – Kuświk (46 Visnakovs); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Lech, Oleksy, Grodzicki, Mularczyk, Trojak.

Horizont: Zahov – Dzinov, Mutafchiyski (56 Tasev), Ivanov, Milusev – Najdenov, Mavrov (62 Bolinov), Tanushev, Markov (71 Ivanovski) – Kocoski (46 Gjorgiev), Stoilov (74 Krstovski); trener: Liupcho Dimitkovski.