Z optymizmem czekamy na ligę!

Data dodania: 2015-02-04 13:41:37

Ruch rozegrał dziś ostatni mecz kontrolny na zgrupowaniu w Turcji. „Niebiescy” przegrali z ósmą drużyną ukraińskiej ekstraklasy – Worskłą Połtawa 1:2.

Sparing z Worskłą Połtawa był generalnym sprawdzianem przed zbliżającą się pierwszą wiosenną kolejką T-Mobile Ekstraklasy. Trener Waldemar Fornalik do gry z ósmą drużyną ukraińskiej ekstraklasy posłał najsilniejszy skład.

Mecz dla „Niebieskich” nie mógł się lepiej zacząć. Już w 3. minucie chorzowianie przeprowadzili świetną akcję. Filip Starzyński prostopadłym podaniem uruchomił na prawym skrzydle Jakuba Kowalskiego, a ten dośrodkował wprost na głowę Grzegorza Kuświka, który nie miał problemów z umieszczeniem piłki w siatce. Książkową akcję Ruchu zza linii bocznej obserwował sam Andrij Szewczenko, który bierze udział w kursie trenerskim, a obserwacja meczu  była jednym z jego elementów.

Podopiecznych trenera Waldemara Fornalika można było pochwalić nie tylko za szybko zdobytą bramkę, ale także za dobrą grę przez pierwszych kilkanaście minut. Na bramkę Ukraińców strzelali jeszcze Kowalski i Starzyński. Rywale odpowiadali ostrą grą. W 14. minucie mocno ucierpiał „Figo”, choć nie był to efekt brutalnej gry, a przypadku. Pomocnik „Niebieskich” został kopnięty przez rywala w głowę i niezbędna była pomoc medyczna. Filip wrócił na boisko, ale do końca meczu grał w specjalnym opatrunku na głowie.

Z czasem piłkarze Worskłej zaczęli przejmować inicjatywę, jednocześnie nie rezygnując z ostrej gry. Kolejnymi którzy ucierpieli byli Marek Zieńczuk i ponownie Starzyński. Ukraińcy dobrze operowali piłką, a gra toczyła się częściej na połowie Ruchu. Pierwszą klarowną okazję rywale zamienili na bramkę. W 29. minucie Matus Putnocky odbił strzał jednego z Ukraińców, ale wobec dobitki Bogdana Siczkaruka był już bezradny. „Niebiescy” nie oddali jednak całkiem pola przeciwnikom. Sami też atakowali, a jedna z prób o mały włos nie zakończyła się golem. Kolejna świetna akcja trójki KowalskiStarzyńskiKuświk zakończyła się niecelnym strzałem naszego snajpera.

Po przerwie obraz gry niewiele się zmienił. Mecz był wyrównany, ale to Worskła cieszyła się z drugiego trafienia. W 57. minucie po dośrodkowaniu z prawej strony piłkę do bramki wepchnął tuż przy bliższym słupku Oleh Miszczenko. Dziesięć minut później bliski wyrównania był Kuświk, ale jego strzał z dużym trudem na róg wybił Nepohodow. Po chwili „Kuśwa” stanął „oko w oko” z golkiperem Worskłej, jednak i tym razem Ukrainiec okazał się lepszy. „Niebiescy” stworzyli jeszcze kilka ciekawych akcji, a ostatniej okazji na wyrównanie nie wykorzystał Michał Efir, który po podaniu od Rafała Grodzickiego uderzył zbyt lekko i Nepohodow nie miał problemu z obroną.

Mecz zakończył się wcześniej niż zwykle.W 87. minucie jeden z Ukraińców zaatakował od tyłu w nogi Rołanda Gigołajewa. Wobec kolejnego braku reakcji ze strony arbitra ostro wszedł Bartłomiej Babiarz, który za swój faul został kopnięty przez rywala. „Niebiescy” ruszyli koledze na pomoc. Na boisku doszło do sporego zamieszania i przepychanek. Nasz zespół zachował jednak zimną krew i nie dał się sprowokować. Sędzia nie zdecydował się już na wznowienie gry i odgwizdał koniec spotkania.

Ruch przegrał pierwszy mecz w tym roku i serię gier kontrolnych zakończył z bardzo dobrym bilansem 6 zwycięstw – 2 remisy – 1 porażka. – Może z zawodników po tej przegranej zejdzie presja, która oznaczała, że muszą wygrywać mecz za meczem. Tak być nie może. Jestem zadowolony z tego sparingu, bo widziałem już wiele spotkań kończących obozy. Bywały mecze zdecydowanie gorsze – stwierdził po meczu Waldemar Fornalik. Mimo porażki chorzowianie z dużym optymizmem czekają na pierwszy w tym roku mecz o punkty. – Myślę, że na mecz z Piastem będziemy już w optymalnej formie. Jestem optymistą. Nie mamy się czego obawiać – podkreślał Grzegorz Kuświk. – Jesteśmy gotowi i nie możemy się już doczekać tego spotkania – dodał Filip Starzyński.

Zapraszamy do lektury zapisu naszej relacji LIVE.

Ruch Chorzów – Worskła Połtawa 1:2 (1:1)

1:0 Grzegorz Kuświk, 3 min.
1:1 Bogdan Siczkaruk, 29 min.
1:2 Oleh Miszczenko, 57 min.

Ruch: Putnocky (72 Lech) – Konczkowski, Malinowski (75 Helik), Grodzicki, Gigołajew – Surma (82 Efir), Babiarz – Kowalski, Starzyński, Zieńczuk (66 Szyndrowski) – Kuświk; trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Kuś, Stawarczyk, Oleksy, Urbańczyk, Mularczyk, Mazek, Visnakovs.

Worskła: Tkaczenko (46 Nepohodow) – Sapaj (62 Sklar), Dallku (46 A. Tkaczuk), J. Tkaczuk (62 Łohinow), Opanasenko (68 Kizilateş) – Miszczenko (68 Perduta), Dedeczko, Czesnakow, Januzi (46 Kowpak) – Barannik (62 Markoski), Siczkaruk (46 Budnik).

Żółte kartki: Surma – J.Tkaczuk, Kowpak.