Pierwsza bitwa wygrana!

Data dodania: 2015-02-14 15:48:48

W meczu inaugurującym wiosenne rozgrywki T-Mobile Ekstraklasy Ruch nie dał szans Piastowi Gliwice zwyciężając 2:0! Bramki dla chorzowian zdobyli Grzegorz Kuświk i Jakub Kowalski!

Zgodnie z zapowiedziami gospodarze od razu ruszyli do ataku. Już w 2. minucie powinno być 1:0. Piłkę w pole karne wrzucił Łukasz Surma i w doskonałej sytuacji znalazł się Marek Zieńczuk, ale jego strzał z woleja poszybował nad bramką. „Niebiescy” weszli w mecz z bardzo ofensywnym nastawieniem. W 8. minucie znów byli bliscy otworzenia wyniku. Z dystansu uderzał Rafał Grodzicki, niestety obok bramki. Chwilę później skontrowali goście, ale strzał głową w świetnym stylu obronił nowy bramkarz Ruchu, Matus Putnocky.

Po tej sytuacji obie drużyny skorygowały ustawienia w defensywie i mecz nieco się uspokoił. Piłka krążyła głównie w środku pola, nikt nie mógł znaleźć otwartej przestrzeni i przyspieszyć tempa gry, zaskakując rywali. W 30. minucie odbitą po stałym fragmencie piłkę zebrał Bartłomiej Babiarz, ale jego strzał, choć mocny, znacznie minął bramkę gości. Aktywny był Jakub Kowalski, który często pokazywał się do grania, ale brakowało mu ostatniego podania, którym stworzyłby zagrożenie. Bardzo ciekawą akcję chorzowianie rozegrali w 41. minucie. Świetnie przy piłce utrzymał się Grzegorz Kuświk, rozpoczynając atak, Nasz snajper był również bliski jego wykończenia, gdyż ładnie odegrał mu Filip Starzyński. Niestety obrońcy uprzedzili „Kuśwę” i napastnik gospodarzy nie zdołał nawet oddać strzału. Chwilę później w pole karne piłkę dośrodkował Zieńczuk i zakotłowało się pod bramką Jakuba Szmatuły, ale ostatecznie groźny strzał Surmy zablokowali obrońcy Piasta. W doliczonym czasie gry Ruch miał jeszcze rzut wolny, ale dośrodkowanie „Figo” zatrzymało się na bramkarzu gliwiczan i do przerwy mieliśmy bezbramkowy remis.

Druga część zaczęła się również od ataku Ruchu, ale dwójkowa akcja Kowalskiego z Konczkowskim nie zakończyła się strzałem. Później ciekawie kontrował Piast, ale przerzut piłki okazał się za długi. W 51. minucie doczekaliśmy się bramki. Wynik meczu otworzył Grzegorz Kuświk. Rewelacyjną długą piłkę posłał Zieńczuk, a „Kuśwa” zachował zimną krew i w sytuacji sam na sam spokojnie przelobował Szmatułę, pokazując że utrzymuje wysoką skuteczność, jaką prezentował na sparingach.

Początek drugiej połowy wyglądał podobnie do pierwszej, z tą różnicą że „Niebiescy” zdecydowanie poprawili skuteczność. W 57. minucie po wrzutce Zieńczuka piłkę głową zgrał Kuświk, do futbolówki dopadł Jakub Kowalski i co prawda najpierw jego strzał został zablokowany, ale przy dobitce głową obrona Piasta była bezradna i chorzowianie prowadzili już 2:0.

Podopieczni Waldemara Fornalika, niesieni dopingiem „dwunastego zawodnika” kontrolowali przebieg spotkania, zmuszając rywali do biegania za piłką. W 62. minucie piękną dwójkową akcję przeprowadził duet KowalskiKonczkowski. Ten drugi po starciu z Radosławem Murawskim padł w polu karnym, ale sędzia nie zdecydował się na odgwizdanie faulu. 5 minut później groźną kontrę wyprowadzili gliwiczanie, ale świetnie sytuację zaasekurowali stoperzy Ruchu i wybili piłkę oddalając zagrożenie. Chorzowianie dobrze wychodzili spod pressingu gości, nie dawali się zepchnąć do obrony i wciąż stwarzali sobie więcej sytuacji niż rywale. W 80. minucie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał Konstantin Vassiljev i gliwiczanie musieli kończyć mecz w dziesiątkę.

„Niebiescy” wykorzystali to bezbłędnie, nie dopuszczając gości do swojego pola karnego. W końcówce meczu przed świetną szansą stanął jeszcze Starzyński, ale jego strzał był za lekki by zaskoczyć Szmatułę. Dzięki mądrzej grze, chorzowianom udało się utrzymać korzystny rezultat do końca meczu i ostatecznie pokonali lokalnego rywala 2:0. Z niecierpliwością czekamy na kolejne ligowe spotkanie.

Zapraszamy do lektury zapisu naszej relacji LIVE.

Ruch Chorzów – Piast Gliwice 2:0 (0:0)

1:0 Grzegorz Kuświk, 51 min.
2:0 Jakub Kowalski, 57 min.

Ruch: Putnocky – Konczkowski, Malinowski (71 Stawarczyk), Grodzicki, Gigołajew – Surma, Babiarz – Kowalski (87 Kwiatkowski), Starzyński, Zieńczuk – Kuświk (90 Efir); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Szyndrowski, Urbańczyk, Visnakovs.

Piast: Szmatuła – Klepczyński, Osyra, Hebert, Brożek – Szeliga, Vassiljev, Carles Martinez (46 Murawski), Badia (72 Ruben Jurado) – Hanzel (62 Zivec) – Wilczek; trener: Angel Perez Garcia.
Rezerwowi: Rusov, Podgórski, Janczyk, Horvath.

Żółte kartki: Gigołajew, Grodzicki – Martinez, Wilczek, Vassiljev.
Czerwona kartka: Konstantin Vassiljev za drugą żółtą, 80 min.