Remis po karnych

Data dodania: 2015-02-27 17:30:14

W meczu 22. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Ruch zremisował z gdańską Lechią 1:1. Obie bramki padły po rzutach karnych. Dla chorzowian trafił Filip Starzyński.

W porównaniu do meczu z Lechem, trener Waldemar Fornalik dokonał trzech zmian w składzie. Jedna z nich była wymuszona. Za pauzującego za kartki Grzegorza Kuświka zagrał Eduards Visnakovs. Dwie pozostałe roszady dotyczyły bloku obronnego. W miejsce Piotra Stawarczyka wystąpił Michał Helik, a na lewej stronie defensywy grał Paweł Oleksy. Z kolei w szeregach Lechii mecz zaczęli Ariel Borysiuk i wracający po urazie Kevin Friesenbichler. Zastąpili oni grających w podstawowy składzie z Zawiszą Mateusza Możdżenia i Antonio Colaka.

Pierwszą groźną akcję „Niebiescy” przeprowadzili już w 4. minucie. Z narożnika pola karnego ładnie uderzał Filip Starzyński, ale jego strzał okazał się minimalnie niecelny. W grze chorzowian od początku widać było determinację i już chwilę później znów zamieszanie pod bramką Lechii wywołał „Figo”, ale ostatecznie obrońcy wybili futbolówkę na rzut rożny. W 9. minucie znów powinien paść gol. Po rzucie rożnym do główki doszedł Visnakovs, ale uderzył wprost w bramkarza. Żadna z drużyn nie chciała odpuścić walki o środek pola i przez długi czas nie mogliśmy zaobserwować ciekawszych ofensywnych akcji. W 23. minucie do główki po dobrej wrzutce z rzutu wolnego Starzyńskiego doszedł Helik, ale uderzenie mu nie wyszło i Mateusz Bąk mógł spokojnie odprowadzić piłkę wzrokiem.

Po obiecujących pierwszych minutach meczu dobrze funkcjonująca wiosną obrona gdańszczan skorygowała ustawienie, nie dopuszczając podopiecznych Waldemara Fornalika pod swoją bramkę. Największe zagrożenie powstawało po stałych fragmentach i dośrodkowaniach Marka Zieńczuka. Dobrze prezentował się Łukasz Surma, który jak zwykle walczył o każdy centymetr boiska, jednak „Niebiescy” mieli problem z przedarciem się przez szczelną obronę podopiecznych Jerzego Brzęczka. Goście również nie radzili sobie z blokiem defensywnym chorzowian i w efekcie nie było zbyt wielu emocji w polu karnym którejkolwiek z drużyn. Aż do 38. minuty. Piłkę wywalczył Visnakovs, odbierając ją obrońcy Lechii, wpadł w pole karne, ale jego strzał okazał się niecelny i po raz drugi nie udało mu się w dobrej sytuacji pokonać Bąka. 3 minuty później atakiem odpowiedzieli rywale i po zamieszaniu w polu karnym zrobiło się bardzo groźnie. Ostatecznie jednak ofiarna interwencja obrońców do spółki z Matusem Putnockim uratowała Ruch przed utratą bramki, a kibice przy Cichej odetchnęli z ulgą. W kolejnej akcji byliśmy już pod polem karnym Lechii, ale aktywny w pierwszej części Starzyński minimalnie minął się z piłką po dobrej wrzutce w pole karne. Już wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się bezbramkowym remisem, kiedy to  po stracie w środku pola akcję wyprowadzili goście. Po dośrodkowaniu w pole karne do piłki doszedł Sebastian Mila. Jego strzał ręką zablokował Rafał Grodzicki i sędzia zmuszony był do podyktowania rzutu karnego. „Jedenastkę” na bramkę zamienił Kevin Friesenbichler. Do przerwy chorzowianie przegrywali więc 0:1.

W przerwie trener Fornalik wprowadził na plac gry Rołanda Gigołajewa, który zastąpił Jakuba Kowalskiego. Do tej pory „Niebiescy” lepiej prezentowali się w drugiej połowie, dlatego kibice liczyli na powtórkę z rozrywki i bardziej agresywną grę gospodarzy. I rzeczywiście, w 56. minucie w polu karnym faulowany był Visnakovs. Do jedenastki podszedł Starzyński i mocnym, pewnym strzałem nie dał szans Bąkowi. Publiczność przy Cichej ożywiła się i wszyscy teraz czekali na kolejne trafienia „Niebieskich”. Chwilę później jednak to goście mogli wyjść na prowadzenie. Po rzucie rożnym do woleja doszedł Friesenbichler, ale na szczęście jego strzał poszybował wysoko nad bramką. W 61. minucie idealną okazję do zdobycia bramki mieli chorzowianie. Po ładnej akcji Zieńczuka piłkę po ziemi wrzucił Visnakovs, przepuścił ją w polu karnym Starzyński i w świetnej sytuacji znalazł się Gigołajew, ale jego strzał minął dalszy słupek bramki Lechii.

Mecz zdecydowanie się ożywił, obie drużyny zaczęły grać bardziej ofensywnie, a w środku boiska robiło się co raz więcej miejsca. Chorzowian w żaden sposób nie urządzał remis i starali się atakować, ale nie potrafili stworzyć większego zagrożenia pod bramką Bąka. „Niebiescy” walczyli, ale to niestety nie wystarczało. W 86. minucie Zieńczuk na skrzydle wymanewrował obrońcę, tworząc sobie miejsce do dośrodkowania. Do wrzutki doszedł Paweł Oleksy, ale jego strzał minął bramkę. W końcówce szanse miała jeszcze Lechia, ale nasz zespół skutecznie się bronił.

Ostatecznie, po dwóch trafieniach z rzutów karnych, mecz zakończył się remisem 1:1. Dla „Niebieskich” nie jest to wymarzony wynik, ale nie możemy zwieszać głów. Już w piątek do Chorzowa zawita Pogoń Szczecin. Wierzymy, że podopieczni Waldemara Fornalika nie będą już dzielić się punktami i sięgną po całą pulę!