Derby na remis

Data dodania: 2015-04-06 15:16:34

Ruch dwukrotnie obejmował w Zabrzu prowadzenie, jednak 103. Wielkie Derby Śląska zakończyły się podziałem punktów. Górnik - Ruch 2:2.

Trener Waldemar Fornalik dokonał tylko jednej zmiany w podstawowym składzie. W miejsce Jakuba Kowalskiego na prawym skrzydle od pierwszych minut mogliśmy oglądać Marka Zieńczuka. Więcej roszad dokonał szkoleniowiec gospodarzy, Józef Dankowski. Trener Górnika wymienił 4 zawodników. Dodatkowo zabrzanie zagrali czwórką w obronie, co również mogło być pewnego rodzaju zaskoczeniem. Od pierwszych minut widać było, że nie jest to zwykły mecz. Obie ekipy grały z dużym zaangażowaniem, ciężko było znaleźć więcej miejsca do rozegrania piłki. W 7. minucie pierwszy raz zrobiło się groźnie pod bramką Górnika. Z rzutu rożnego dośrodkowywał Filip Starzyński, ale po sporym zamieszaniu w polu karnym ostatecznie obrońcy zabrzan wybili piłkę i zażegnali niebezpieczeństwa. W 14. minucie defensywa trójkolorowych popełniła jednak poważny błąd. Augustyn zderzył się z Szeweluchinem, do piłki dopadł Starzyński, wyłożył jak na tacy Kuświkowi, a snajperowi „Niebieskich” nie pozostało nic innego jak wpakować futbolówkę do siatki i dać swojej drużynie prowadzenie. Mieliśmy 1:0 dla chorzowian!

Podopieczni Waldemara Fornalika przejęli kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami i przyjemnie patrzyło się na to, z jaką pewnością rozgrywają piłkę. Po chwili gospodarze otrząsnęli się i przeszli do ofensywy, co zakończyło się szybkim wyrównaniem. Po wrzutce w pole karne błąd popełnił Matus Putnocky, który wypiąstkował piłkę wprost pod nogi Błażeja Augustyna. Stoper zabrzan bez problemu znalazł drogę do bramki i mieliśmy 1:1. Tempo meczu wzrosło, ale obu zespołom brakowało dokładności. W 28. minucie świetną szansę miał aktywny w tym spotkaniu Starzyński, ale jego strzał w dobrym stylu obronił Pavels Steinbors. 5 minut później odpowiedzieli Górnicy, znowu z rzutu rożnego. Do główki doszedł Szeweluchin, ale uderzył niecelnie. Końcowe 15 minut pierwszej części stało na nieco gorszym poziomie, przynajmniej jeśli chodzi o sytuacje podbramkowe. Obie ekipy skorygowały ustawienia w obronie i to poskutkowało skuteczniejszą grą w tyłach. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się remisem 1:1, a kibice ostrzyli sobie zęby na kolejne 45 minut emocji.

Druga połowa zaczęła się od ataków gości i to szybko przyniosło rezultat. Ponownie defensywę Górnika rozklepał duet Starzyński – Kuświk. „Figo” dośrodkował z prawej strony, a akcję zamykał „Kuśwa”, który przyjął piłkę na klatkę piersiową i pewnym strzałem po raz drugi pokonał Steinborsa. „Niebiescy” ponownie wyszli na prowadzenie!

W 56. minucie powinno być 2:2, ale doskonałą sytuację zmarnował Łuczak. Pomimo przewagi w polu karnym napastnik gospodarzy postanowił kończyć akcję strzałem z ostrego kąta i trafił jedynie w boczną siatkę. „Trójkolorowi” starali się za wszelką cenę jak najszybciej odpowiedzieć na trafienie Kuświka, ale defensywa chorzowian robiła co mogła aby temu zapobiec. W 61.minucie refleksem popisał się Matus Putnocky, broniąc groźny strzał głową. Na boisku robiło się nerwowo. „Niebiescy” starali się uspokoić grę i jak najdłużej utrzymywać przy piłce przy każdej okazji. Robili to bardzo umiejętnie, powodując tym samym coraz większą frustrację w szeregach gospodarzy, którzy nie potrafili zagrozić bramkarzowi Ruchu. W 83. minucie szansę na skompletowanie hat-tricka miał „Kuśwa”, ale tym razem górą z pojedynku wyszedł Steinbors. Minutę później zabrzanom w końcu udało się przedostać pod bramkę Ruchu i niestety od razu skutecznie. Wrzutkę z lewej strony zamykał Gergel i strzałem z woleja pokonał golkipera „Niebieskich” wyrównując stan rywalizacji. Do końca pozostało 5 minut, a gospodarzom trafienie dodało skrzydeł i chcieli ruszyć za ciosem. Gości również nie zadowalał remis. Obie ekipy walczyły o trzy punkty, choć w końcowych fragmentach to Górnik był groźniejszy. W doliczonym czasie gry Michał Helik sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Madeja, co rozpoczęło przepychankę na boisku, w której udział wzięli nie tylko piłkarze, ale i trenerzy obu zespołów. Dodajmy, że arbiter spotkania Bartosz Frankowski pokazał Helikowi czerwoną kartkę i po chwili zakończył mecz.

Nie brakowało walki i ambicji. "Niebiescy" dwa razy wychodzili na prowadzenie i prezentowali się lepiej od rywala. Było naprawdę blisko, niestety dwa momenty nieuwagi z tyłu przesądziły o tym, że ostatecznie 103. Wielkie Derby Śląska kończą się podziałem punktów.

Zapraszamy do lektruy zapisu naszej relacji LIVE!

Górnik Zabrze – Ruch Chorzów 2:2 (1:1)

0:1 Grzegorz Kuświk, 14 min.
1:1 Błażej Augustyn, 21 min.
1:2 Grzegorz Kuświk, 51 min.
2:2 Roman Gergel, 85 min.

Górnik: Steinbors – Sadzawicki (67 Jeż), Augustyn, Szeweluchin, Magiera – Sobolewski, Gwaze (77 Kurzawa) – Gergel, Madej, Kosznik – Łuczak (60 Skrzypczak); trener: Józef Dankowski.
Rezerwowi: Kasprzik, Słodowy, Nowak, Gancarczyk.

Ruch: Putnocky – Konczkowski, Malinowski, Helik, Oleksy – Surma, Babiarz – Zieńczuk (68 Kowalski), Starzyński (83 Efir), Gigołajew – Kuświk (90 Visnakovs); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Szyndrowski, Grodzicki, Urbańczyk.