„Małe derby” na remis

Data dodania: 2015-05-16 19:16:21

Podopieczni Waldemara Fornalika nie zdołali pokonać lokalnego rywala. Pomimo dobrej gry, zabrakło im skuteczności i nieco szczęścia. Ostatecznie Ruch podzielił się punktami z Piastem.

Obaj trenerzy dokonali kilku zmian w składach. W ekipie „Niebieskich” w pierwszej jedenastce pojawili się Jakub Kowalski i Marek Szyndrowski, zaś w w drużynie Piasta od początku zobaczyliśmy Csabę Horvatha, Pawła Moskwika i Konstantina Vassiljeva.

Gospodarze dobrze weszli w mecz, od początku starali się przejąć inicjatywę i tworzyć sobie dogodne sytuacje. Bramce Jakuba Szmatuły już w 2. minucie zagroził Filip Starzyński, ale jego uderzenie okazało się niecelne. Goście nie pozostawali dłużni i odgryzali się dobrymi akcjami w ofensywie. Bliski zdobycia gola był Paweł Wilczek. W 19. minucie gliwiczanie wywalczyli rzut wolny w idealnej pozycji do strzału. Do piłki podszedł Vassiljev i bardzo precyzyjnym uderzeniem pokonał Matusa Putnockiego. „Niebiescy” przegrywali z Piastem 0:1.

Był to wymarzony scenariusz dla podopiecznych Radoslava Latala, którzy mogli teraz cofnąć się do obrony i czekać na kontrataki. Chorzowianie próbowali sforsować szczelną obronę rywala. W 32. minucie ładną indywidualną akcję przeprowadził „Figo”, ale zakończył ją niecelnym uderzeniem z lewej nogi. Podopieczni Waldemara Fornalika przeważali, ale ciężko było im przełożyć to na czyste okazje do strzelenia gola. W 42. minucie w idealnej okazji znalazł się Starzyński. Piłkę z lewej strony dośrodkowywał Marek Zieńczuk, wprost na głowę „Figo”, którego uderzenie minęło niestety bramkę Szmatuły. Do przerwy wynik się nie zmienił. Pomimo kilku okazji i niezłej gry, chorzowianom nie udało się wyrównać i do szatni schodzili przegrywając 0:1.

W przerwie Waldemar Fornalik zdecydował się zmienić napastnika. Miejsce Eduardsa Visnakovsa na „szpicy” zajął Michał Efir. „Niebiescy” od razu przeszli do ataków, starając się jak najszybciej odrobić straty z pierwszej połowy. W 51. minucie to jednak goście mogli zdobyć kolejnego gola. Strzelał Wilczek, ale w bramce Ruchu stał niezawodny Matus Putnocky. Słowacki golkiper popisał się kolejną świetną interwencją, ratując zespół przed utratą gola. 4 minuty później mogło być 1:1. Z rzutu wolnego uderzał „Zieniu”, ale jego strzał wylądował na poprzeczce bramki Piasta. W 60. minucie chorzowianie w końcu dopięli swego. Z lewej strony piłkę wrzucił Starzyński, do główki doszedł Efir i pewnym strzałem pokonał Szmatułę, wyrównując stan rywalizacji.

Trzeba zaznaczyć, że chorzowianie prezentowali się lepiej od rywala i zasłużyli na gola. Po tej sytuacji gra się uspokoiła i mniej było szans na zdobycie bramek. W 71. minucie znów okazję miał Efir. Wprowadzony po przerwie napastnik uderzał z dystansu, ale tym razem Szmatuła zdołał odbić piłkę. Podopieczni Waldemara Fornalika starali się zamknąć gości na własnej połowie i zdobyć bramkę dającą upragnione trzy punkty. Do końca to gospodarze byli stroną przeważającą. W ostatniej akcji meczu po rzucie rożnym strzał przewrotką Michała Helika trafił w poprzeczkę! Niestety ostatecznie nie udało się pokonać lokalnego rywala i mecz zakończył się podziałem punktów.

Ruch Chorzów - Piast Gliwice 1:1 (0:1)

0:1 Konstantin Vassiljev, 20 min.
1:1 Michał Efir, 60 min.

Ruch: Putnocky – Konczkowski, Grodzicki, Helik, Szyndrowski – Surma, Babiarz – Kowalski (85 Gigołajew), Starzyński, Zieńczuk – Visnakovs (46 Efir); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Stawarczyk, Malinowski, Mazek, Urbańczyk.

Piast: Szmatuła – Mokwa, Horvath, Hebert, Brożek – Martinez, Hanzel (87 Podgórski) – Moskwik (46 Murawski) Vassiljev (90 Osyra), Szeliga – Wilczek; trener: Radoslav Latal.
Rezerwowi: Rusov, Badia, Klepczyński, Zivec.

Żółte kartki: Horvath, Murawski.