"Okno" Kuświka daje 3 punkty!

Data dodania: 2015-05-30 15:04:59

Po cudownym trafieniu Grzegorza Kuświka "Niebiescy" pokonali Górnika Łęczna i zrobili olbrzymi krok w kierunku utrzymania w ekstraklasie!

Początek spotkania to wzajemne badanie się obu zespołów. Górnicy nie atakowali wysoko pressingiem, skupiając się raczej na zagęszczaniu środka pola, co dawało stoperom „Niebieskich” dużo miejsca do rozegrania. Podobnie w defensywie zachowywała się ekipa z Chorzowa. Widać było, że nikt nie chce popełnić błędu. W 9. minucie po stałym fragmencie gry zrobiło się groźnie pod bramką Matusa Putnocky'ego, ale obrońcy zablokowali strzał Tomasza Nowaka oddalając niebezpieczeństwo. „Niebieskim” nie było łatwo przedrzeć się przez dobrze ustawione formacje gospodarzy. Górnicy w ataku zagrażali głównie po stałych fragmentach gry, ale chorzowska defensywa radziła sobie skutecznie z tą bronią „zielono-czarnych”. Długo, bo aż do 35. minuty musieliśmy czekać na pierwszą dobrą okazję dla chorzowian. Po wzorowo wyprowadzonym kontrataku po długim rogu uderzał Łukasz Surma, ale dobrze interweniował Sergiusz Prusak. Była to jednak zdecydowanie najlepsza sytuacja do zdobycia bramki. Do przerwy mieliśmy wyrównany, taktyczny pojedynek, pokazujący wagę tego spotkania. Żadna z drużyn nie chciała zbytnio się odkryć, przez co sytuacji bramkowych mieliśmy „jak na lekarstwo” i po 45. minutach goli nie było.

Druga odsłona zaczęła się od mocnego uderzenia chorzowian! W 52. minucie lewą stroną pomknął Kuświk, ładnym zwodem zszedł do środka i huknął mocno w samo okienko, nie dając szans Prusakowi! Chwilę później mogło być 2:0, z ostrego kąta uderzał Marek Zieńczuk, ale tym razem bramkarz „zielono-czarnych” stanął na wysokości zadania i wybił piłkę. Górnicy musieli przejść do ofensywy i to przyniosło im szansę na wyrównanie. Na posterunku był jednak „Puto”, który obronił groźny strzał gospodarzy.

Spotkanie zrobiło się bardziej otwarte. Coraz więcej miejsca mieli środkowi pomocnicy obu drużyn. „Niebiescy” wciąż prowadzili tylko jedną bramką i starali się stwarzać kolejne sytuacje, aby uspokoić sytuację na boisku i całkowicie przejąć kontrolę. Nie było jednak łatwo pokonać dobrze zorganizowaną obronę gospodarzy, z bardzo dobrze prezentującym się Brożiciem na czele. Pochwalić trzeba również defensywę chorzowian, w której ponownie królował duet HelikGrodzicki. To właśnie dobrej, konsekwentnej grze w destrukcji goście w głównej mierze zawdzięczają to, że do końca udało im się zachować czyste konto. W końcówce zagotowało się jeszcze pod bramką, ale ostatecznie „Niebiescy” wyszli zwycięsko z tego pojedynku i zrobili olbrzymi krok w kierunku utrzymania się w ekstraklasie!

Górnik Łęczna - Ruch Chorzów 1:0 (0:0)

1:0 Grzegorz Kuświk, 52 min.

Górnik: Prusak – Bielak, Bożić, Szmatiuk, Mraz – Pruchnik (88 Rudik), Nikitović, Cernych, Nowak, Sasin (59 Josu), Hasani (70 Tanczyk), trener: Jurij Szatałow.
Rezerwowi: Socha, Kopeć, Szałachowski, Kalinowski.

Ruch: Putnocky – Konczkowski, Helik, Grodzicki, Oleksy – Surma, Babiarz, Kowalski (88 Visnakovs), Starzyński, Zieńczuk – Kuświk (90 Efir), trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Malinowski, Urbańczyk, Lipski, Gigołajew.

Żółte kartki: Mraz  Putnocky, Starzyński.
Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz).