Pierwszy letni sparing za nami

Data dodania: 2015-06-27 11:40:16

Na boisku przy ul. Lompy w Chorzowie piłkarze Ruchu rozgrali dziś pierwszy mecz kontrolny w okresie przygotowawczym. „Niebiescy” przegrali z czeskim SFC Opava 0:2.

Dzisiejszy sparing z SFC Opava był dla piłkarzy Ruchu zwieńczeniem pierwszego tygodnia treningów w okresie przygotowawczym do nowego sezonu. Mecz z czeskim drugoligowcem był okazją do meczowego przetarcia po okresie urlopowym, ale dla wielu testowanych zawodników był to niezwykle ważny sprawdzian przydatności. Najpierw jednak na murawie boiska przy ul. Lompy zaprezentowali się piłkarzy, którzy występowali w Ruchu w poprzednim sezonie. Parę stoperów tworzyli Rafał Grodzicki i Marek Szyndrowski, partnerem Łukasza Surmy w środku pola był Maciej Urbańczyk, a z przodu oglądaliśmy Michał Efira i Eduardsa Visnakovsa.

„Niebiescy” dali sygnał do ataku w 11. minucie, kiedy po wrzutce „Wiśni” z bliska głową uderzył Efir, ale golkiper rywali z dużym trudem zdołał wybić piłkę na róg. Kilka minut później z dystansu strzelił Rołand Gigołajew, a po chwili znów Efir, ale i z tymi próbami poradził sobie Petr Vasek. Chorzowianie przeważali, dłużej utrzymywali się przy piłce i momentami dość swobodnie nią operowali. Ciężko jednak było przedrzeć się pod bramkę Czechów. Po jednym ze stałych fragmentów bliski szczęścia był Szyndrowski, a później po uderzeniu z dystansu Marek Zieńczuk, ale oba strzały minęły światło bramki. Końcówka pierwszej połowy przyniosła dość niespodziewane rozstrzygnięcie. „Niebiescy”, którzy byli do tej pory stroną przeważającą i nie dopuszczali rywali pod swoje pole karne, pozwolili Czechom na zdobycie dwóch goli. Najpierw po stracie przed „szesnastką” precyzyjnym strzałem od słupka popisał się Fiser, a tuż przed gwizdkiem na przerwę prowadzenie Opavy podwyższył Kuzmanović. Stracone bramki zamazały nieco obraz pierwszej odsłony,  w której to Ruch nie był na pewno drużyną słabszą. Wręcz przeciwnie – to „Niebiescy” stwarzali sobie okazje bramkowe i znacznie częściej zagrażali rywalom.

W drugiej połowie trener Waldemar Fornalik postawił na zupełnie nową drużynę. Na murawie pozostali jedynie stoperzy – Grodzicki i Szyndrowski, a w miejsce pozostałych wprowadzeni zostali nowi gracze, głównie zawodnicy testowani. Drugie 45 minut zaczęło się od ataków Ruchu. Aktywny na prawej stronie był Kamil Mazek, a pierwszy groźny strzał oddał sprawdzany Paweł Łysiak. Jego uderzenie wyłapał jednak golkiper Opavy. W 62. minucie po dośrodkowaniu Patryka Lipskiego ponownie strzelał Łysiak, ale tym razem nie trafił w bramkę. „Niebiescy” nie rezygnowali z prób zmiany niekorzystnego rezultatu. Ataki chorzowian próbowali napędzać Mazek, Łysiak, Włodyka i wprowadzony w trakcie drugiej części Mateusz Kwiatkowski. Z optycznej przewagi wynikało jednak niewiele, a sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo. Najlepszą miał właśnie „Kwiatek” w 87. minucie, kiedy będąc kilka metrów przed bramką uderzył wprost w golkipera Opavy.

Był to pierwszy letni sparing „Niebieskich” w okresie przygotowawczym, dlatego z dzisiejszej porażki nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Niemal wszyscy zawodnicy otrzymali szansę pokazania się na boisku, a trener Waldemar Fornalik mógł przyjrzeć się w kandydatom do gry w chorzowskim zespole. Sztab szkoleniowy otrzymał spory materiał do analizy. W najbliższym czasie szkoleniowiec Ruchu wybierze zawodników, którzy w poniedziałek wyjadą na zgrupowanie do Wisły. Będzie to główny etap przygotowań do nowego sezonu.

Ruch Chorzów – SFC Opava 0:2 (0:2)

0:1 Fiser, 42 min.
0:2 Nemanja Kuzmanović, 45 min.

Ruch: Skaba (46 Lech) – Konczkowski (46 Szewczyk), Grodzicki (70 Kwiatkowski), Szyndrowski (65 Wagner), Oleksy (46 Ioannidis) – Surma (46 Lenartowski), Urbańczyk (46 Lipski) – Zieńczuk (46 Mazek), Efir (46 Włodyka), Gigołajew (46 Łysiak, 84 Mierzejewski) – Visnakovs (46 Potouridis, 84 Mularczyk); trener: Waldemar Fornalik.

Opava: Vasek (46 Kveton) – Schaffartzik (46 Helebrand), Dvornik, Horka (46 Cesek), Celustka (46 Hrabina) – Svatonsky (46 Machalek), Metelka, Janetzky (46 Grussmann), Fiser (46 Jurecka) ­– Jursa (75 Janetzky), Kuzmanović (46 Mrazek); trener: Jan Baranek.