Nieudana inauguracja

Data dodania: 2015-07-18 16:32:09

W 1. kolejce Ekstraklasy sezonu 2015/2016 drużyna Ruchu zmierzyła się z Górnikiem Łęczna. Niestety „Niebiescy” przegrali 0:2 i na pierwsze punkty w nowych rozgrywkach poczekają przynajmniej do piątkowego starcia z Piastem Gliwice.

Początek spotkania był bardzo spokojny. „Niebiescy” długo utrzymywali się przy piłce, ale daleko od bramki Górnika Łęczna. Z kolei goście nie podchodzili pressingiem i schowani na własnej połowie czekali na okazję do kontrataku. Co jakiś czas podopieczni Waldemara Fornalika próbowali zaskoczyć rywala długim podaniem na wybiegającego Eduardsa Visnakovsa, tak jak w 16. minucie, kiedy Łotysz był o krok od wyjścia „sam na sam” z bramkarzem. 3 minuty później aktywny napastnik ofiarnie wywalczył piłkę. Po chwili Rołand Gigołajew wrzucił ją w pole karne, ale o centymetry minęła głowę Łukasza Surmy i nie udało się zagrozić bramce Sergiusza Prusaka. W 35.minucie padła pierwszy gol, który można nazwać bramką „z niczego”. Piłkę w polu karnym otrzymał Fedor Cernych i z najbliższej odległości bez problemu pokonał Matusa Putnockiego. To obudziło nieco gospodarzy, którzy już 4 minuty później mogli wyrównać. Trzy razy wrzucali piłkę w pole karne i za każdym razem niewiele brakowało do tego, żeby któryś z zawodników doszedł do uderzenia głową. Do przerwy „Niebiescy” przegrywali 0:1.

Druga połowa zaczęła się od ataków gospodarzy. W 50. minucie z dystansu uderzał Łukasz Surma, piłka po drodze odbiła się od jednego z obrońców Górnika i wyszła tylko na rzut rożny. „Niebiescy” kontynuowali ataki i przez pierwsze minuty drugiej części gry nie schodzili z połowy rywala. W 56. minucie z dobrej strony pokazał się wprowadzony w przerwie Patryk Lipski, którego wrzutka z prawego skrzydła o mało nie doszła do atakującego obrońców Visnakovsa. Niewiele później wydawało się, że już musi być 1:1. Tym razem „Wiśnia” doszedł do główki, ale piłka wylądowała na słupku. Podopieczni Waldemara Fornalika prezentowali się lepiej niż w pierwszej połowei, grę rozruszał Lipski, który starał się brać na siebie odpowiedzialność za konstruowane ataki. W 81. minucie „Lipa” groźnie uderzał z rzutu wolnego, ale Prusak poradził sobie z tym strzałem, ratując drużynę przed utratą bramki. Chwilę później chorzowianie mieli kolejne świetne sytuacje i młody pomocnik zespołu z Cichej dwukrotnie był bardzo bliski zdobycia gola, ale łęcznianom udało się cało wyjść z opresji i wciąż zachowywali czyste konto. W kolejnej akcji to „brunatni” wyprowadzili bardzo groźny atak i powinni podwyższyć prowadzenie, ale chorzowską drużynę uratował Matus Putnocky. Na koniec podopieczni Waldemara Fornalika rzucili wszystkie siły do ataku i zostali za to skarceni drugim golem. Sam na sam z bramkarzem wyszedł Bartosz Śpiączka i nie dał szans Putnocky'emu. Do końca wynik się nie zmienił. Ruch przegrał z Górnikiem Łęczna na inaugurację ligi 0:2.

Ruch Chorzów – Górnik Łęczna 0:2 (0:1)

0:1 Fedor Cernych, 35 min.
0:2 Bartosz Śpiączka, 90+2 min.

Ruch: Putnocky – Konczkowski, Grodzicki, Koj, Oleksy – Surma, Urbańczyk – Zieńczuk, Iwański (46 Lipski), Gigołajew (62 Efir)– Visnakovs (78 Mazek); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Cichocki, Szewczyk, Lenartowski.

Łęczna: Prusak – Mierzejewski, Szmatiuk, Bożić, Leandro – Nowak, Nikitović – Piesio, Poźniak (74 Pitry), Cernych (86 Sasin) – Świerczok (67 Śpiączka); trener: Jurij Szatałow.
Rezerwowi: Rodić, Kalinowski, Pruchnik, Bielak.

Żółte kartki: Gigołajew, Koj, Surma – Mierzejewski.