Podlasie wciąż niegościnne

Data dodania: 2015-08-16 15:05:08

Blisko 3,5 roku czekają „Niebiescy” na zwycięstwo w Białymstoku. Dzisiaj także nie udało się przełamać niekorzystnej serii. Ruch przegrał z Jagiellonią 1:2. Jedyną bramkę dla chorzowian zdobył Mariusz Stępiński.

Po czwartkowym zwycięstwie nad Wisłą w Pucharze Polski trener Waldemar Fornalik wrócił do składu „ligowego” i na mecz z Jagiellonią posłał do gry taką samą jedenastkę, jaka zaczynała spotkania z Piastem, Koroną i Podbeskidziem.

„Niebiescy” po raz pierwszy zagrozili bramce Jagiellonii w 7. minucie spotkania. Z rzutu rożnego dośrodkował Patryk Lipski, w polu karnym piłkę musnął Rafał Grodzicki, po czym odbiła się ona od jednego z rywali zmierzając do bramki. Bartłomiej Drągowski nie dał się jednak zaskoczyć. W odpowiedzi, ledwie kilkanaście sekund później, mocno z ostrego kąta uderzył Konstantin Vassiljev, ale przeniósł futbolówkę nad poprzeczką. Minutę później „Jaga” była bardzo bliska objęcia prowadzenia. Nieporozumienie między Matusem Putnockim a Łukaszem Surmą spowodowało, że tuż przed polem karnym Ruchu piłkę przejął Jacek Góralski i w sytuacji sam na sam z „Puto” trafił w słupek. Groźnie pod bramką „Niebieskich” było również  w 15. minucie. Dobrą piłkę z rzutu wolnego posłał Vassiljev, ale na nasze szczęście żaden z jego kolegów nie sięgnął futbolówki w polu karnym. W pierwszych minutach chorzowianie próbowali rozgrywać piłkę, także wtedy, gdy rywale stosowali mocny pressing, co kilka razy kończyło się kilkoma groźnymi stratami na własnej połowie boiska. Chorzowianom z trudem przychodziło konstruowanie akcji ofensywnych. Jeszcze w 25. minucie z dystansu niecelnie uderzył Eduards Visnakovs, ale z biegiem czasu przewaga gospodarzy rosła i coraz groźniej było pod bramką Ruchu.  W 31. minucie białostoczanie skierowali piłkę do bramki Słowaka. Maciej Gajos podał prostopadle do Piotra Grzelczaka. Silny strzał napastnika białostoczan odbił „Puto”, a do siatki wbił ją Rafał Grzyb. Wcześniej jednak, zdaniem sędziego, sfaulował bramkarza Ruchu i gol nie został uznany. Nie było żadnych przeciwwskazań by uznać trafienie z 38. minuty. Znów świetne podanie z rzutu wolnego posłał Vassiljev, a nabiegający Sebastian Madera silnym strzalem wyprowadził „Jagę” na prowadzenie. Gospodarze złapali rytm i wkrótce ponownie zagrozili bramce Ruchu. Najpierw strzał Karola Świderskiego zablokował Michał Koj, a po chwili Vassiljev uderzył nad poprzeczką po podaniu Piotra Tomasika. Następnie zaatakowali chorzowianie – Surma prostopadłym podaniem uruchomił Visnakovsa, a ten bez namysłu uderzył z ostrego kąta na bramkę. Pilnujący bliższego słupka Drągowski wybił piłkę na rzut rożny.

Na drugą część meczu trener Waldemar Fornalik posłał do gry Mariusza Stępińskiego, który zastąpił Marka Zieńczuka. „Stępel” zajął miejsce na szpicy, a „Wiśnia” przeszedł na prawe skrzydło. Początek drugiej połowy był dość wyrównany. Jednak w 54. minucie to gospodarze ponownie zdobyli bramkę. Z prawej strony w pole karne zagrał Grzelczak, a wbiegający Vassiljev sprytnym strzałem pokonał Putnockiego. „Niebiescy” nie stwarzali okazji bramkowych, a szczęścia szukali po strzałach z dystansu – próbowali Rołand Gigołajew i Maciej Urbańczyk. Ten pierwszy został zmieniony w 62. minucie. W jego miejsce na placu gry pojawił się jeden z bohaterów pucharowego starcia z Wisłą, Kami Mazek. Wiele na boisku się jednak nie zmieniło. Co prawda Ruch był teraz częściej przy piłce, jednak to „Jaga” stwarzała kolejne okazje bramkowe – Grzelczak uderzył tuż nad okienkiem bramki, a strzał Przemysława Frankowskiego obronił Putnocky. Ostatnią próba rozruszania „Niebieskiej” ofensywy było wprowadzenie Macieja Iwańskiego w 78. minucie. Kilka chwil później chorzowianie zdobyli kontaktowego gola w dość niepozornej sytuacji. Konczkowski rzucił z autu w pole karne do Stępińskiego, a ten mimo asysty obrońcy obrócił się i strzałem w długi róg bramki nie dał szans Drągowskiemu na skuteczną interwencję. Chorzowianie rzucili się do ataku, wierząc w zdobycie jeszcze jednej, wyrównującej bramki. Po ładnej akcji Lipskiego z dystansu próbował Mazek, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką. Skrzydłowy Ruchu strzelał jeszcze w 90. minucie, tym razem głową, ale bramkarz „Jagi” pewnie złapał piłkę. W odpowiedzi bardzo groźną kontrę wyprowadzili rywale, którą strzałem w poprzeczkę zakończył Gajos. Losów spotkania nie udało się już odwrócić i „Niebiescy” ponieśli drugą w sezonie porażkę.

Kończy się trudny tydzień dla drużyny z Chorzowa. W ciągu sześciu dni Ruch rozegrał aż 3 spotkania. Padały w nich wszystkie możliwe rozstrzygnięcia – remis z Podbeskidziem, zwycięstwo nad Wisłą i dziś porażka z Jagiellonią. „Niebiescy” będą mogli teraz złapać nieco więcej oddechu, bowiem kolejny mecz rozegrają za tydzień, w sobotę, a ich rywalem będzie beniaminek Termalica Bruk-Bet Nieciecza.

Jagiellonia Białystok – Ruch Chorzów 2:1 (1:0)

1:0 Sebastian Madera, 38 min.
2:0 Konstantin Vassiljev, 54 min.
2:1 Mariusz Stępiński, 82 min.

Jagiellonia: Drągowski – Modelski, Madera, Tarasovs, Tomasik – Grzyb, Góralski (62 Romańczuk) – Świderski (57 Frankowski), Vassiljev (90 Mystkowski), Gajos – Grzelczak; trener: Michał Probierz.
Rezerwowi: Baran, Straus, Augustyniak, Sekulski.

Ruch: Putnocky – Konczkowski, Grodzicki, Koj, Oleksy – Surma, Urbańczyk (78 Iwański) – Zieńczuk (46 Stępiński), Lipski, Gigołajew (62 Mazek) – Visnakovs; trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Cichocki, Szyndrowski, Lenartowski.