Porażka w strugach deszczu

Data dodania: 2015-09-26 19:08:26

Nie udało się przełamać złej passy i znów ze stadionu przy Kałuży wracamy bez punktów. Cracovia pokonała „Niebieskich” 2:1, choć podopieczni Waldemara Fornalika byli bardzo bliscy doprowadzenia do remisu.

Waldemar Fornalik zmuszony był do szukania zastępstwa na lewą obronę, w miejsce kontuzjowanego Pawła Oleksego. Ostatecznie wybór padł na Marka Szyndrowskiego. Parę stoperów z Rafałem Grodzickim stworzył zaś Michał Koj. Więcej zmian w porównaniu do ostatniego ligowego starcia zrobił Jacek Zieliński. Trener Cracovii wymienił boki obrony, na których zamiast Bartosza Rymaniaka i Huberta Wołąkiewicza wystąpili Deleu i Paweł Jaroszyński. Na prawej stronie od początku zagrał Deniss Rakels, zaś w ataku Erik Jendrisek.

Obie drużyny starały się wejść dobrze w spotkanie, realizując swoje założenia taktyczne. Gospodarze konstruowali ataki pozycyjne, zaś „Niebiescy” zamiast porywać się na pressing, ustawili się głębiej i czekali na szansę do przeprowadzenia szybkiej akcji. Pierwszą groźną okazję miała Cracovia. W 6. minucie po dośrodkowaniu z prawej strony głową uderzał Bartosz Kapustka, ale jego strzał na rzut rożny sparował Matus Putnocky. Niestety korner okazał się dla chorzowian zabójczy. Po wrzutce z narożnika bramkarz Ruchu sparował strzał głową tak pechowo, że do piłki doszedł Rakels i bez problemu umieścił ją w siatce, dając „Pasom” prowadzenie. Drużyna z Cichej musiała więc nieco odważniej zaatakować. W 14. minucie ciekawą, składną akcję strzałem z dystansu zakończył Marek Zieńczuk, ale piłka poszybowała nad bramką. Chwilę później „Zieniu” ponownie spróbował pokonać Grzegorza Sandomierskiego, tym razem sprytnym strzałem po ziemi z rzutu wolnego, jednak bramkarz „Pasów” pozostał czujny i złapał piłkę. Gospodarze nie pozostali dłużni i kilka minut później przeprowadzili bardzo ładną akcję, którą na szczęście niecelnym strzałem wykończył Rakels. W 28. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego pięknym uderzeniem głową popisał się Rafał Grodzicki, ale jeszcze lepiej interweniował Sandomierski, z trudem wybijając futbolówkę na rzut rożny. Po pół godziny gry Ruch miał 57% posiadania piłki, ale nie przekładało się to na wynik. Dobrze dysponowana obrona gospodarzy radziła sobie z atakami podopiecznych Waldemara Fornalika. Najwięcej zagrożenia pod bramką Cracovii było po stałych fragmentach gry. Po jednym z nich do odbitej piłki doszedł Kamil Mazek i uderzył po ziemi, jednak wprost w bramkarza „Pasów”. Niebezpieczne były też rzuty rożne Cracovii, z którymi obrońcy „Niebieskich” mieli dużo problemów. Wydawało się już, że wynik do przerwy się nie zmieni, ale w doliczonym czasie gry w końcu efekt przyniósł jeden z wielu ataków oskrzydlających gospodarzy. Po akcji prawą stroną i przytomnym wycofaniu do tyłu swojego drugiego gola w spotkaniu zdobył Rakels, podwyższając prowadzenie krakowian na 2:0. W pierwszej połowie Cracovia była drużyną lepszą. Ruch próbował konstruować akcje głównie prawą stroną i miał kilka niezłych szans, ale niestety żadnej nie udało się wykorzystać.

Na drugą część obie drużyny wyszły bez zmian w składzie. Gra była nerwowa, ale w 54. minucie „Niebiescy” byli blisko zdobycia gola kontaktowego, jednak strzał Mazka z ostrego kąta obronił Sandomierski. Wciąż groźna była też Cracovia, która chwilę później mogła podwyższyć przewagę. Ze strzałem Rakelsa z woleja poradził sobie jednak Putnocky. „Pasy” starały się jak najdłużej utrzymywać przy piłce, oddalając grę od własnego pola karnego. W 60. minucie ta taktyka zemściła się na podopiecznych Jacka Zielińskiego, bo „Niebieskim” udało się wyprowadzić szybką akcję. Z lewej strony idealną piłkę wrzucił Zieńczuk, wprost na głowę Mariusza Stępińskiego, który posłał ją w samo okienko bramki Sandomierskiego. Mieliśmy już tylko 2:1 dla Cracovii, a drużyna Waldemara Fornalika chciała pójść za ciosem i chwilę później przeprowadziłą podobną akcję, jednak strzał głową Mazka był nieskuteczny. W środku pola robiło się coraz więcej miejsca, co dawało więcej możliwości do rozrzucenia piłki i przeprowadzenia szybkiego ataku. Chorzowianom brakowało jednak dokładności w rozegraniu. Cracovia dłużej utrzymywała się przy piłce, ale nie przekładało się to na sytuacje bramkowe. Świetną sytuację miała za to drużyna z Chorzowa. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłkę przedłużył Grodzicki i doszedł do niej Michał Koj, ale z najbliższej odległości nie zdołał skierować jej do bramki. Jeszcze groźniej było chwilę później, kiedy po kolejnym rzucie wolnym zakotłowało się pod bramką Sandomierskiego, ale obrońcy Cracovii z najwyższym trudem poradzili sobie i wybili futbolówkę. „Niebiescy” do końca starali się wywalczyć choćby jeden punkt, ciężko było im jednak znaleźć odpowiednie środki do sforsowania defensywy gospodarzy. Blisko było po rzucie rożnym w 88. minucie. Piłka minęła bramkarza Cracovii i doszedł do niej Martin Konczkowski, ale odskoczyła mu przy przyjęciu. W 90. minucie drugą żółtą kartkę otrzymał Patryk Lipski. Ostatecznie nie udało się strzelić bramki wyrównującej i pomimo dobrej gry w drugiej połowie i kilku znakomitych szans, do Chorzowa „Niebiescy” wracają bez punktów.

Cracovia – Ruch Chorzów 2:1 (2:0)

1:0 Deniss Rakels, 6 min.
2:0 Deniss Rakels, 45+1 min.
2:1 Mariusz Stępiński, 60 min.

Cracovia: Sandomierski – Deleu, Sretenović, Polczak, Jaroszyński – Dąbrowski, Covilo – Rakels (90 Wdowiak), Cetnarski (66 Zjawiński), Kapustka (87 Budziński) – Jendrisek; trener: Jacek Zieliński.
Rezerwowi: Pilarz, Diabang, Wołąkiewicz, Rymaniak.

Ruch: Putnocky – Konczkowski, Grodzicki, Koj, Szyndrowski – Surma (84 Podgórski), Urbańczyk – Mazek, Lipski, Zieńczuk (61 Gigołajew) – Stępiński; trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Cichocki, Iwański, Lenartowski, Szewczyk.

Żółte kartki: Jaroszyński, Dąbrowski, Covilo – Lipski, Koj, Grodzicki, Stępiński.
Czerwona kartka: Patryk Lipski za drugą żółtą, 90 min.