Ruch – Pogoń 0:2

Data dodania: 2015-10-02 18:10:01

Liczyliśmy dziś na przełamanie „Niebieskich” i dobrą grę w starciu z Pogonią. Nasz zespół będzie chciał jednak jak najszybciej zapomnieć o tym meczu. Niepokonana w tym sezonie Pogoń wygrała przy Cichej 2:0.

Wobec pauzy Michała Koja za nadmiar kartek, trener Waldemar Fornalik zmuszony był do dokonania jednej zmiany w składzie. Od pierwszej minuty obok Rafała Grodzickiego grał Mateusz Cichocki. Zaskakiwało wyjściowe zestawienie „Portowców”, a dokładnie posadzenie na ławce najlepszego strzelca zespołu Łukasza Zwolińskiego. W jego miejsce trener Czesław Michniewicz postawił na ledwie 17-letniego Marcina Listkowskiego. Pierwszą okazję bramkową stworzyli goście. Po dośrodkowaniu Mateusza Lewandowskiego groźnie uderzył Jarosław Fojut. Pierwszy kwadrans w wykonaniu „Niebieskich” mógł się podobać. Nasi piłkarze byli aktywni, wychodzili na pozycję i dość swobodnie rozgrywali futbolówkę także pod polem karnym Pogoni. Brakowało jedynie klarownych okazji strzeleckich. Warty odnotowania jest jedynie silny strzał z dystansu Macieja Urbańczyka z 12. minuty, który pewnie wyłapał golkiper szczecinian Dawid Kudła. Później tempo siadło, a gra stała się szarpana. Choć to chorzowianie prezentowali się lepiej, to w 23. minucie zupełnie niespodziewanie prowadzenie objęli rywale. Do prostopadłej piłki za linię obrony doszedł Takafumi Akahoshi, minął Matusa Putnockiego i skierował futbolówkę do pustej bramki. Powtórki telewizyjne pokazały, że w momencie podania Japończyk był na pozycji spalonej i gol nie powinien być uznany. Ruch mógł odpowiedzieć w 31. minucie. Na prawej stronie urwał się Martin Konczkowski, zacentrował w pole karne, a Mariusz Stępiński uderzył głową nad poprzeczką. „Niebiescy” nadal posiadali inicjatywę, ale nie potrafili znaleźć sposobu na najlepszą defensywę ligi. Gdy wydawało się, że pierwsza część meczu zakończy się jednobramkową stratą, goście podwyższyli prowadzenie. Mateusz Matras odebrał piłkę Urbańczykowi, zagrał do Akahoshiego, a ten w sytuacji sam na sam pewnie uderzył obok Putnockiego.

W przerwie trener Fornalik zdecydował się zastąpić Urbańczyka Maciejem Iwańskim. Chorzowianie ruszyli do ataku, ale nadal nie mieli pomysłu na finalizowanie akcji ofensywnych. Próbowali także ze stałych fragmentów gry, jak Patryk Lipski w 53. minucie, kiedy uderzył z rzutu wolnego, albo Rafał Grodzicki po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.  W 68. minucie mogło być już 0:3, kiedy po kolejnym nieporozumieniu z linii szesnastego metra potężnie uderzył wprowadzony Zwoliński. Po delikatnym rykoszecie piłka na szczęście przeleciała nad poprzeczką. Po chwili drugą żółtą kartkę zobaczył Grodzicki i „Niebiescy” ostatnie 20 minut musieli grać w dziesiątkę. Pogoń pewna swego pilnowała tyłów i od czasu do czasu szukała kolejnych okazji w kontratakach, a chorzowianom, choć starali się do ostatniego gwizdka, niewiele dziś wychodziło. W doliczonym czasie gry z boiska za faul wyleciał jeszcze Marek Szyndrowski, co mocno komplikuje możliwości zestawiania linii obrony w kolejnym meczu.

Przed nami dwutygodniowa przerwa na mecze reprezentacji narodowych. To dobry moment, by w spokoju przeanalizować ostatnie występy, wyciągnąć wnioski i wrócić na właściwe, zwycięskie tory. Oby już w kolejnym mecz z Lechem Poznań.