Udany rewanż lidera

Data dodania: 2015-11-27 20:21:25

Nie udało się po raz drugi wygrać z najlepszą drużyną ligi. Piast pokonał „Niebieskich” na własnym boisku 3:0, co było dla nich pierwszym domowym zwycięstwem z Ruchem w Ekstraklasie.

Kto zastąpi Patryka Lipskiego – to była największa niewiadoma przed dzisiejszym spotkaniem. Ostatecznie trener Waldemar Fornalik postawił na Rołanda Gigołajewa. Osetyjczyk ostatni raz na tej pozycji zagrał jeszcze w poprzednim sezonie, w spotkaniu z Cracovią, w którym nie mógł wystąpić Filip Starzyński.

Pierwsze minuty spotkania to typowe „badanie się” rywali. Lekką przewagę miał Piast, który częściej utrzymywał się przy piłce, jednak gliwiczanie byli bezradni wobec dobrze zorganizowanej defensywy chorzowian. „Niebiescy” ustawili się z tyłu czyhając na okazje do kontrataków. Nasza drużyna ewidentnie nie chciała powtórzyć błędu Termaliki Nieciecza, która przed tygodniem zdecydowała się na otwarty futbol w starciu z liderem. Jak to się skończyło? Beniaminek został wręcz rozstrzelany, tracąc aż 5 goli. Ciekawej zrobiło się po pierwszym kwadransie, obie drużyny zaczęły nieco śmielej atakować. Najpierw po podaniu Patrika Mraza z lewego skrzydła bliski zaskoczenia Matusa Putnockiego był Martin Nespor, ale piłka po jego sprytnym zagraniu spadła tylko na górną siatkę bramki. Potężnym uderzeniem z dystansu odpowiedział Mariusz Stępiński, futbolówka minęła jednak słupek. Po chwili groźnie było po drugiej stronie boiska, kiedy Mateusz Mak z ostrego kąta strzelił wprost w ręce Putnockiego. Gra była coraz ciekawsza, gorąco było raz pod jedną, a raz pod drugą bramką. W 25. minucie, po faulu Koruna na „Stęplu”, arbiter podyktował rzut wolny w okolicach pola karnego. Do piłki podszedł Marek Zieńczuk, otwierający piątą setkę spotkań w Ekstraklasie. Po jego strzale liczna grupa fanów przybyłych do Gliwic już krzyknęła z radości, niestety futbolówka przeleciała tuż obok słupka bramki Piasta ocierając się tylko o boczną siatkę. Odpowiedź gospodarzy otworzyła wynik meczu. Znów w rolach głównych wystąpili Mraz i Nespor. Słowak, najlepszy asystent w lidze, dośrodkował z lewej strony, a strzał oddał Czech. Piłka odbiła się jeszcze od Mateusza Cichockiego i wpadła do siatki. „Niebiescy” mogli odpowiedzieć już 2 minuty później, kiedy Zieńczuk uderzył z dystansu tuż obok słupka. Po strzeleniu bramki gospodarze poczuli się dużo pewniej i zaczęli grać coraz swobodniej. Efektem tego był drugi gol, znów po akcji na lewej stronie. Po wrzutce w „szesnastkę” pogubiła się nieco nasza obrona, co skrzętnie wykorzystał Josip Barisić pewnie trafiając do bramki obok bezradnego Putnockiego. Do przerwy wynik się nie zmienił, gospodarze prowadzili dwoma bramkami.

Druga część rozpoczęła się od ataków Piasta, „Niebiescy” wciąż czekali na okazję do kontrataku. W 49 minucie prawym skrzydłem urwał się Szeliga, ale uderzył wprost w dobrze ustawionego Putnockiego. 4 minuty później Mazek indywidualną akcją wywalczył rzut rożny. Do dośrodkowania z narożnika doszedł Stępiński, który spróbował uderzenia „przewrotką”, ale piłka przeszła wysoko nad poprzeczką. Chorzowianie powoli dochodzili do głosu, ale ciężko im było stworzyć sobie dogodną sytuację do zdobycia kontaktowej bramki. W 64. minucie groźnie uderzał były wieloletni kapitan Piasta, wprowadzony w przerwie Tomasz Podgórski. Na posterunku był jednak Jakub Szmatuła, który sparował futbolówkę na rzut rożny. Bliski zamienienia kornera na bramkę był Mateusz Cichocki, który uderzył głową tuż obok słupka. Stałe fragmenty gry były w drugiej połowie najgroźniejszą bronią podopiecznych Waldemara Fornalika. W 70. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego o włos od dojścia do główki był kapitan zespołu, Rafał Grodzicki. Chwilę później bardzo blisko zdobycie trzeciego gola byli gospodarze, ale uderzenie z ostrego kąta okazało się nieskuteczne. 10 minut później świetną okazję zmarnowali „Niebiescy”. Kolejny raz skrzydłem szarżował aktywny w drugiej części Mazek i wyłożył piłkę na środek pola karnego, jednak obrońcy gliwiczan uprzedzili graczy Ruchu i zażegnali niebezpieczeństwa. Chwilę później znów było groźnie pod bramką Piasta. Dwójkowa akcja Efira ze Stępińskim zakończyła się jednak stratą w polu karnym, co wykorzystali gospodarze, którzy wyprowadzili efektowną kontrę. Sam na sam z Putnockim znalazł się wprowadzony chwilę wcześniej Gerard Badia i pewnie pokonał słowackiego bramkarza, podwyższając prowadzenie swojej drużyny. Trzeci gol odebrał chorzowianom ochotę do gry. Piast udowodnił, że nie jest przypadkowym liderem w tabeli, stawiając „Niebieskim” bardzo trudne warunki do grania. Zasłużone zwycięstwo lidera.

Piast Gliwice – Ruch Chorzów 3:0 (2:0)

1:0 Mateusz Cichocki samobójcza, 26 min.
2:0 Josip Barisić, 37 min.
3:0 Gerard Badia, 85 min.

Piast: Szmatuła – Pietrowski, Korun, Hebert, Mraz – Vacek, Murawski, Mak (86 Angielski), Szeliga (83 Badia) – Barisić (74 Mokwa), Nespor; trener: Radoslav Latal.
Rezerwowi: Rusov, Dziczek, Moskwik, Musiolik.

Ruch: Putnocky – Szyndrowski, Grodzicki, Cichocki, Koj – Surma, Iwański – Mazek, Gigołajew (46 Podgórski), Zieńczuk (74 Efir) – Stępiński (86 Włodyka); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Oleksy, Lenartowski, Trojak.

Żółte kartki: Korun, Murawski, Hebert – Grodzicki, Gigołajew, Podgórski, Szyndrowski.