Pierwsze bramki, pierwsze zwycięstwo!

Data dodania: 2016-01-13 16:37:20

Czeska Opava była pierwszym sparingpartnerem Ruchu w okresie przygotowawczym. W Kamieniu górą byli chorzowianie, którzy wygrali 2:1. Pierwszą „Niebieską” bramkę w 2016 r. zdobył Patryk Lipski.

Sparing z czeskim drugoligowcem był dla „Niebieskich” pierwszym meczowym przetarciem w 2016 r. Nasi piłkarze rozpoczęli przygotowania w miniony czwartek, a od początku zgrupowania w Kamieniu mocno pracują nad siłą. Dlatego wynik dzisiejszej rywalizacji z góry schodził na dalszy plan. Z założenia każdy z zawodników miał otrzymać szansę gry, zdecydowana większość w wymiarze 30. minut.  Wyjątkami byli jedynie bramkarze, stoperzy oraz nowe twarze w zespole – Łukasz Moneta i Aleksejs Visnakovs. W akcji zobaczyliśmy też Łukasza Hanzela. Dodatkowo kadrę meczową uzupełniło czterech graczy drużyny rezerw, a szansę w końcówce spotkania dostał także niespełna 16-letni Przemysław Bargiel.

„Niebiescy” przeważali od pierwszej minuty, a już w siódmej wyszli na prowadzenie. Pięknym uderzeniem z rzutu wolnego, podyktowanego za faul na Kamilu Mazku, popisał się Patryk Lipski. Ruch kontrolował grę, swobodnie rozgrywając piłkę na połowie rywali. Ok. 15. minuty spotkania w Kamieniu zaczęło mocno padać, ale nie zmieniło to obrazu meczu. Najlepszą okazję na drugiego gola miał Łukasz Moneta, ale przegrał pojedynek sam na sam z czeskim bramkarzem. Rywale byli najbliżej wyrównującego trafienia po strzale z rzutu wolnego Vaclava Mozola. Gdy boisko opuściła pierwsza tura zawodników, spotkanie nieco się wyrównało, ale do przerwy wynik się nie zmienił.

Od początku drugiej części śmielej zaatakowali rywale z Opavy, jednak pierwszą groźną akcję w tej części stworzyli „Niebiescy”. W 55. minucie, po podaniu Konrada Gilewicza, w polu karnym przed szansą stanął Tomasz Podgórski, ale jego strzał został zablokowany. Chwilę później musiał się wykazać Kamil Lech, który obronił strzał z bliska jednego z rywali. W 67. minucie Aleksejs Visnakovs odebrał piłkę przeciwnikowi, popędził w pole karne i dośrodkował do nadbiegającego Michała Szewczyka, ale ten nie trafił w światło bramki. Prowadzenie „Niebieskich” podwyższył w 73. minucie Adam Setla, który wykorzystał dośrodkowanie Konrada Korczyńskiego z lewej strony. Jednak po chwili strzałem w długi róg popisał się Jan Schaffartzik i było już tylko 2:1. Rywale starali się jeszcze o bramkę wyrównującą, sporo pracy miał Lech, ale wynik nie uległ już zmianie. Spotkanie zakończyło się zasłużonym zwycięstwem „Niebieskich”, których pochwalić należy także za niezłą grę.

W sobotę, na zakończenie zgrupowania w Kamieniu, Ruch zagra z Puszczą Niepołomice.

Ruch Chorzów – SFC Opava 2:1 (1:0)

1:0 Patryk Lipski z rzutu wolnego, 7 min.
2:0 Adam Setla, 73 min.
2:1 Jan Schaffartzik, 76 min.

Ruch: Putnocky (46 Lech) – Konczkowski (29 Szyndrowski, 61 Kawecki), Grodzicki (46 Cichocki), Koj (46 Trojak), Zieńczuk (29 Oleksy, 61 Korczyński) – Mazek (29 Podgórski, 61 Szewczyk), Surma (29 Iwański, 61 Lesik), Lipski (29 Hanzel, 61 Lenartowski, 80 Bargiel), Moneta (46 Visnakovs) – Stępiński (29 Efir, 61 Setla), Siedlik (29 Gilewicz, 61 Krakowski); trener: Waldemar Fornalik.

Opava: Kveton (46 Lasak) – Vacek (46 Helebrand), Simersky (46 Pospech), Zidek (46 Metelka), Hrabina (46 Celustka) – Grussmann (46 Duda), Mozol (46 Janetzky), Jursa (46 Horka), Fiser (46 Schaffartzik) – Machalek (46 Kuzmanović), Pyclik (46 Mrazek); trener: Jan Baranek.

źródło: własne; foto: Rafał Rusek/PressFocus