Niepokonany Ruch!

Data dodania: 2016-01-29 13:59:26

„Niebiescy” nie zaznali jeszcze porażki w zimowym okresie przygotowawczym. Chorzowianie pokonali dziś w Nikozji rosyjski Tom Tomsk 1:0 po golu Mariusza Stępińskiego!

Dla „Niebieskich” było to drugie spotkanie towarzyskie rozegrane na Cyprze. W porównaniu do meczu z Atlantasem Kłajpeda, trener Waldemar Fornalik dokonał jednej zmiany w wyjściowym składzie, zastępując Matusa Putnockiego Wojciechem Skabą. Początek spotkanie był bardzo wyrównany, ale żadna z drużyn nie wypracowała sobie klarownych okazji bramkowych. Były za to brzydkie faule. Już na początku, jako pierwszy, mocno ucierpiał Michał Koj, który został uderzony przez rywala łokciem w twarz. – Mam rozcięty łuk brwiowy i podbite oko. Wyprzedziłem zawodnika, skoczyłem do głowy, a on potraktował mnie łokciem. Nie jest jednak tak źle, jak to wyglądało – mówił po meczu defensor „Niebieskich”. Dzięki szybkiej pomocy chorzowskich fizjoterapeutów „Koju” wrócił do gry. Następny „w kolejce” był Kamil Mazek, z którym Rosjanie ewidentnie sobie nie radzili. Skrzydłowy Ruchu dwukrotnie został wycięty równo z trawą. W rozgrywkach ligowych za takie zagrania usuwa się brutala z boiska, ale że był to sparing, to sędzia sięgał jedynie po żółte kartki. Nie można odmówić obu zespołom, że chciały grać w piłkę, choć długo niewiele z tego wynikało. Tom strzelał na bramkę Skaby głównie po indywidualnych akcjach. Najniebezpieczniejszą sytuację rywale stworzyli w 32. minucie, kiedy przelobowany został golkiper Ruchu, a z linii bramkowej do spółki z Martinem Konczkowskim wybił ją Rafał Grodzicki. Wcześniej gola dla „Niebieskich” powinien strzelić Patryk Lipski po idealnym prostopadłym podaniu od Macieja Iwańskiego, ale uciekła mu futbolówka. Jak profesor grał Łukasz Surma, który imponował dobrym ustawieniem na boisku, dzięki czemu wielokrotnie przerywał akcje drużyny z Syberii. Pochwały należą się także defensywie, która ustrzegła się większych błędów, przez co rywale nie stworzyli sobie praktycznie żadnej stuprocentowej okazji. Im bliżej końca pierwszej części, tym Ruch coraz bardziej się rozkręcał i coraz częściej gościł w polu karnym przeciwnika. Gdy wszyscy zerkali już na zegarki wyczekując gwizdka na przerwę, piłkę od Pawła Oleksego otrzymał Mariusz Stępiński i płaskim strzałem w długi róg wyprowadził chorzowian na prowadzenie.

Po przerwie dominacja „Niebieskich” była już dużo większa. Z rzutu wolnego groźnie uderzał Lipski, który po chwili posłał świetna dośrodkowanie na głowę Michała Efira wprowadzonego w miejsce „Stępla”. Obie próby obronił jednak golkiper Tomu. Z czasem na boisku pojawiało się coraz więcej zmienników. Nie wpłynęło to jednak znacząco na obraz gry. To Ruch nadal przeważał, choć był już ustawiony nieco bardziej z tyłu. Nieźle funkcjonował odbiór piłki, co stwarzało szanse na kontry. W 72. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Tomasza Podgórskiego, bliski podwyższenia wyniku był Mateusz Cichocki, ale bramkarz Rosjan popisał się świetną interwencją. W drugiej części było już mnie agresji, jednak „swoje” odcierpieć musieli Konrad Korczyński i Łukasz Hanzel. W końcówce dwukrotnie strzałami z dystansu próbował zaskoczyć „Podgór”, a dobrą zmianę dał Przemysław Bargiel. Niespełna 16-letni pomocnik rwał się do gry, chciał uczestniczyć we wszystkich akcjach ofensywnych.

Dla Ruchu było to czwarte zwycięstwo w okresie przygotowawczym do rundy wiosennej. – Wynik cieszy, a co do gry, to były i lepsze, i gorsze fragmenty. Ewidentnie graliśmy takimi fazami – mówił po końcowym gwizdku trener Waldemar Fornalik.

Jutro „Niebiescy” zagrają z liderem ligi rumuńskiej, Astrą Giurgiu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14:00 czasu polskiego.

TUTAJ przeczytacie naszą relację LIVE.

Ruch Chorzów – Tom Tomsk 1:0 (1:0)

1:0 Mariusz Stępiński, 45 min.

Ruch: Skaba (46 Lech) – Konczkowski (62 Korczyński), Grodzicki (62 Trojak), Koj (62 Cichocki), Oleksy (62 Szyndrowski) – Surma (61 Lenartowski), Iwański (46 Hanzel) – Mazek (57 Podgórski), Lipski (61 Siedlik), Zieńczuk (46 Moneta) – Stępiński (46 Efir, 81 Bargiel); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowy: Setla.

Tom: (I połowa) Kriworuczko – Czeriewko, Jiránek, Biendź, Baszyłow, Ciupercă, Kuzniecow, Balajkin, Niechajczik, Pugin, Sanaja; (II połowa) Czuwajew – Czernow, Biendź (60 Pinczuk), Dżyojew, Czałow, Baszkirow, Niemow, Lach, Gołubow, Nurow, Bażenow.; trener: Waleryj Niepomniaszczij.

Żółta kartka: Biendź, Balajkin, Pinczuk, Lach.

źródło: własne; foto: Leszek Dyja