Pierwsza i jedyna

Data dodania: 2016-02-02 15:42:11

W ostatnim meczu kontrolnym podczas zgrupowania na Cyprze Ruch przegrał z Dinamem Bukareszt 0:1. Dla „Niebieskich” był to sprawdzian generalny przed startem rundy wiosennej.

Ostatni mecz kontrolny w okresie przygotowawczym „Niebiescy” rozpoczęli w niemal identycznym składzie, jak poprzednie starcie z inną rumuńską drużyną, Astrą Giurgiu. Jedyną zmianą był występ od pierwszej minuty Tomasza Podgórskiego, który zastąpił Marka Zieńczuka.

Już w 4. minucie formę bramkarza Dinama sprawdził Mariusz Stępiński, który uderzył mocno z dystansu. Strzał sprawił nieco kłopotów, ale Victor Ramniceanu złapał piłkę. Od początku meczu mogła podobać się gra naszej defensywy, która skoncentrowana i skonsolidowana nie pozwalała na zbyt wiele rywalom. Ponadto nasza linia obrony raz za razem łapała Rumunów na ofsajdach. Chorzowianie kilkukrotnie przedarli się pod pola karne Dinama, zdarzało się, że rozgrywali w nim piłkę. W gąszczu przeciwników brakowało jednak miejsca na oddanie strzału. W zupełnie nieoczekiwanym momencie, gdy Ruch kontrolował mecz, przydarzył się błąd przy wyprowadzeniu piłki, w efekcie czego na czystej pozycji znalazł się Marcel Essombe. W sytuacji sam na sam Kameruńczyk nie dał szans Matusowi Putnockiemu i od 26. minuty „Czerwone psy” prowadziły 1:0. – Potrafiliśmy prowadzić grę i kontrolować ją w starciu z bardzo dobrym rywalem. Stracony gol zachwiał naszą pewność i przede wszystkim kreatywność. – mówił po końcowym gwizdku trener Waldemar Fornalik. Rzeczywiście, „Niebiescy” w tej części gry nie stworzyli wielu okazji bramkowych. Najbliżej szczęście był w końcówce Kamil Mazek, który uderzył nad poprzeczką z linii pola karnego.

Popularny „Mazi” na drugą połowę już nie wyszedł, a zastąpił go Łukasz Moneta. W tej części chorzowianie mogli pokusić się o strzelenie wyrównującej bramki. Dobre okazje mieli chociażby Stępiński, który trafił w poprzeczkę, wprowadzony w drugiej części Łukasz Hanzel czy Martin Konczkowski, który po jednym z kornerów nie zdążył zamknąć długiego słupka. Rywale również byli groźni, zwłaszcza po stałych fragmentach i w kontrataku, które najczęściej były efektem złego wyprowadzenia piłki.  Dobrą zmianę dał Wojciech Skaba, który już minutę po wejściu na plac gry wyszedł zwycięsko z sytuacji sam na sam, po chwili z pomocą przyszedł mu „Konczi” odbijając dobitkę lecącą do pustej bramki. – W drugiej części popełniliśmy kilka błędów, ale dobrze, że zdarzyło się to w takim meczu kontrolnym, Wiemy nad czym powinniśmy pracować. Z wyniku nie jestem zadowolony, natomiast z gry w pierwszej połowie bardzo. Jeżeli przełożymy to na cały mecz, będzie bardzo dobrze – stwierdził po meczu Waldemar Fornalik.

Dla „Niebieskich” była to pierwsza i jedyna porażka w okresie przygotowawczym. Teraz drużyna wróci do kraju i przez 9 najbliższych dni będzie przygotowywać się, już w Chorzowie, do pierwszego wiosennego meczu ligowego. 12 lutego Ruch zagra przy Cichej z Zagłębiem Lubin.