Piękna seria przerwana, po 65 latach...

Data dodania: 2016-03-02 16:57:34

Ruch przegrał z Cracovią 2:3, choć po pierwszej, świetnej połowie "Niebiescy" prowadzili 2:1 po golach Mazka i Stępińskiego. To pierwsze zwycięstwo "Pasów" w Chorzowie od 65 lat.

Trener Waldemar Fornalik dokonał jednej zmiany w składzie w porównaniu do meczu z Legią. Zamiast Tomasza Podgórskiego na lewym skrzydle wyszedł Marek Zieńczuk. To on już w pierwszej akcji dostał piłkę ze skrzydła od Kamila Mazka i uderzył prawą nogą, jednak wysoko nad bramką. Niestety dla „Niebieskich” już w piątej minucie stały fragment dla Cracovii zakończył się golem. W podbramkowym zamieszaniu najprzytomniej zachował się Erik Jendrisek, który przez ręce Matusa Putnockiego niemal z linii wepchnął piłkę do siatki. W odpowiedzi zaatakowali chorzowianie, Zieńczuk wypatrzył Mariusza Stępińskiego, napastnik Ruchu wpadł w pole karne, ale futbolówka zeszła mu z nogi i uderzenie okazało się bardzo niecelne. „Niebiescy” starali się szybko odrobić straty. Bardzo blisko było w 20. minucie. Do wrzutki z rzutu rożnego doszedł Stępiński, a jego strzał wylądował na poprzeczce. Chwilę później z szesnastu metrów uderzał Patryk Lipski, jednak broniący bramki Cracovii Grzegorz Sandomierski sparował strzał na rzut rożny. Napór gospodarzy przyniósł rezultat pięć minut później. Po podaniu Macieja Iwańskiego w pole karne wpadł Mazek i z ostrego kąta wpakował piłkę do siatki. Przed meczem trener Jacek Zieliński mówił, że wie jak zatrzymać szybkiego skrzydłowego „Niebieskich”, jednak od pierwszych minut obrońcy „Pasów” mieli z nim olbrzymie problemy. Po faulu na nim mało brakło, a Zieńczuk strzałem z rzutu wolnego wyprowadziłby Ruch na prowadzenie. Świetną interwencją popisał się jednak Sandomierski. Chorzowianie przeważali, ale na tablicy wyników wciąż utrzymywał się remis. Zmieniło się to w 38. minucie, kiedy podopieczni Waldemara Fornalika wyprowadzili wzorową kontrę. Lipski dostał piłkę na lewej stronie, zszedł do środka i wyłożył ją perfekcyjnie do wbiegającego w pole karne Łukasza Surmy. Ze strzałem „Surmika” poradził sobie Sandomierski, ale przy dobitce Stępińskiego był już bezradny i „Niebiescy” zasłużenie objęli prowadzenie. Szybko stracona bramka nie załamała ekipy z Cichej. Podopieczni Waldemara Fornalika dobrze zareagowali i do końca pierwszej połowy dominowali. Wynik 2:1 po 45. minutach, to dla Cracovii był najniższy wymiar kary.

Po zmianie stron swój show kontynuował Mazek. W 47. minucie na ogromnym luzie mijając po drodze kilku rywali wszedł w pole karne i stanął oko w oko z Sandomierskim, ale bramkarz Cracovii poradził sobie z jego uderzeniem. „Niebiescy” dobrze ustawiali się w obronie, potrafili wyczuć odpowiedni moment do podejścia pressingiem i nie dawali gościom rozwinąć skrzydeł. W 56. minucie znów przypomniał o sobie „Mazi”, który zszedł z prawej strony do środka i uderzył z dystansu, ale po raz kolejny dobrze spisał się golkiper „Pasów”. Wydawało się, że chorzowianie kontrolują przebieg gry, ale moment nieuwagi i strata w środku pola zakończyła się zabójczą kontrą. Z prawej strony pola karnego piłkę dostał Mateusz Cetnarski i pięknym strzałem pokonał Putnockiego. Chwilę później goście objęli prowadzenie. Po rzucie rożnym w obrębie „szesnastki” do futbolówki dopadł Damian Dąbrowski i mocnym strzałem nie dał szans słowackiemu bramkarzowi Ruchu. Zupełnie niespodziewanie goście objęli prowadzenie i obraz gry się zmienił. Teraz to podopieczni Jacka Zielińskiego mogli być spokojniejsi i na boisku wyglądali pewniej. Trener Fornalik postanowił dać w trudnym momencie szansę Łukaszowi Monecie, dla którego był to debiut w „Niebieskich” barwach. Debiut, który mógł zacząć się naprawdę dobrze, bo w pierwszym kontakcie z piłką skrzydłowy oddał groźny strzał z dystansu, minimalnie niecelny. Chorzowianie atakowali, robili co mogli, by przynajmniej wyrównać. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego szansę miał Paweł Oleksy, który doszedł do główki, ale uderzył obok bramki. Chwilę później znów dał o sobie znać Moneta. W sytuacji sam na sam próbował minąć bramkarza, ale ten świetnie przeczytał jego intencje i wybił piłkę. Napór „Niebieskich” trwał. Gospodarze nie schodzili z połowy Cracovii, na placu gry w miejsce Łukasza Surmy zameldował się Michał Efir, a więc drugi napastnik. Nie przynosiło to jednak rezultatów, na drodze ekipy z Cichej stawała obrona lub świetnie dysponowany Sandomierski. Kiedy goście z Krakowa przejmowali piłkę, starali się jak najdłużej przy niej utrzymać i nie dopuszczać rywala pod swoje pole karne. Gospodarze próbowali długimi wrzutkami „na aferę” stworzyć jakieś zagrożenie, ale nie udało im się po raz trzeci pokonać bramkarza. Po 65 latach Cracovia wygrywa na Cichej.

Ruch Chorzów – Cracovia 2:3 (2:1)

0:1 Erik Jendrisek, 5 min.
1:1 Kamil Mazek, 24 min.
2:1 Mariusz Stępiński, 38 min.
2:2 Mateusz Cetnarski, 59 min.
2:3 Damian Dąbrowski, 61 min.

Ruch: Putnocky – Konczkowski, Grodzicki, Koj, Oleksy – Surma (82 Efir), Iwański (89 Hanzel) – Mazek, Lipski, Zieńczuk (73 Moneta) – Stępiński; trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Szyndrowski, Lenartowski, Hanzel, Podgórski.

Cracovia: Sandomierski – Deleu, Wołąkiewicz, Polczak, Zejdler (34 Budziński) – Cetnarski (86 Wdowiak), Dąbrowski, – Wójcicki, Kapustka, Diabang (69 Vestenicky) – Jendrisek; trener: Jacek Zieliński.
Rezerwowi: Stępniowski, Bejan, Karaczanakow, Adamczyk.

Żółte kartki: Zejdler, Polczak, Vesetnicky.