Ósemka wciąż niepewna

Data dodania: 2016-04-03 17:56:11

Po niesamowitym meczu, pełnym emocji i zwrotów akcji, „Niebiescy” ulegli Wiśle 2:3 i wciąż są niepewni gry w grupie mistrzowskiej.

Na pojedynek z Wisłą trener Waldemar Fornalik wystawił dokładnie taki sam skład, jak na mecz ze Śląskiem Wrocław. Podobnie postąpił Dariusz Wdowczyk, który także nie dokonał żadnych roszad posyłając do boju bardzo ofensywną jedenastkę, dając wyraźny sygnał, że jego Wisła będzie chciała mocno zaatakować chorzowian.

I rzeczywiście spotkanie zaczęło się od mocnych ataków gości, którzy grali wysokim pressingiem i prowadzili grę. W 5. minucie przy linii bocznej doszło do starcia Michała Koja ze Zdenkiem Ondraskiem. Sędzia uznał, że napastnik Wisły był faulowany i podyktował rzut wolny. Do piłki podszedł Rafał Wolski, dośrodkował w pole karne, gdzie był niepilnowany Arkadiusz Głowacki. Kapitan krakowian skierował piłkę do siatki... klatką piersiową i „Niebiescy” już od piątej minuty musieli gonić wynik. Nie było to łatwe, bo Wisła wciąż dłużej utrzymywała się przy piłce, nie dając podopiecznym Waldemara Fornalika okazji do opanowania sytuacji. Chwilę zajęło chorzowianom otrząśnięcie się po szybkim ciosie rywala, ale w końcu to gospodarze przeszli do ataków. W 19. minucie ładnie do akcji ofensywnej podłączył się Martin Konczkowski, dośrodkował na głowę Marka Zieńczuka, który z bliskiej odległości mocno uderzył głową, jednak dobrą interwencją popisał się Michał Miśkiewicz, ratując tym samym swoją drużynę przed utratą prowadzenia. Ekipa z Cichej osiągnęła przewagę, którą wykorzystała w 25. minucie po fantastycznej akcji trzech reprezentantów. Najpierw pięknym prostopadłym podaniem popisał się Patryk Lipski, do piłki doszedł Kamil Mazek, który na pełnej szybkości minął bramkarza, wycofał do niepilnowanego Mariusza Stępińskiego, a ten strzałem pod poprzeczkę wyrównał stan rywalizacji. Chwilę później Wisła ponownie mogła wyjść na prowadzenie. Paweł Brożek miał już przed sobą pustą bramkę, jednak trafił tylko w boczną siatkę. Przy Cichej byliśmy świadkami bardzo dobrego widowiska, widać było, że obie ekipy grają o wysoką stawkę, obie chciały atakować i walćzyły o pełną pulę. W Ruchu brylowali młodzi: Lipski, Mazek i Stępiński, którzy raz po raz nękali obrońców „Białej Gwiazdy”. Końcówka pierwszej części gry to znów przewaga gości, którzy jednak nie przełożyli tego na kolejne gole. Po 45. minutach na tablicy wyników widnał remis 1:1, a licznie zgromadzeni kibice nie mogli narzekać na nudę.

Druga część gry zaczęła się niemal identycznie, jak pierwsza. Tym razem dośrodkowanie z rzutu rożnego, do piłki doszedł Ondrasek i Wisła od 50. minuty prowadziła 2:1. „Niebiescy” znów dali się zaskoczyć po stałym fragmencie i znów musieli gonić wynik. Niestety nie byli w tym tak skuteczni, jak w pierwszej połowie. Wisła poszła za ciosem i stworzyła kolejen okazje. W 57. minucie po mocnym strzale Patryka Małeckiego Matus Putnocky odbił piłkę przed siebie, doszedł do niej Wolski i pewnym strzałem głową pokonał słowackiego bramkarza chorzowian. Ruch był już w bardzo ciężkiej sytuacji. Dla podopiecznych Dariusza Wdowczyka to była wymarzona sytuacja, mogli spokojnie skoncentrować się na utrzymywaniu przy piłce i zwalnianiu gry. „Niebiescy” mieli problem z wypracowaniem sobie dogodnej sytuacji. Trener Fornalik wpuścił na boisko Łukasza Monetę i Macieja Iwańskiego. Ruch nie miał już nic do stracenia i chciał ruszyć do frontalnego ataku, ale skutecznie uniemożliwiała to dobrze ustawiona defensywa Wisły. „Biała Gwiazda” była bliska podwyższenie prowadzenia w 75. minucie. Z rzutu wolnego w samo okienko przymierzył Maciej Sadlok, ale fenomenalną interwencją popisał się „Puto”. W 81. minucie stadion wybuchł euforią radości, a nadzieja ponownie pojawiła się w sercach kibiców chorzowskiej drużyny. Z prawej strony podawał Lipski, a akcję wykończył Michał Koj i było już tylo 2:3. Zapowiadała się niezwykle emocjonująca końcówka, „Niebieskim” do zapewnienia sobie miejsca w grupie mistrzowskiej brakowało jednej bramki. Jednak nie łatwo było przedostać się pod pole karne Wiślaków. W końcówce sporo zamieszania wywołały stałe fragmenty gry wykonywane przez Lipskiego. Gdy już wydawało się, że więcej emocji nie będzie, w polu karnym przewracany był Rafał Grodzicki i sędzia podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Lipski, ale górą z tego pojedynku wyszedł Miśkiewicz, który tą interwencją zapewnił Wiśle szansę na awans do ósemki, a chorzowianom mocno skomplikował sytuację. „Niebiescy” przegrali 2:3, co oznacza, że ich losy rozstrzygną się w Gdańsku.

Tradycyjną relację „minuta po minucie” znajdziecie TUTAJ.

Ruch Chorzów – Wisła Kraków 2:3 (1:1)

0:1 Arkadiusz Głowacki, 5 min.
1:1 Mariusz Stępiński, 25 min.
1:2 Zdenek Ondrasek, 50 min.
1:3 Rafał Wolski, 57 min.
2:3 Michał Koj, 81 min.

W 90. minucie Patryk Lipski nie wykorzystał rzutu karnego. Michał Miśkiewicz obronił.

Ruch: Putnocky – Konczkowski, Grodzicki, Koj, Oleksy – Surma, Hanzel (64 Iwański) – Mazek, Lipski, Zieńczuk (60 Moneta) – Stępiński (76 Efir); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Szyndrowski, Lenartowski, Podgórski.

Wisła: Miśkiewicz – Jović, Głowacki, Guzmics, Sadlok – Wolski (82 Crivellaro), Popović – Boguski, Brożek (83 Cywka), Małecki – Ondrasek; trener: Dariusz Wdowczyk.
Rezerwowi: Buchalik, Pietrzak, Bałaszow, Brlek, Bartosz.

Żółte kartki: Grodzicki, Stępiński, Koj – Głowacki.
Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa).
Widzów: 9 300.