Białystok znów niezdobyty

Data dodania: 2016-07-23 17:05:04

Świetny początek obu części gry w wykonaniu Jagiellonii i dwie czerwone kartki dla Ruchu zadecydował o tym, że „Niebiescy” do Chorzowa wracają bez punktów.

Zwycięskiego składu się nie zmienia. Po wygranej w inauguracyjnym pojedynku z Górnikiem Łęczna, trener Waldemar Fornalik postanowił na mecz z Jagiellonią posłać dokładnie taką samą jedenastkę.

Kibice nie zdążyli jeszcze wygodnie się rozsiąść, a gospodarze już wyszli na prowadzenie. Dośrodkowanie z prawej strony przeciął Martin Konczkowski, jednak zrobił to na tyle niefortunnie, że piłka spadła wprost pod nogi nabiegającego Rafała Grzyba, który pewnym strzałem przy słupku pokonał Wojciecha Skabę. Chwilę później mogło być już 2:0. Konstantin Vassiljev posłał piekną prostopadłą piłkę do Macieja Górskiego, który wyszedł sam na sam z bramkarzem „Niebieskich”, ale ten świetnie skrócił kąt i wybił piłkę spod nóg napastnika Jagiellonii. Chorzowianie obudzili się w 10. minucie, w której dwukrotnie przed szansą stanął Jakub Arak. Najpierw w bardzo trudnej sytuacji po dośrodkowaniu Kamila Mazka głową skierował piłkę w światło bramki i wywalczył rzut rożny, po którym niepilnowany dostał idealne podanie od Patryka Lipskiego, jednak tym razem uderzył obok słupka. Szybko strzelony gol dodał białostoczanom pewności siebie. W szczególności dobrze prezentował się duet Vassiljev-Górski. To właśnie za ich sprawą w 17. minucie „Jaga” podwyższyła prowadzenie. Estończyk wykorzystał błąd Michała Koja, przejął piłkę i dośrodkował idealnie na głowę Górskiego, który precyzyjnym strzałem głową nie dał szans Skabie. Chorzowianom ciężko było otrząsnąć się po takich dwóch ciosach. W rozegraniu było za dużo niedokładności i ciężko było im skonstruować jakiś groźniejszy atak. Wydawało się, że gospodarze mają mecz pod kontrolą, ale tuż przed przerwą Ruch przeprowadził kapitalną akcję. Najpierw ze świetnej strony pokazał się Paweł Oleksy, który minął obrońcę i przedarł się lewą stroną w pole karne, po czym wyłożył piłkę Patrykowi Lipskiemu, który przepięknym, techniczym strzałem piętą pokonał Kelemena i na przerwę „Niebiescy” schodzili z tylko jedną bramką do odrobienia.

W przerwie trener Fornalik postanowił dokonać zmiany i wprowadził na boisko Piotra Ćwielonga, który zastąpił na skrzydle Łukasza Monetę. Druga część gry zaczęła się jednak niestety bardzo podobnie do pierwszej. Na początek atakowali co prawda „Niebiescy”, ale w 50. minucie Jagiellonia przeprowadziła świetną kontrę. Najpierw nikt nie doszedł do dośrodkowania, ale piłkę tuż przy linii końcowej utrzymał Przemysław Frankowski, który dokładnie po ziemi dograł do Vassiljeva. Estońskiemu rozgrywającemu nie pozostało nic innego jak skierować piłkę do bramki i podwyższyć prowadzenie swojego zespołu. Na domiar złego, najpierw drugą żółtą kartkę dostał Łukasz Hanzel, a potem Paweł Oleksy, przez co Ruch od 61. minuty miał nie tylko dwa gole, ale również dwóch zawodników mniej. „Niebiescy” znaleźli się w naprawdę trudnej sytuacji, to Jagiellonia utrzymywała się przy piłce, zaś grający w osłabieniu goście próbowali bronić się przed kolejnymi atakami, jednak grając w dziewiątkę ciężko było nawet o wyjście z kontratakiem. „Jaga” wolno rozgrywała piłkę, nie nakręcając specjalnie tempa akcji, zaś cała drużyna Ruchu broniła się przed polem karnym. W 79. minucie na boisko wszedł Karol Świderski i w pierwszym kontakcie z piłką zdobył kolejnego gola dla gospodarzy. Z rzutu rożnego dośrodkował Vassiljev, a 19-letni napastnik głową pokonał Skabę. Białostoczanie do końca szukali kolejnych trafień, ale ostatecznie zakończyło się na czterech. To był bardzo ciężki mecz dla zespołu z Cichej. Świetne początki obu połów w wykonaniu Jagiellonii zadecydowały o jej zwycięstwie. Chorzowian ostatecznie dobiły dwie czerwone kartki i nie mieli zbytnich szans do nadrobienia strat.