Tylko i aż remis

Data dodania: 2016-08-08 18:24:18

Po emocjonującym spotkaniu Ruch zremisował przed własną publicznością z Wisłą Płock 2:2. Działo się zwłaszcza w końcówkach zarówno pierwszej, jak i drugiej połowy.

Mimo trzech bramek straconych w Gdyni formacja obronna rozpoczęła mecz z Wisłą w identycznym zestawieniu. Doszło natomiast do zmiany w bramce. Wojciecha Skabę zastąpił wychowanek „Niebieskich” Kamil Lech, dla którego był to debiut na boiskach Ekstraklasy. Na ligowej murawie, po raz pierwszy od października ubiegłego roku i ciężkiej kontuzji, pojawił się także Maciej Urbańczyk, który z Łukaszem Surmą tworzył parę defensywnych pomocników. Przed meczem trener Waldemar Fornalik mówił, że wyciągnięto wnioski z dwóch poprzednich spotkań. Piłkarze dodawali, że tworzą wartościowy zespół i chcą to teraz potwierdzić na boisku. Początek meczu pokazał, że nie były to słowa rzucane na wiatr. Gra chorzowian od pierwszych minut wyglądała bardzo optymistycznie. Ruch ruszył do ataku, grał ofensywnie i kilkukrotnie gorąco było pod bramką beniaminka z Płocka. Aktywni byli skrzydłowi – Miłosz Przybecki i Piotr Ćwielong posyłali w pole karne rywala liczne dośrodkowania, lecz żadnego nie udało się zamienić na gola. Gry szukał Mariusz Stępiński, który często cofał się po futbolówkę do środkowej strefy. To właśnie „Stępel” był bliski trafienia do siatki w 25. minucie, kiedy zdecydował się na strzał z dystansu. Mocno uderzona piłka wypadła z rąk Sewerynowi Kiełpinowi, ale szczęśliwie minęła słupek. Wcześniej dwa razy bliski szczęścia był także Przybecki. Z czasem do głosu zaczęli dochodzić „Nafciarze”. Sporo zamieszania pod bramką Ruchu robił Gruzin Giorgi Merebaszwili, który kilkukrotnie indywidualnymi rajdami przedzierał się pod nasze pole karne. Właściwie bezrobotny do tej pory Kamil Lech miał coraz więcej pracy. Lecące w jego stronę piłki łapał jednak pewnie. Przewaga gości w końcowych fragmentach pierwszej części została udokumentowana w 45. minucie, kiedy po dośrodkowaniu z prawej strony Merebaszwiliego Jose Kante uprzedził wychodzącego z bramki Lecha i głową umieścił futbolówkę w siatce. Arbiter doliczył dwie minuty, a to dla „Niebieskich” wystarczający czas, by odrobić straty. Z prawej strony wrzucił Martin Konczkowski, a pięknym strzałem głową piłkę do bramki wpakował Stępiński! Kiełpin nawet się nie ruszył! Dwa gole do szatni, po jednym dla każdej z drużyn, tak kończyła się pierwsza połowa.

Przez 45 minut oglądaliśmy dość interesujące widowisko, a sama końcówka dostarczyła sporej dawki emocji. Tego samego nie można powiedzieć o początku drugiej połowie. Sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo, gra nie kleiła się obu zespołom. Warto odnotować jedynie akcję z 58. minuty, kiedy z lewego skrzydła na dalszy słupek dośrodkował Ćwielong, ale wbiegającemu Stępińskiemu zabrakło nieco wzrostu, by skierować piłkę do bramki. Grę ożywiło dopiero efektowne uderzenie wprowadzonego w drugiej części Sergieja Kriwca, które trafiło w spojenie chorzowskiej bramki. Trener Fornalik postanowił dać nowy impuls grze ofensywnej wprowadzając debiutanta Bartosza Nowaka i Kamila Mazka. Gdy wydawało się, że „Niebiescy” zaczynają się rozkręcać, drugiego gola zanotowali goście. Do prostopadłej piłki zagranej za linię obrony ruszył Merebaszwili, a także Lech. Po starciu obu zawodników futbolówka odbiła się tak niefortunnie, że wpadła do opuszczonej bramki. Ruch nie jest jednak drużyną, która się poddaje. Chorzowianie grali do końca, za co zostali wynagrodzeni w końcówce. W polu karnym ręką zagrał Szymiński i arbiter podyktował „jedenastkę”, którą na gola pewnym strzałem zamienił Rafał Grodzicki. W doliczonym czasie obie ekipy miały jeszcze okazje do zdobycia zwycięskiej bramki, ale ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów.

„Niebiescy” z pewnością zaprezentowali się dziś dużo lepiej niż ostatnio w Gdyni czy wcześniej w Białymstoku. Nasz zespół może czuć niedosyt, bo można było zgarnąć dziś 3 punkty. Z drugiej jednak strony cieszyć może punkt wywalczony w doliczonym czasie gry.

W czwartek chorzowianie udadzą się do Olsztyna, gdzie z miejscowym Stomilem powalczą o awans do 1/8 finału Pucharu Polski.

Tradycyjną relację „minuta po minucie” znajdziecie TUTAJ.

Ruch Chorzów – Wisła Płock 2:2 (1:1)

0:1 Jose Kante, 45 min.
1:1 Mariusz Stępiński, 45+2 min.
1:2 Giorgi Merebaszwili, 80 min.
2:2 Rafał Grodzicki z rzutu karnego, 90+1 min.

Ruch: Lech – Konczkowski, Grodzicki, Cichocki, Koj – Surma, Urbańczyk (85 Arak) – Przybecki, Lipski (57 Nowak), Ćwielong (75 Mazek) – M. Stępiński; trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Oleksy, Hanzel, Moneta.

Wisła: Kiełpin – Stefańczyk, Szymiński, Bożić (85 Byrtek), P. Stępiński – Rogalski (63 Kriwiec), Furman – Merebaszwili, Iliew, Reca (58 Kun) – Kante; trener: Marcin Kaczmarek.
Rezerwowi: Kryczka, Hemeha, Drozdowicz, Sielawski.