Punkt i niedosyt

Data dodania: 2016-08-20 14:38:36

„Niebiescy” zremisowali na wyjeździe z Cracovią 1:1. Nasz zespół prowadził po bramce Jakuba Araka, a zwycięstwo stracił kilka minut przed końcowym gwizdkiem.

Jakub Arak w miejsce Mariusza Stępińskiego – to jedyna zmiana jakiej dokonał trener Waldemar Fornalik w porównaniu do meczu z Wisłą. Była to roszada wymuszona. „Stępel” wyjechał w czwartek do Francji, gdzie przechodził testy medyczne w FC Nantes. W tej sytuacji w kadrze „Niebieskich” pozostał tylko jeden zdrowy nominalny napastnik – właśnie Arak. 21-latek zaliczył świetny debiut w chorzowskim zespole strzelając bramkę w inauguracyjnym spotkaniu z Górnikiem Łęczna. Później musiał jednak zluzować miejsce powracającemu z Mistrzostw Europy Stępińskiemu. Dzisiaj znów dostał swoją szansę. – Wierzę w siebie – podkreślał przed pierwszym gwizdkiem.

Z kolei największym zmartwieniem szkoleniowca „Pasów” był brak Mateusza Cetnarskiego. Rozgrywającego Cracovii z gry wykluczył uraz odniesiony na jednym z przedmeczowych treningów. Spotkanie rozgrywano bez udziału publiczności, to kara za zachowanie krakowskich kibiców podczas ostatniego ligowego spotkania poprzedniego sezonu. Gra w pierwszych minutach dostosowała się do panującej atmosfery. Zaczęło się dziać dopiero po upływie 10. minut. Najpierw gorąco było pod bramką Kamila Lecha. Błąd w komunikacji sprawił, że gospodarze byli bliscy umieszczenia piłki w siatce. Na szczęście nasi defensorzy zdołali wybić piłkę. Chwilę później groźnie główkował Mateusz Szczepaniak. Kolejną okazję znów wykreowały „Pasy”. Na strzał z dystansu zdecydował się Marcin Budziński, ale Lech, choć na raty, zdążył złapać futbolówkę. „Niebiescy” przetrwali jednak okres przewagi Cracovii, co patrząc przez pryzmat poprzednich spotkań, miało istotne znaczenie. Przypomnijmy, że w każdym z czterech ostatnich ligowych potyczek krakowianie strzelali nam bramki w pierwszych minutach, kolejno w 20., 6., 5. i 4. Dodajmy, że wszystkie te mecze kończyły się zwycięstwami rywali.

Chorzowianie po raz pierwszy poważnie zagrozili bramce gospodarzy w 23. minucie. Z prawej strony dośrodkował Martin Konczkowski, a Arak główkował tuż nad poprzeczką. W odpowiedzi bliski trafienia był Erik Jendrisek, który posłał piłkę obok słupka. To jednak „Niebiescy” kończyli pierwszą część w dużo lepszych humorach. Tuż przed przerwą na prawej stronie sfaulowany został szarżujący Konczkowski. Z rzutu wolnego dośrodkował Patryk Lipski, podanie przedłużył Rafał Grodzicki, a piłkę do bramki wpakował głową Arak. Podobną akcję podopieczni trenera Waldemara Fornalika przeprowadzili przed tygodniem po drugiej stronie Błoń. Wówczas po dośrodkowaniu „Lipy” z rzutu rożnego również przedłużał „Grodek” po czym do siatki futbolówkę skierował Paweł Oleksy.

Wraz z rozpoczęciem drugiej połowy Cracovia ruszyła do odrabiania strat, a takie sytuacje sprzyjają lubiącym grać z kontry chorzowianom. Szyki obronne gospodarzy nieco się poluźniły, nasz zespół miał dużo więcej miejsca na połowie rywala, wyprowadzał też groźne kontry. Po jednej z nich soczyście z woleja uderzył Piotr Ćwielong, ale trafił wprost w Grzegorza Sandomierskiego. Po chwili „Pepe” popisał się jeszcze raz. Odebrał piłkę obrońcy, ładnie minął dwóch kolejnych, po czym zagrał do niepilnowanego Araka, ale nasz napastnik posłał futbolówkę tuż obok słupka. Rywale zagrozili po rzucie wolnym, kiedy minimalnie obok bramki główkował Miroslav Covilo.

„Pasy” dłużej utrzymywały się przy piłce i grą kombinacyjną próbowali sforsować defensywę przyjezdnych. „Niebiescy” nie skupiali się jednak tylko na obronie. Szukali drugiego trafienia, które wniosło by więcej spokoju i ostudziło zapędy ofensywne Cracovii. Blisko było w 62. i 63. minucie. Najpierw na strzał z dystansu zdecydował się Lipski, a Sandomierski sparował uderzenie na rzut rożny. Po chwili z rogu wrzucił Ćwielong, a przed kolejną szansą stanął Arak, jednak tym razem kapitalną interwencją popisał się bramkarz „Pasów”. Jeszcze lepszą paradę zaprezentował Lech. W 75. minucie z ok. 20 metrów z rzutu wolnego świetnie przymierzył Deleu, ale nasz golkiper kapitalnie pofrunął w powietrze i wybił piłkę zmierzającą w samo okienko! Po chwili znów było groźnie, tym razem „Pasy” wykonywały rzut wolny z ok. 17 metrów, ale Jendrisek trafił w mur. Krakowianie dopięli swego w 85. minucie. Z prawej strony dośrodkował wprowadzony chwilę wcześniej Mateusz Wdowiak, a celną główką wyrównanie gospodarzom dał Covilo. „Pasy” wyczuły swoją szansę i szukały jeszcze zwycięskiego trafienia, ale chorzowianie na więcej już tego dnia nie pozwolili.

Można mówić o zdobyciu cennego punktu na trudnym terenie z wymagającym rywalem, wszak pamiętamy, że cztery ostatnie konfrontacje z Cracovią kończyły się porażkami. „Niebiescy” z pewnością czują jednak niedosyt. Zaprezentowali się dziś z naprawdę dobrej strony, stworzyli wiele klarownych okazji, ale w piłce liczą się bramki, a dziś oba zespoły zgodnie strzeliły tylko po jednej. Za tydzień przy Cichej mecz z Legią!

Tradycyjną relację „minuta po minucie” znajdziecie TUTAJ.

Cracovia – Ruch Chorzów 1:1 (0:1)

0:1 Jakub Arak, 45 min.
1:1 Miroslav Covilo, 85 min.

Cracovia: Sandomierski – Deleu, Wołąkiewicz, Polczak, Diego Ferraresso (84 Steblecki) – Dimun (46 Vestenicky), Covilo – Wójcicki (83 Wdowiak), Budziński, Szczepaniak – Jendrisek; trener: Jacek Zieliński.
Rezerwowi: Stępniowski, Bejan, Litauszki, Adamczyk.

Ruch: Lech – Konczkowski, Grodzicki, Koj, Oleksy – Surma, Urbańczyk – Mazek (69 Moneta), Lipski, Ćwielong (90 Kowalczyk) – Arak (85 Nowak); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Cichocki, Walski, Przybecki.

Żółte kartki: Dimun – Grodzicki, Koj, Oleksy.