Puchar nie dla „Niebieskich”

Data dodania: 2016-09-21 19:33:18

Podopieczni Waldemara Fornalika przegrali na własnym boisku z Lechem Poznań 0:3 i żegnają się z tegoroczną edycją Pucharu Polski.

Skład „Niebieskich” został mocno przemeblowany w stosunku do ostatniego ligowego pojedynku z Termalicą. Parę stoperów z Marcinem Kowalczykiem stworzył Mateusz Cichocki, na lewą obronę wrócił Paweł Oleksy. Niemal całkowicie zmienione zostały też druga linia i atak. Jedynym zawodnikiem, który pozostał w składzie w tych formacjach był Patryk Lipski, któremu w środku pola partnerował Łukasz Hanzel. Przed nimi, na „dziesiątce”, trener Waldemar Fornalik postawił na Bartosza Nowaka, w ataku spotkanie rozpoczął z kolei Jakub Arak, a na skrzydłach Łukasz Moneta i Miłosz Przybecki.

Już na początku spotkania z bardzo dobrej strony pokazał się Nowak. Po ładnym rajdzie środkiem pola dograł piłkę do znajdującego się na 16. metrze Araka, który obrócił się i uderzył lewą nogą po ziemi, ale z jego strzałem bez problemu uporał się Jasmin Burić. W odpowiedzi z dystansu uderzył Darko Jevtić, jednak w środek bramki, gdzie czekał dobrze ustawiony Kamil Lech. W pierwszym kwadransie poznaniacy postawili na dosyć ofensywną grę. Goście ustawili się wysoko, szybko odbierali piłkę i niestety dla „Niebieskich” udokumentowali swoją minimalną przewagę golem. W 14. minucie kapitalnie z rzutu rożnego piłkę dograł Jevtić, podanie przedłużył Tomasz Kędziora, a Marcinowi Robakowi nie pozostało nic innego, jak wpakować futbolówkę do siatki z najbliższej odległości. „Niebieskim” ciężko grało się przeciw dobrze usposobionemu rywalowi, ale potrafili stworzyć swoje sytuacje. W 18. minucie kontratak strzałem z dystansu zakończył Moneta, ale dobrze obronił Burić. Chwilę później bardzo mocno z dystansu uderzył Lipski. Bramkarz Lecha tym razem miał poważny problem, wybił futbolówkę przed siebie, ale nie zdążył dobiec do niej żaden z chorzowian. Obraz gry nieco się zmienił, Ruch częściej utrzymywał się przy piłce i zdobywał teren, ale niestety zakończyło się to kontratakiem poznaniaków. W polu karnym piłkę dostał Radosław Majewski, przełożył na lewą nogę i uderzył w długi róg. Futbolówka po drodze otarła się jeszcze o interweniującego bramkarza chorzowian, ale ostatecznie wpadła do siatki i było już 2:0.

W przerwie trener Fornalik dokonał dwóch zmian. Miejsce Kowalczyka, który doznał urazu, na środku obrony zajął Rafał Grodzicki, zaś w ataku Araka zmienił debiutant Jarosław Niezgoda, który w 47. minucie oddał swój pierwszy strzał, poradził sobie z nim jednak Burić. „Niebiescy” zmuszeni byli do bardziej ofensywnej postawy, jednak w konsekwencji więcej miejsca z przodu mieli gracze Lecha. W 53. minucie piłkę z lewej strony pola karnego dostał Szymon Pawłowski, przeszedł w kierunku środka i pięknym strzałem w długi róg nie dał szans Kamilowi Lechowi. Poznaniacy prowadzili już trzema bramkami i sytuacja ekipy z Cichej była już bardzo ciężka. Podopiecznych Waldemara Fornalika wyraźnie podłamało trzecie trafienie „Kolejorza”. Goście kontrolowali przebieg gry, nie zostawiając „Niebieskim” zbyt wiele miejsca. Groźną akcję udało się przeprowadzić w 68. minucie. Kapitalne dośrodkowanie z lewej strony posłał Moneta, ale uderzenie głową Niezgody było zbyt lekkie, by mogło zaskoczyć bramkarza drużyny z Poznania. Lechici mieli kilka okazji do podwyższenia rezultatu, szczególnie groźna była ta z 73. minuty, kiedy sam na sam z Lechem wyszedł Majewski, jednak tym razem bramkarz chorzowian popisał się świetnym refleksem i uratował zespół przed utratą kolejnego gola. Gospodarze ambitnie walczyli przynajmniej o honorowe trafienie. Z dystansu próbował Nowak, później dobijał Niezgoda, ale skończyło się tylko na rzucie rożnym. Jeszcze groźniej było chwilę później. W polu karnym piłkę dostał wprowadzony po przerwie Piotr Ćwielong, ładnie minął obrońcę i wycofał na środek pola karnego, gdzie jednak dwa uderzenia „Niebieskich” zostały zablokowane. Chorzowianie próbowali, ale ostatecznie nie udało się im zdobyć nawet jednej bramki i żegnają się z Pucharem Polski.

Tradycyjną relację „minuta po minucie” znajdziecie TUTAJ.

Ruch Poznań – Lech Poznań 0:3 (0:2)

0:1 Marcin Robak, 14 min.
0:2 Radosław Majewski, 30 min.
0:3 Szymon Pawłowski, 53 min.

Ruch: Lech – Konczkowski, Cichocki, Kowalczyk (46 Grodzicki), Oleksy – Hanzel, Lipski – Przybecki (65 Ćwielong), Nowak, Moneta – Arak (46 Niezgoda); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Skaba, Walski, Bargiel, Mazek.

Lech: Burić – Kędziora, Bednarek, L. Nielsen, Gumny – Trałka, Majewski – Makuszewski (80 Jóźwiak), Jevtić, Pawłowski (62 Formella) – Robak (46 Kownacki); trener: Nenad Bjelica.
Rezerwowi: Putnocky, Wilusz, Tetteh, Gajos.