Pierwsze koty za płoty

Data dodania: 2017-01-14 10:32:07

Piłkarze Ruchu mają już za sobą pierwsze w tym roku piłkarskie przetarcie. W sparingu rozegranym w Kamieniu „Niebiescy” przegrali 0:1 z siódmą drużynę czeskiej ekstraklasy – MFK Karvina.

Od pierwszej minuty oglądaliśmy na boisku testowanego szwajcarskiego bramkarza Miodraga Mitrovicia. Przed nim parę stoperów stworzyli Michał Helik i Mateusz Cichocki, w środku pola zagrali Maciej Urbańczyk i Marcin Kowalczyk, na skrzydłach biegali Miłosz Przybecki i Łukasz Moneta, a w ataku trener postawił na Eduardsa Visnakovsa, który dwa lata temu strzelił jedną z bramek w wygranym 3:1 sparingu z Karviną. Z powodu urazów nie mogli dziś wystąpić Jarosław Niezgoda, Kamil Mazek i Rafał Grodzicki.

Pierwsza połowa nie była porywającym widowiskiem. Dla chorzowian był to pierwszy mecz kontrolny w okresie przygotowawczym, a ponadto rano odbyli trening w hali, dlatego mieli prawo narzekać na „ciężkie” nogi. „Niebiescy” szanowali piłkę i starali się ją rozgrywać. Nie przekładało się to jednak na okazje bramkowe. W pierwszej części nasz zespół oddał tylko jeden celny strzał autorstwa Łukasza Monety. Wcześniej Patryk Lipski, Eduards Visnakovs i Maciej Urbańczyk uderzali obok bramki. Z upływem czasu coraz śmielej poczynali sobie Czesi. W 28. minucie nieporozumienie Cichockiego z Mitroviciem skończyło się próbą lobowania Szwajcara, na szczęcie piłka przeleciała obok bramki. Było to jednak ostrzeżenie dla podopiecznych Waldemara Fornalika. Ekipa z Karviny czekała na błędy chorzowian i to głównie po nich udawało się Czechom stwarzać zagrożenie. Ledwie 2 minuty po wspomnianej nieudanej próbie lobowania, rywale objęli prowadzenie. Po indywidualnym błędzie w środku pola piłkę przejął Lukas Budinsky i w sytuacji sam na sam pokonał Mitrovicia. W końcówce Czesi mogli jeszcze podwyższyć prowadzenie, ale najpierw kapitalną obroną popisał się Mitrović, a po chwili piłkę z linii wybił Moneta.

Po przerwie na boisku pojawili się kolejni zawodnicy, m.in. 18-latek z rezerw Kamil Słoma. Na murawie pozostali jedynie Mitrović, Cichocki i Przybecki. W drugiej połowie gra toczyła się w szybszym tempie. Jednak wciąż groźniejsi byli rywale, m.in. zanotowali strzał w słupek po uderzeniu z rzutu wolnego. Z czasem jednak to „Niebiescy” zaczęli przejmować inicjatywę. Swoich szans szukali w strzałach z dystansu, a także po stałych fragmentach gry. Chorzowianie grali w stylu jaki oglądaliśmy w pierwszej części – długo utrzymywali się przy piłce, rozgrywali. W końcówce dobrą dyspozycję zaprezntował Kamil Lech, który obronił kilka bardzo groźnych strzałów. Mimo kilku stworzonych okazji nie udało się chorzowianom odrobić jednobramkowej straty i mecz zakończył się porażką 0:1. Generalnie jednak w pierwszej w tym roku grze „Niebiescy” zaprezentowali się solidnie na tle wymagającego rywala, który nie bez powodu zajmuje miejsce w środku tabeli czeskiej ekstraklasy. Poza tym dla Czechów był to już drugi sparing w 2017 r.

Nasza drużyna jeszcze do środy będzie trenować w Kamieniu. Natomiast dokładnie za tydzień, 21 stycznia, Ruch zagra w sparingu z trzecim zespołem II ligi, Odrą Opole.

Relację LIVE prosto z Kamienia znajdziecie TUTAJ.

Ruch Chorzów – MFK Karvina 0:1 (0:1)

0:1 Lukas Budinsky, 30 min.

Ruch: Mitrović (62 Lech) – Konczkowski (46 Komarnicki), Cichocki, Helik (46 Trojak), Oleksy (46 Pazio) –Kowalczyk (46 Walski), Urbańczyk (46 Surma) - Przybecki (68 Visnakovs), Lipski (46 Nowak), Moneta (46 Słoma) – Visnakovs (46 Arak); trener: Waldemar Fornalik.

Karvina: Pastornicky – Dressler (46 Holik), Plesnik, Hosek (46 Jovanović), Zeleny – Smrz (46 Sisler), Baris (66 Vondra) – Moravec (66 Putyera), Budinsky (46 Lingr), Puchel (46 Eismann) – Jurco (46 Janecka); trener: Jozef Weber.

źródło: własne; foto: Rafał Rusek/PressFocus