Lider pokonany!

Data dodania: 2017-03-11 16:57:42

To był piękny wieczór na Cichej! „Niebiescy” po bardzo dobrej grze zasłużenie pokonali lidera tabeli, Lechię Gdańsk 2:1.

Trener Waldemar Fornalik wystawił na to spotkanie niemal identyczną jedenastkę, jak na mecz z Termalicą. Jedyną zmianą był powrót do pierwszego składu kapitana, Rafała Grodzickiego, który w Niecieczy nie mógł wystapić z powodu nadmiaru żołtych kartek. Na ławce rezerwowych usiadł Marcin Kowalczyk.

Chorzowianie od początku przejawiali dużą ochotę do gry. Szybko poruszali się po boisku, widać było dużo pozytywnej energii. Szczególnie aktywny był Jarosław Niezgoda, który wykorzystywał swoją szybkość i nękał obrońców Lechii ucieczkami za ich plecy. Cały zespół prezentował się dobrze i stwarzał sobie okazje do zobycia bramki. Jedną z nich w 13 minucie miał Rafał Grodzicki, który został w polu karnym po rzucie rożnym. Z prawej strony na jego głowę dośrodkował Patryk Lipski, ale kapitan uderzył nad bramką. Chwilę później powinno być 1:0. Znów z dobrej strony pokazał się „Lipa”, który przedarł się prawą stroną i spod linii końcowej wyłożył piłkę Łukaszowi Monecie. Skrzydłowy miał już przed sobą pustą bramkę, ale nie zdołał złożyć się do strzału. Wciąż było 0:0, ale to Ruch był zdecydowanie groźniejszy. Na wyróżnienie zasługiwał Patryk Lipski, który sprytnie uwalniał się spod opieki obrony i często posyłał zaskakujące, prostopadłe podania. Goście dłużej utrzymywali się przy piłce, prowadzili ataki pozycyjne, ale obrona „Niebieskich” dobrze się przesuwała, nie dając rywalom rozwinąć skrzydeł. W końcówce pierwszej połowy Lipski po raz kolejny pokazał klasę. Z prawego skrzydła posłał idealną piłkę wprost na głowę Niezgody, który uderzył po długim rogu, ale Dusan Kuciak wyciągnął się jak długi i końcówkami palców sparował futbolówkę na rzut rożny. Do przerwy „Niebiescy” sprawiali lepsze wrażenie, ale nie potrafili zamienić swoich sytuacji na gole i do szatni piłkarze schodzili przy bezbramkowym remisie.

Po zmianie stron obraz gry był podobny. Podopieczni Piotra Nowaka utrzymywali się długo przy piłce, zaś Ruch po przechwycie przyszpieszał grę i szybko atakował. W 49 minucie lewą stroną szarżował Moneta, a obrońca musiał uciekać się do faulu. Z rzutu wolnego świetną piłkę posłał Lipski, a obrońca Lechii Paweł Stolarski trącił ją na tyle pechowo, że ta trafiła do siatki. Chorzowianie wyszli na prowadzenie i trzeba przyznać, że było to prowadzenie jak najbardziej zasłużone. Kibice, którzy od początku meczu żywiołowo dopingowali swoją drużynę stali się jeszcze głośniejsi. Mecz układał się pod dyktando gospodarzy. Teraz Lechia musiała jeszcze bardziej się otworzyć, a „Niebiescy” mogli grać swoje, uważnie w obronie, a w ataku szybko i zdecydowanie. Szkoleniowiec gdańszczan zareagował na sytuację wprowadzając na boisko Marco Paixao i Lukasa Haraslina. Okazało się, że był to strzał w dziesiątke, bo Portugalczyk w pierwszym kontakcie z piłką skierował ją do bramki, a asystował mu... Haraslin. Mecz robił się coraz ciekawszy. W odpowiedzi na straconą bramkę Ruch zaatakował, głową uderzał Niezgoda, ale obok słupka. Po chwilowej wymianie ciosów spotkanie trochę się uspokoiło, jednak tylko na chwilę. W 67 minucie „Niebiescy” przeprowadzili wzorową kontrę. Lipski rozegrał na lewo do Monety, który idealnie wyłożył piłkę nadbiegającemu w pole karne Niezgodzie. Ten, jak na rasowego snajpera przystało, bez problemu wyprowadził Ruch na prowadzenie. Chorzowianie cały czas czekali na okazje do kontrataków, a gdy już taką dostali, byli niesamowicie groźni. W 76 minucie Przybecki na pełnej szybkości wpadł w pole karne i mocno uderzył na bramkę, ale Kuciak zdołał odbić futbolówkę. Podopieczni Waldemara Fornalika cofnęli się głębiej, zaś Lechia postawiła wszystko na jedną kartę, wysoko zaatakowała i szukała okazji do wyrównania. Tymczasem to Ruch był bliski podwyższenia prowadzenia. W polu karnym piłkę dostał wprowadzony po przerwie Jakub Arak, ułożył ją sobie na prawą nogę, ale uderzył obok bramki. Im bliżej było końcowego gwizdka, tym większe były emocje. Ekipa z Cichej prowadziła tylko jedną bramką, rywale atakowali już całą drużyną. Podopieczni Waldemara Fornalika rozegrali jednak ostatnie minuty po mistrzowsku i utrzymali prowadzenie do końca. Ruch zasłużenie pokonał lidera przedłużając serię meczów bez porażki.

Tradycyjną relację „minuta po minucie” znajdziecie TUTAJ.

Ruch Chorzów – Lechia Gdańsk 2:1 (0:0)

1:0 Paweł Stolarski, samobójcza, 51 min.
1:1 Marco Paixao, 61 min.
2:1 Jarosław Niezgoda, 67 min.

Ruch: Hrdlicka – Konczkowski, Grodzicki, Helik, Koj (81 Oleksy) – Surma, Urbańczyk – Przybecki (90 Trojak), Lipski, Moneta – Niezgoda (85 Arak); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Miszczuk, Kowalczyk, Walski, Visnakovs.

Lechia: Kuciak – Stolarski, Nunes, Maloca, Wawrzyniak – Borysiuk (60 Haraslin), Sławczew (78 Mila) – F. Paixao (60 M. Paixao), Krasić, Wolski – van Kessel; trener: Piotr Nowak.
Rezerwowi: Bąk, Wojtkowiak, Janicki, Chrapek.