Derby na remis

Data dodania: 2017-04-03 17:12:48

Walka o prymat na Górnym Śląsku pozostała nierozstrzygnięta. „Niebiescy” bezbramkowo zremisowali z Piastem Gliwice.

Waldemar Fornalik postawił na dokładnie taki sam skład, jaki zaczynał poprzedni, zwycięski pojedynek z Zagłębiem Lubin. Chorzowianie rozgrywali derbowe starcie dokładnie w 90. rocznicę swojego pierwszego meczu w najwyższej klasie rozgrywkowej i celowali w uczczenie jubileuszu zwycięstwem.

Mecz zaczął się dosyć niemrawo, ale o mały włos a z letargu kibiców wyrwałby Łukasz Moneta. Skrzydłowy „Niebieskich” uderzył z lewej strony pola karnego w długi róg, minimalnie obok słupka. W pierwszym kwadransie to podopieczni Waldemara Fornalika mieli inicjatywę. W 13. minucie po rzucie rożym do piłki doszedł Rafał Grodzicki, przyjął ją na klatkę piersiową i uderzył z woleja, jednak wysoko ponad bramką. Tempo spotkania nie było wysokie, obie drużyny miały problem z zaskoczeniem rywala szybszym atakiem. Chorzowianie wykazywali więcej ochoty do ofensywnej gry. W 24. minucie kapitalnie prawą stroną wypuszczony został Miłosz Przybecki, w polu karnym biegł niepilnowany Jarosław Niezgoda i dostał piłkę, ale w doskonałej sytuacji skiksował. To była zdecydowanie najlepsza okazja do zdobycia bramki w pierwszej połowie. Nie udało się jej wykorzystać i do przerwy mielismy bezbramkowy remis.

Druga część zaczęła się od ataków Piasta. Goście przez jakiś czas przebywali pod naszym polem karnym, ale nie wyniknęło z tego większe zagrożenie. Obrona Ruchu była dobrze ustawiona i „kasowała” ataki przeciwnika. Dwa razy zawodnicy z Gliwic mieli okazję do uderzenia wybitej na przedpole piłki po rzucie rożnym. Zarówno strzał Radosława Murawskiego, jak i Stojana Vranjesa powędrował bardzo wysoko ponad bramką. Obraz gry zmienił się w porównaniu do tego, co oglądaliśmy w pierwszej połowie. To gliwiczanie utrzymywali się dłużej przy piłce. Podopieczni Waldemara Fornalika ustawili się głęboko i czekali na okazje do kontrataków. Nieudawało się z gry, to spróbowali ze stałego fragmentu. W 69. minucie Patryk Lipski świetnie dośrodkował z rzutu rożnego, ale obrońca Piasta uprzedził Łukasza Surmę i uratował swoją drużynę przed stratą bramki. Chwilę później było jeszcze groźniej. „Niebiescy” wyprowadzili szybką kontrę, Niezgoda podał na lewo do Monety, który huknął mocno z dystansu w słupek. Bramka zatrzęsła się od siły uderzenia, ale zabrakło dosłownie odrobinę precyzji, a może po prostu szczęścia. Piast wyszedł wysoko, przez co gospodarze mieli po odzyskaniu piłki dużo miejsca do szybkich ataków. Ożywiła się też chorzowska publiczność, która coraz bardziej żywiołowo reagowała na boiskowe wydarzenia. W 77. minucie swoją okazę w końcu mieli podopieczni Dariusza Wdowczyka. Vranjes pomknął sam na sam z bramkarzem, ale uderzył obok słupka. „Niebiescy” mogli tym razem mówić o sporym szczęściu. Ten fragment gry mógł rozbudzić wyobraźnię kibiców, jednak ostatecznie nie doczekali się oni bramek. Podopieczni Waldemara Fornalika próbowali do końca, ale nieskutecznie. Ruch – Piast 0:0.

Tradycyjną relację „minuta po minucie” znajdziecie TUTAJ.

Ruch Chorzów – Piast Gliwice 0:0

Ruch: Hrdlicka – Konczkowski, Grodzicki, Helik, Kowalczyk – Surma, Urbańczyk – Przybecki (83 Pazio), Lipski, Moneta (90 Trojak) – Niezgoda (85 Arak); trener: Waldemar Fornalik.
Rezerwowi: Miszczuk, Koj, Walski, Visnakovs.

Piast: Szmatuła – Szeliga, Korun, Sedlar, Flis – Murawski, Pietrowski (61 Jankowski) – Badia (74 Sekulski), Vranjes, Żivec (61 Masłowski) – Papadopulos; trener: Dariusz Wdowczyk.
Rezerwowi: Rusov, Mraz, Mokwa, Bukata.

Żółte kartki: Szeliga, Flis.
Sędziował: Piotr Lasyk (Bytom).
Widzów: 7 837.