Przełamanie w dobrym stylu

Data dodania: 2017-08-18 20:23:48

Chciałoby się napisać: wreszcie! Chorzowianie po dobrym meczu zasłużenie pokonali Stomil Olsztyn 3:1 pomimo tego, że niemal całą drugą połowę grali w osłabieniu.

W szeregach „Niebieskich” pojawiło się kilku nowych graczy uprawnionych go gry po zakończeniu zakazu transferowego. Na lewej obronie wystąpił Mateusz Hołownia, na środku pomocy Mateusz Zawal, zaś w ataku Vilim Posinković.

W jednej z pierwszych akcji meczu mogło być już 1:0 dla chorzowian. Ładnie w środku piłkę wyłuskał Zawal. Przejął ją Bartosz Nowak i prostopadłym podaniem uruchomił Miłosza Przybeckiego. Skrzydłowy na pełnej szybkości wpadł w pole karne i uderzył po ziemi, jednak wprost w stojącego między słupkami Michała Leszczyńskiego. Wydawało się, że ta sytuacja może zwiastować mocny początek. Potem jednak nastąpiło zwolnienie tempa. Aż do 15. minuty, kiedy bardzo groźnie po długim rogu uderzał Kamil Słoma. Leszczyński końcówkami palców odbił na rzut rożny. Jak mówi stare porzekadło, do trzech razy sztuka. W 23. minucie z lewej strony pola karnego piłkę dostał Posinković. Nowy nabytek uderzył precyzyjnie obok bramkarza i wyprowadził „Niebieskich” na prowadzenie. Podopieczni Krzysztofa Warzychy prezentowali się naprawdę dobrze. A co najważniejsze, poszli za ciosem. W 31. minucie Posinković do gola dołożył asystę. Ładnie wyłożył piłkę wychodzącemu z prawej strony Przybeckiemu. Tym razem Miłosz wykazał się skutecznością. Pięknym, mocnym strzałem od poprzeczki umieścił piłkę w siatce. Chorzowianie totalnie zdominowali rywala. 5 minut po drugim golu piłkę w środku pola przejął Nowak. Pomocnik Ruchu zdecydował się na strzał sprzed pola karnego. Niestety nieskuteczny. Goście próbowali się odgryzać pojedynczymi akcjami, ale niewiele z tego wynikało. W końcówce spróbowali jednak troszkę mocniej przycisnąć. Na szczęście obrona Ruchu była czujna. Do przerwy gospodarze utrzymali dwubramkowe prowadzenie.

Na drugą część meczu chorzowianie wyszli z takim samym nastawieniem, jak na pierwszą. Zamknęli Stomil we własnym polu karnym. Niestety, potem przyszła 48. minuta, w której sędzia ukarał Mateusza Zawala drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką. Szkoda, bo debiutant w „Niebieskich” barwach prezentował się naprawdę obiecująco. Wobec jego braku, trzeba było jakoś załatać dziurę. Do tyłu więc cofnął się Nowak. Rozgrywający automatycznie przejął też nieco więcej zadań w obronie. Olsztynianie zwietrzyli swoją szansę. Przez niemal całą drugą połowę grali w przewadze. Chorzowianie wciąż mieli jednak zapas dwóch bramek przewagi. Musieli się cofnąć i skupić siły w większym stopniu na obronie. Przez pierwsze 15 minut drugiej części meczu gospodarze bronili się wzorowo. Nie dawali Stomilowi dojść pod własne pole karne, a po przechwycie długo utrzymywali się w posiadaniu. W 61. minucie Przybecki pomknął w „szesnastkę” i chciał wyłożyć piłkę na środek do Posinkovicia, ale obrońca zatrzymał ją ręką. Sędzia podytkował więc rzut karny. Do piłki podszedł Nowak i... uderzył w poprzeczkę. To mogło już niemal przypieczętować triumf „Niebieskich”, a tak wciąż musieli być maksymalnie skoncentrowani w obronie i zdecydowani w ataku. Tego dnia wychodziło im to jednak dobrze. W 67. minucie powinno być jednak 2:1. Po rzucie rożnym do główki doszedł Paweł Baranowski. Chyba tylko on wie, jak udało mu się nie trafić w światło bramki. Gospodarze mogli mówić tutaj o dużym szczęściu. Patrząc na ogólny obraz gry, po „Niebieskich” nie było widać, jakoby grali w osłabieniu. Stomil trochę częściej niż do tej pory utrzymywał się przy piłce, ale obrońcy gospodarzy skutecznie uniemożliwiali oddanie skutecznego strzału. W 79. minucie bliski szczęścia był Grzegorz Lech. Dostał piłkę w polu karnym i uderzył prawą nogą w długi róg, jednak obok bramki. Goście atakowali coraz śmielej. Im bliżej końca meczu, tym bardziej było wiadomo, że nie mają nic do stracenia. Dla „Niebieskich” to była okazja do kontrataków. W 81. minucie kolejny raz z dobrej strony pokazał się Posinković. Dostał piłkę na lewym skrzydle, zszedł do środka i uderzył z 17. metra. Bardzo mocno, minimalnie niecelnie. Niestety 3 minuty później zrobiło się nerwowo. Baranowski skutecznie wykończył dośrodkowanie i zmniejszył straty swojego zespołu. Było już tylko 2:1 dla Ruchu. Zapowiadała się nerwowa końcówka. Stomil atakował wszystkimi siłami. „Niebiescy” próbowali przetrzymać napór rywala. Chorzowianie odpowiedzieli w najlepszy możliwy sposób. Słoma sam pomknął na bramkę, minął rywala i precyzyjnym strzałem pokonał Leszczyńskiego. Było 3:1 dla Ruchu. To okazał się być gwóźdź do trumny dla drużyny z Olsztyna.

Chorzowianie pokonali Stomil 3:1. I co najważniejsze, pokonali jak najbardziej zasłużenie. Oby ten mecz był zwiastunem lepszej formy podopiecznych Krzysztofa Warzychy.

Tradycyjną relację „minuta po minucie” znajdziecie TUTAJ.

Ruch Chorzów – Stomil Olsztyn 3:1 (2:0)

1:0 Vilim Posinković, 23 min.
2:0 Miłosz Przybecki, 31 min.
2:1 Paweł Baranowski, 84 min.
3:1 Kamil Słoma, 88 min.

W 62. minucie Bartosz Nowak nie wykorzystał rzutu karnego.

Ruch: Hrdlicka – Komarnicki, Czajkowski, Trojak, Hołownia – Zawal, Urbańczyk – Przybecki (70 Setla), Nowak (84 Walski), Słoma – Posinković; trener: Krzysztof Warzycha.
Rezerwowi: Paszek, Kulejewski, Pazio, Siedlik, Balicki.

Stomil: Leszczyński – Bucholc, Sołowiej, Baranowski, Ziemann – Biedrzycki, Karankiewicz (58 Abbott) – Głowacki (69 Zając), Lech, Tanczyk – Siemaszko (82 Zahorski); trener: Tomasz Asensky.