Aktualności

„Zawsze możemy liczyć na wsparcie”

Data dodania: 2018-02-02 16:37:35

Nieco w cieniu pierwszego zespołu do rundy wiosennej przygotowują się drużyny Akademii Piłkarskiej Ruchu. O tym jak w ostatnich miesiącach zmieniła się „Niebieska” szkółka porozmawialiśmy z jej koordynatorem, Mateuszem Michalikiem.

Od ponad pół roku sprawuje Pan funkcję koordynatora Akademii Piłkarskiej Ruchu. Jak bardzo zmieniła się ona w tym czasie? Chcielibyśmy poruszyć różne aspekty, zacznijmy więc od organizacyjnego.

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy udało nam się wprowadzić zasady organizacji pracy, które znacznie usprawniły funkcjonowanie Akademii. Można powiedzieć, że wróciliśmy do normalności. Każda osoba zna swój zakres obowiązków, wie, co ma robić i czego się od niej oczekuje. Warto w tym miejscu wyróżnić dwie osoby, które wniosły duży wkład w usprawnienie pracy. To Anna Bargiel, która odpowiada za kwestie administracyjne i zaopatrzeniowe oraz jednocześnie prowadzi stronę internetową. Drugą ważną postacią jest Daniel Kandzior zajmujący się organizacją spraw stricte sportowych.

Nowością jest zatrudnienie fizjoterapeutów, którzy codzienne odbywają popołudniowe dyżury i każdy zawodnik ma możliwość konsultacji w przypadku urazów czy też indywidualnej pracy po przebytej kontuzji. Co najważniejsze, są to specjaliści, nie tylko z zakresu rehabilitacji, albowiem zajmują się również treningami indywidualnymi i przygotowaniem motorycznym, aby jak najlepiej przygotować zawodnika powracającego po kontuzji do treningów piłkarskich. Ponadto poszerzyła się kadra szkoleniowa bramkarzy. Przypomnę, że zawodnikami U’17 oraz U’19 zajmuje się Piotr Lech, z kolei do Michała Widucha – dbającego o bramkarzy grup orlików, młodzików i trampkarzy dołączył niedawno Karol Kopeniak.

Co natomiast zmieniło się w najważniejszym aspekcie – szkoleniowym?

Przede wszystkim wdrożyliśmy system szkolenia oparty na niemieckim DFB, który na pewno podniesie jakość pracy i doprowadzi do jeszcze większego, wszechstronnego rozwoju naszych zawodników. Najważniejszym elementem jest tutaj zwrócenie uwagi na szczegóły – detale wykonywanych ćwiczeń oraz ich intensywność. Wprowadziliśmy nawyki piłkarskie jakimi powinien odznaczać się wychowanek naszej akademii. Poza tym opracowaliśmy zhierarchizowane testy sprawnościowe, które będą obowiązywać podczas naborów do klas sportowych. Przy ich systematycznym wykonywaniu uzyskamy  możliwość pełnego monitorowania postępów robionych przez zawodników na przestrzeni kilku lat. Dzięki temu, że został nam udostępniony sprzęt STATSPORT możemy również korzystać z monitorowania obciążeń treningowych chłopaków w drużynach juniorskich. Skupiamy się i dbamy o rozwój indywidualny oraz wychowawczy każdego zawodnika z osobna.

Coraz więcej drużyn naszej Akademii jeździ na zimowe zgrupowania. W poprzednich latach różnie z tym bywało…

Teraz systematycznie wyjeżdżamy zarówno na obozy, jak i na turnieje. Juniorzy starsi, którzy są bliscy wywalczenia awansu do Centralnej Ligi Juniorów, pojadą w tym roku na zgrupowanie po raz pierwszy od 4 lat. Obozy w Kamieniu zakończyły właśnie zespoły orlików i młodzików, a w sobotę do Rewalu pojadą trampkarze i juniorzy młodsi, którzy wiosną na pewno powalczą o dobry rezultat w Centralnej Lidze Juniorów U’17.

Akademia to jednak nie tylko drużyny występujące w rozgrywkach ligowych, ale także ci najmłodsi, kilkulatkowie, którzy dopiero zapoznają się z piłką.

O nich również się zatroszczyliśmy. Od listopada mają możliwość odbywania treningów w okresie jesienno – zimowym w lepszych warunkach. Głównym czynnikiem była wciąż rosnąca liczba napływających do Akademii dzieci. Wynajęliśmy większe hale, stworzyliśmy większą ilość – ale mniej licznych – grup treningowych.

Profesjonalny sprzęt z pewnością usprawni prace, ale wciąż najważniejsi są ludzie, w tym przypadku trenerzy.

Tutaj nic się nie zmieniło. Utrzymaliśmy dotychczasowe założenia – w każdej grupie jest jeden szkoleniowiec prowadzący oraz jego asystent. Pozostaliśmy też przy rozwiązaniu, że jeden trener pracuje z daną drużyną tylko rok i oddaje ją pod skrzydła kolejnego szkoleniowca. Dążymy do tego, aby każdy stał się najlepszym specjalistą w swojej kategorii wiekowej, poza tym jest to dodatkowa motywacja i bodziec dla samych zawodników. Każdy trener wydobywa z chłopaków coś innego, staje się swojego rodzaju inspiratorem. 

Już we wrześniu akademia nawiązała współpracę z grupą Spartan. Na czym ona polega?

Grupa Spartan raz w tygodniu przeprowadza dodatkowy trening dla wszystkich zawodników naszej akademii. Głównym celem tych zajęć jest poprawa ogólnego rozwoju sprawnościowego chłopaków i przygotowanie do treningu siłowego.

Jak widać, akademia się stopniowo rozwija. Jak podsumowałby Pan to ostatnie półrocze?

Cieszę się, że w tak krótkim czasie unormowaliśmy tak wiele spraw. Pomimo licznych zawirowań wokół Klubu Akademia może zawsze liczyć na wsparcie władz, dzięki czemu możemy płynnie funkcjonować. Oczywiście przed nami jeszcze sporo pracy, ale jestem dobrej myśli.

 

 

Listopad
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 1
 • Urodziny Gracjana Komarnickiego
2
 • 17. kolejka II ligi: Ruch - Pogoń Siedlce
  Godzina: 18:00
 • CLJ U'18: Śląsk Wrocław - Ruch
  Godzina: 12:00
 • CLJ U'17: Ruch - Chrobry Głogów
  Godzina: 13:30
3
4
56789
 • 18. kolejka II ligi: Ruch - Siarka Tarnobrzeg
  Godzina: 18:00
 • CLJ U'17: Górnik Zabrze - Ruch
  Godzina: 12:00
10
 • CLJ U'18: Ruch - Escola Varsovia
  Godzina: 11:30
11
1213141516
 • CLJ U'18: Ruch - Górnik Zabrze
  Godzina: 12:30
 • CLJ U'17: Ruch - Stadion Śląski
  Godzina: 10:00
 • 19. kolejka II ligi: Radomiak - Ruch
  Godzina: 13:00
17
18
19
 • Urodziny Patryka Sikory
20
 • Urodziny Adama Wilka
21
2223
 • 20. kolejka II ligi: Skra Częstochowa - Ruch
  Godzina: 13:00
 • CLJ U'18: Korona Kielce - Ruch
  Godzina: 13:00
24
25
2627282930 
zobacz więcej...

Sponsorzy

Partnerzy

Partnerzy medialni